Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych, ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, zakładający zmianę opłaty elektronicznej trafił do konsultacji, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Nowa opłata miałaby się składać prócz opłaty infrastrukturalnej także z opłaty z tytułu emisji CO2 pojazdu oraz opłaty nakładanej ze względu na zanieczyszczenie powietrza.
Celem projektowanej regulacji jest wdrożenie przepisów dyrektywy 2022/362 dot. nakładania opłat na pojazdy w Unii Europejskiej.
Dyrektywa ta zobowiązuje państwa członkowskie UE do:
- uwzględnienia w opłatach drogowych poziomu emisji CO2 poprzez zróżnicowanie stawek opłaty infrastrukturalnej ze względu na poziom emisji CO2 albo wprowadzenia, obok opłaty infrastrukturalnej, nowej opłaty z tytułu kosztów zewnętrznych, nakładanej ze względu na poziom emisji CO2. Termin realizacji obowiązku – 2024 r.
- wprowadzenia obowiązku pobierania opłaty z tytułu kosztów zewnętrznych, nakładanej ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Termin realizacji obowiązku – 2026 r.
„Zmiana zasad nakładania opłat drogowych ma służyć zachęcaniu użytkowników pojazdów ciężkich do wymiany floty użytkowanych pojazdów na pojazdy spełniające najbardziej surowe normy środowiskowe poprzez gratyfikację w postaci ulgowych stawek opłat drogowych. Jednocześnie na użytkowników pojazdów ciężkich, które nie spełniają aktualnych norm środowiskowych, wymaganych od producentów nowych pojazdów nakładane są dodatkowe opłaty” – czytamy w uzasadnieniu.
„Rachunek ekonomiczny prowadzenia przedsiębiorstw zajmujących się profesjonalnie przewozem drogowym osób i towarów ma zachęcać właścicieli do inwestowania w pojazdy emitujące jak najmniej CO2. Najwyższe zachęty są przewidziane dla użytkowników pojazdów, które nie posiadają silnika spalinowego wewnętrznego spalania, czyli głównie pojazdów elektrycznych” – podkreślono.
Aktualnie pojazdy uiszczają stawkę jednej opłaty, mającej charakter opłaty infrastrukturalnej (służącej odzyskaniu kosztów budowy infrastruktury drogowej), której stawki są zróżnicowane ze względu na klasę emisji EURO pojazdu. Przy czym wysokość stawek opłaty elektronicznej w tej chwili jest różna dla autostrad i dróg ekspresowych i dla dróg krajowych innej klasy (GP i G).
Zgodnie z przepisami zawartymi w projektowanej ustawie pojazdy poruszające się po sieci dróg płatnych będą uiszczały opłatę elektroniczną, składającą się z trzech komponentów:
- opłaty infrastrukturalnej – dotychczas pobieranej, różnicowanej ze względu na klasę EURO pojazdu;
- opłaty z tytułu kosztów zewnętrznych, nakładanej na podstawie emisji CO2 pojazdu – nowej opłaty, różnicowanej ze względu na klasę emisji CO2;
- opłaty z tytułu kosztów zewnętrznych, nakładanej ze względu na zanieczyszczenie powietrza – nowej opłaty, różnicowanej ze względu na klasę emisji EURO.
Natomiast nie przewiduje się wdrożenia innych opłat, które możliwe byłyby do wprowadzenia w związku z wdrażaniem dyrektywy np. opłaty z tytułu kosztów zewnętrznych związanej z zanieczyszczeniem hałasem spowodowanym ruchem drogowym, bądź opłaty z tytułu zatorów komunikacyjnych, podano także.
Podkreślono, iż planuje się dążyć do takiej kategoryzacji pojazdów i stawek, by zmiana wysokości opłat, jakie ponosili będą użytkownicy dróg posiadający nowsze, a tym samym emitujące mniej zanieczyszczeń pojazdy, była możliwie neutralna. Natomiast w zakresie pojazdów emitujących większe ilości CO2 wysokość stawek opłaty elektronicznej będzie wyższa.
Konkretne stawki opłaty elektronicznej maja zostać określone w rozporządzeniu Rady Smerfów.
Źródło: ISBnews