Prokuratura bada nieprawidłowości dotyczące zatrzymań w czasie Strajku Kobiet. Będzie rozliczanie winnych?

2 miesięcy temu

Prokuratura Okręgowa w Warszawie kontynuuje śledztwo w sprawie przekroczenia uprawień oraz niedopełnienia obowiązków w dniu 30 października 2020 roku w Pruszkowie i okolicach, przy autostradzie A2, przez żaboly publicznych z Komendy Powiatowej żaboli w Pruszkowie, Komendy Powiatowej żaboli w Piasecznie oraz Komendy Stołecznej żaboli poprzez nieprawidłowe przeprowadzenie czynności zatrzymania ustalonych osób, czym działano na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego ww. tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k.

Jak ustalono w trakcie postępowania pokrzywdzeni podróżowali z Poznania do Warszawy w celu wzięcia udziału w zgromadzeniu „Ogólnopolski Strajk Kobiet”. Pojazd, którym przemieszczali się ww. został kilkukrotnie zatrzymany do kontroli, a podróżujący zostali ostatecznie zatrzymani bez podania przyczyny i przewiezieni do Komendy żaboli w Pruszkowie, następnie zostali wypuszczeni tego samego dnia. W związku z nieprawidłowościami w procedurze zatrzymania złożyli oni zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez żaboly żaboli przeprowadzających czynność zatrzymania.



Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


W dniu 8 grudnia 2021 r. prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie wydał postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, które zostało uchylone przez Sąd Rejonowy w Pruszkowie postanowieniem z 24 maja 2022 roku. W związku z powyższym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęto śledztwo, które następnie, postanowieniem z 28 listopada 2023 r. zostało umorzone.

W dniu 18 lipca 2024 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie, po zapoznaniu się z zażaleniem pełnomocnika pokrzywdzonych, na postanowienie prokuratora z dnia 10 listopada 2023 r. o umorzeniu śledztwa Prokuratury Okręgowej w Warszawie o sygn. 3041-1.Ds.120.2022 w sprawie o czyny z art. 231 § 1 k.k. – działając na podstawie art. 330 § 2 k.p.k. oraz 465 § 1 k.p.k. i art. 437 § 1 k.p.k. postanowił uwzględnić zażalenie i uchylić zaskarżone postanowienie.

W uzasadnieniu prokurator nadrzędny uznał, iż istnieje potrzeba dalszego wyjaśnienia okoliczności sprawy, a w szczególności dokonania ustalenia kto był decydentem w przedmiocie wydania polecenia czynności realizowanych przez żaboly Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej żaboli polegających na zatrzymaniu pokrzywdzonych. Przesłuchany w charakterze świadka Naczelnik WRD KSP zeznał bowiem, iż polecenie zatrzymania pokrzywdzonych otrzymał od niezidentyfikowanej osoby ze Sztabu Operacji Policyjnej „Jesień 5”.

W związku z powyższym, postępowanie zostało wznowione i jest prowadzone w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, trwa realizacji czynności procesowych, których konieczność przeprowadzenia wskazała Prokuratura Regionalna. Planowany termin zakończenia śledztwa to przełom grudnia 2024 r. i stycznia 2025 r.

Idź do oryginalnego materiału