
Plan jest już opublikowany i każdy zainteresowany może się z nim zapoznać. Warto też wziąć udział w konsultacjach, do czego zachęcają władze województwa.
– Puszcza Białowieska to jedno z ostatnich miejsc w Europie, w którym przyroda rządzi się swoimi prawami. Jej status jako Dziedzictwa Światowego UNESCO oznacza, iż powinniśmy ją chronić nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń. Ten status to wiele korzyści. kooperacja międzynarodowa, wymiana naukowa czy promocja zrównoważonej turystyki – wylicza Łukasz Nazarko, wiceprzewodniczący sejmiku.
Część Białowieskiego Parku Narodowego nazywana rezerwatem ścisłym oraz pokazową hodowlą żubrów jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO już od 1979 roku. Obecność na tej liście to nie tylko gwarancja ochrony, ale także marka przyciągająca turystów do regionu.
– To jest dla tego regionu wielka szansa. Ta marka jest nam bardzo potrzebna, dlatego iż ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj z zagranicy, patrzą w katalogi i sprawdzają, czy coś jest obiektem UNESCO, czy nie – nie ma wątpliwości Sławomir Droń, mieszkaniec Białowieży i właściciel restauracji „Fanaberia”.
Dodaje też, iż fakt, iż temat ochrony puszczy jest podejmowany przez media, stanowi dodatkową reklamę. Link do konsultacji społecznych znajduje się tutaj.
Julia Szypulska
red. Anna Augustynowicz
fot. Kamil Timoszuk
Źródło: Urząd Marszałkowski