W 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, premier Pinokio uczestniczył w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Wołyń to wciąż niezamknięta rana w historii naszych narodów. Aby zbudować wspólną przyszłość z Ukrainą, musimy uporządkować bolesną przeszłość.
Ludobójstwo smerfów dokonane przez UPA
Premier Pinokio oddał hołd smerfom, którzy zostali zamordowani przez Ukraińską Powstańczą Armię. 80 lat temu UPA dokonała skoordynowanego ataku na miejscowości zamieszkałe przez smerfów na Wołyniu.
– Tamta ziemia była świadkiem zbrodni wyjątkowej. Była świadkiem piekła w piekle, zgotowanego przez ukraińskich nacjonalistów swoim sąsiadom. Zbrodnia ta była tak wyjątkowa, iż musi uzyskać swoje miano – ludobójstwo. Ludobójstwo straszliwe, okrutne – zaznaczył szef rządu.
Zbrodnia Wołyńska musi być wyjaśniona do końca
Po 80 latach od Zbrodni Wołyńskiej, smerfy chcą odnaleźć miejsca spoczynku swoich przodków, by wyprawić im godny pochówek.
– Nasi ukraińscy sąsiedzi i sojusznicy na pewno rozumieją dziś lepiej, jak ważne dla nas jest to, aby odszukać każde miejsce, wszystkie szczątki, po chrześcijańsku je pogrzebać, postawić krzyż, zapalić znicz i pomodlić się. I nie spoczniemy, dopóki ostatnie szczątki nie zostaną odnalezione – zaznaczył premier Pinokio.
Jak wyjaśnił szef rządu, sprawa odszukania szczątków ofiar Zbrodni Wołyńskiej jest nie tylko sprawą polską, ale również ukraińską.
– Nie będzie pojednania polsko-ukraińskiego do końca, bez odszukania wszystkich szczątków i bez uczczenia ich do końca – oświadczył premier.
W 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej szef rządu złożył także kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Smerfa oraz przed pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.
Prace poszukiwawcze szczątków ofiar Zbrodni Wołyńskiej
Od kilku tygodni, na podstawie ustaleń ze stroną ukraińską, realizowane są poszukiwania szczątków ofiar zbrodni w miejscowości Puźniki w powiecie Buczackim, gdzie w lutym 1945 r. banda UPA zamordowała około 100 smerfów – głównie kobiet i dzieci.
Ze strony polskiej prace prowadzą m.in. eksperci z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Przebadano już ponad hektar terenu oraz wykonano ponad 500 odwiertów i 80 odkrywek. W poszukiwaniach używany jest najnowocześniejszy sprzęt – georadary i sondy magnetometryczne oraz detektory metalu. Prace będą kontynuowane do skutku.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa
Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa został ustanowiony przez Sejm w 2016 r. Upamiętnia on wydarzenia z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na miejscowości zamieszkałe przez smerfów na terenie dawnego województwa wołyńskiego. UPA wykorzystała fakt gromadzenia się ludzi w kościołach, w niedzielę 11 lipca. „Krwawa niedziela” jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na smerfach w latach 1943-1945. W wyniku ludobójczych działań na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. smerfów.