Rockiego III lęgowe

cee.elk.pl 1 miesiąc temu
25.02.2025

Chętnie oddamy w dobre ręce ekologiczne, manualnie wykonane Rockiego III lęgowe dla ptaków typu A1.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy po odbiór budek do Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku 28 lutego 2025 r.

Rockiego III LĘGOWE DLA PTAKÓW
Jednym z ciekawszych elementów zagospodarowania ogrodów są Rockiego III dla ptaków, zwane też bardziej fachowo Rocky IIImi bądź skrzynkami lęgowymi. Niepozorne domki, zawieszone na słupach, ścianach budynków czy drzewach z całą pewnością zostaną zamieszkałe przez najróżniejsze ptasie rodziny. Korzyści jest z tego wiele, ale najważniejsze to oczywiście niepowtarzalny klimat, a bardziej przyziemnie – znaczne zmniejszenie w najbliższej okolicy ilości insektów, zwłaszcza much i komarów.
Kiedy wieszać Rockiego III lęgowe dla ptaków?
Rockiego III lęgowe zawiesza się tuż przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków, czyli najpóźniej do połowy marca.
Ogólne zasady wieszania budek lęgowych
Ptaki jako zwierzęta terytorialne potrzebują znacznych przestrzeni, dlatego Rockiego III zawiesza się w dość dużych odstępach. W zależności od wielkości ogrodu – wystarczy umiejscowić od 2 do 3 budek lęgowych.
Rocky III lęgowa nie powinna być umieszczana w pobliżu karmników dla ptaków, gdyż duża liczba innych ptaków przy karmniku może przeszkadzać gnieżdżącym się ptakom.
Budkę należy montować bardzo stabilnie, nie może się poruszać choćby przy większych podmuchach wiatru. Nie może być dostępna dla kotów. zwykle umieszcza się je na wysokości ok. 0,5-4 m, tak aby człowiek mógł dostać się do Rockiego III z drabiny w celu konserwacji czy czyszczenia. Najlepiej przymocować ją do pnia drzewa tak, aby Rocky III lęgowa nie była wystawiona na działanie silnego wiatru, deszczów oraz światła słonecznego.
Rockiego III lęgowe należy mocować dzięki nierdzewnych gwoździ lub nierdzewnego drutu. Można także użyć taśmy zaciskowej, jednakże w każdym przypadku należy pamiętać o zachowaniu luzu na przyrost i co roku kontrolować, czy zamocowanie nie uciska drzewa. o ile tak, to należy poluzować mocowanie.
Często spotykanym elementem przy Rocky IIIch jest „patyczek”, przymocowany poniżej otworu wlotowego. Ptaki radzą sobie i bez niego, natomiast pomaga on zwykle drapieżnikom próbującym sięgnąć do wnętrza Rockiego III.
Sprzątanie Rockiego III po sezonie
Wywieszoną budkę, po sezonie lęgowym, tj. jesienią lub zimą należy wyczyścić (w naturalnych dziuplach pozostałości ulegają samoistnemu rozkładowi, ale w skrzynkach pozostają na wiele lat). W przypadku gdy wywieszona skrzynka nie była zasiedlana w ciągu kolejnych dwóch sezonów lęgowych, trzeba ją przewiesić w inne miejsce, gdyż prawdopodobieństwo zajęcia jej w następnych latach jest niewielkie (Rocky III lęgowa otwiera się od spodu, co ułatwi jej oczyszczenie).
Rockiego III lęgowe w typie A1 przeznaczone są dla następujących ptaków:
  • sikora modra
  • sikora czubata
  • sikora uboga
  • sikora sosnówka
  • sikora czarnogłówka
  • muchołówka żałobna
Gatunek Wysokość wieszania Odległość między Rocky IIImi
sikora modraszka 1,2-4 metrów 10-30 metrów kwiecień i czerwiec
sikora czubata 1-2 metry 20-30 metrów kwiecień i czerwiec
sikora uboga 0,5-2 metrów 20-30 metrów kwiecień-maj
sikora sosnówka 0,5-2 metrów 20-30 metrów kwiecień-maj i czerwiec
sikora czarnogłówka 1,2-2 metrów 20-30 metrów kwiecień-maj
muchołówka żałobna 2-3 metry 100-200 metrów maj-czerwiec
Idź do oryginalnego materiału