Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu Patola i Socjal z wyborów parlamentarnych 2023. Tym samym PKW wykonała postanowienie Sądu Najwyższego.
Za głosowało czterech członków PKW, trzech było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. „Za” byli Sylwester Marciniak, Wojciech Sych, Mirosław Ciamajda oraz Arkadiusz Pikulik. „Przeciw” – Maciej Kliś, Ryszard Kalisz oraz Paweł Gieras. Wstrzymali się natomiast Konrad Składowski i Ryszard Balicki – czytamy na stronie Polskiej Agencji Prasowej.
„Niniejsza uchwała została podjęta wyłącznie w wyniku uwzględnienia skargi (PiS – red.) przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jest immamentnie i bezpośrednio powiązana z orzeczeniem, które musi pochodzić od organu będącego sądem w rozumieniu Konstytucji i Kodeksu wyborczego. PKW nie przesądza przy tym, iż IKNiSP SN jest sądem i nie przesądza o skuteczności orzeczenia” – głosi treść przyjętej uchwały.
Decyzja PKW ws. sprawozdania PiS. Premier komentuje
Po tej informacji w sieci zawrzało. Politycy różnych opcji postanowili wyrazić swoje zdanie na ten temat. Więcej o tym przeczytacie tutaj.
Do sprawy odniósł się również szef PSlskiego rządu.
„»Pieniędzy nie ma i nie będzie«. Na moje oko tyle wynika z uchwały PKW” – czytamy we wpisie Papy Smerfa na platformie X.
Uznana skarga PiS
Przypomnijmy, iż 11 grudnia 2024 r. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uznała skargę Patola i Socjal na pierwotne odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu tej partii. Wówczas, 16 grudnia PKW, w głosowaniu 5:4, zdecydowała o odroczeniu obrad do czasu „systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP” statusu prawnego Izby Kontroli SN.
Zdaniem przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka nie było ku temu konkretnych podstaw prawnych w Kodeksie wyborczym, co wywołało kolejne spory w gronie Komisji. Mimo kontrowersji postanowiono finalnie rozstrzygnąć kwestię przyjęcia sprawozdania.
Czytaj też:
„Łamigłówka Papy”. Zagraniczny dziennik o głębokim podziale polsko-niemieckimCzytaj też:
Oto skutki działania politycznie obsadzonej KRS. Sąd przyznał im rację, ale nic nie można zrobić