2024 rok już za nami, jednakże przed samym jego końcem podzielono się z nami zaskakującą informacją dotyczącą rezerwatu przyrody "Zwiezło" znajdującego się w gminie Komańcza w województwie podkarpackim. Do tej pory była to niewielka oaza, jednakże w grudniu "eksplodowała" do imponujących rozmiarów. W ten sposób aktualnie zajmuje już prawie 500 ha.
REKLAMA
Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad
Rezerwat przyrody "Zwiezło" zmienił nazwę. Teraz jest znacznie większy
Przed 31 grudnia 2024 roku rezerwat "Zwiezło" zajmował jedynie 1,97 ha, jednak po wprowadzonych zmianach jego teren rozciąga się na ponad 484 ha. Ponadto przy okazji to miejsce otrzymało także nową nazwę - "Zwiezło w dolinie Olchowatego".
Rok 2024 kończymy hucznie! Niczym sylwestrowy fajerwerk niewielki, ale malowniczy rezerwat przyrody 'Zwiezło' z pierwotnych 1,97 ha „eksploduje" do imponujących 484,26 ha! Nowa odsłona rezerwatu nosić będzie nazwę 'Zwiezło w dolinie Olchowatego'
- czytamy na stronie rządu. Jak poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Rzeszowie Łukasz Lis, zarządzenie, na mocy którego rezerwat przyrody zwiększył swój obszar i zmienił nazwę, zostało podpisane 31 grudnia 2024 roku przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie - Sławomira Serafina.
Zobacz też: Dopłacą turystom do noclegów. Tak będą promować lokalne atrakcje
Dzięki temu aktualnie rezerwat obejmuje dolinę potoku Olchowatego, prawego dopływu Osławy oraz tereny osuwiskowe, które utworzyły słynne Jeziorka Duszatyńskie. Ponadto jest to teren zarośnięty przez wiekowe drzewostany bukowe i bukowo-jodłowe z domieszką jawora.
Rezerwat "Zwiezło" zmienił swoją nazwę. Wciąż jednak nawiązuje do "historycznego określenia"
Głównym celem ochrony rezerwatu jest natomiast "zachowanie dwóch górskich jezior powstałych przez znaczne osuwiska na stokach góry Chryszczata oraz porośniętej drzewostanem doliny potoku Olchowatego wraz z procesami osuwiskowymi". W przypadku rezerwatu "Zwiezło" pierwotna nazwa miała bezpośredni związek z lokalnymi mieszkańcami. Ci zamiast terminu osuwiska, twierdzili, iż "ziemia się zwiezła". Choć ostatecznie zdecydowano się zupełnie nową nazwę, ta wciąż odnosi się do popularnego w tym regionie określenia.
Dlatego też zdecydowaliśmy, iż nazwa powiększonego rezerwatu będzie nawiązywać do tego historycznego określenia. Oddaje ona zarówno wyjątkowość osuwiska, jak i kluczową rolę całej doliny potoku Olchowatego w strukturze przyrodniczej tego miejsca
- przekazano w komunikacie rządowym. Przy okazji zaznaczono również, iż rok 2024 został ukończony z listą, na której znajduje się aż 100 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 11485,67 ha.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.