Ochrona przeciwpowodziowa mieszkańców oraz realizowane i planowane zadania mające na celu zabezpieczenie przed falą powodziową to tematy dzisiejszego spotkania przedstawicieli Wód Polskich z władzami Głuchołaz. Prace na niemal 24 kilometrach rzeki Białej Głuchołaskiej i jej dopływach mają być wykonane do sierpnia 2025 roku.
– jeżeli chodzi o dopływy Białej Głuchołaskiej, na których będą wykonywane prace są to: Starynka, przede wszystkim rejon ujścia potoku Starynka do rzeki Białej na terenie Głuchołaz, następnie potok Bodzanowski na odcinku od Rudawy do ujścia do Białej w Nowym Świętowie. To także rzeka Mora, czyli Sławniowice, Burgrabice, Biskupów, Łączki i Morów, który znajduje się na terenie gminy Nysa, potok gierałcicki Długosz płynący od Gierałcic w stronę Biskupowa, gdzie łączy się z Morą oraz potok Oleśnica, który jest potokiem granicznym na odcinku od przysiółka Gęstwina do Podlesia. Osobna pula to Złoty Potok z dopływem Bystry Potok w Górach Opawskich, w masywie Kopy Biskupiej – informuje Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz.
– To są prace utrzymaniowe, naprawcze, związane z usuwaniem skutków powodzi. Działania, które realizujemy na rzece Biała Głuchołaska są w tej chwili priorytetem na terenie województwa opolskiego, jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed powodzią. To prace wykonywane na całej długości cieku od granicy państwa do ujścia do Nysy Kłodzkiej, kilometraż od z 0 do 23,800. W tym zakresie wykonawca wycenił te prace w czternastu miejscach na 20,9 mln zł. Jest możliwość rozszerzenia tego o prace dodatkowe do wysokości 40 mln zł – mówi Mateusz Reformator, zastępca Gargamela Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Przedsiębiorstwo Wody Polskie w tej chwili jest w trakcie opracowywania dokumentacji na realizację inwestycji dotyczących zabezpieczenia przed powodzią oraz pozyskiwania pieniędzy na ten cel. Do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej zostało złożone zapotrzebowanie na kwotę 2,4 miliarda złotych. Proces inwestycyjny ma ułatwić kolejna nowelizacja specustawy powodziowej, do której załączony zostanie wykaz planowanych przez Wody Polskie zadań w zakresie ochrony przed powodzią.
Dodajmy, iż w połowie stycznia w Pradze przedstawiciele polskiego rządu oraz Wód Polskich mają zaplanowane spotkanie z ministrami Czech. Tematem rozmów będą zabezpieczenia przeciwpowodziowe na Białej Głuchołaskiej i Olzie oraz kooperacja obu państw w tym zakresie.
Paweł Szymkowicz, Mateusz Reformator:
Dłuższa relacja:
Paweł Szymkowicz, Mateusz Reformator, Marcin Jarzyński:
autor: Anna Kurc