Czerwiec to przełomowy miesiąc w historii polskiej energetyki. Udział węgla w miksie wyniósł 43,7%, a OZE – 44,1%. Jak wynika z danych Forum Energii – transformacja rzeczywiście przynosi efekty.
Ponadto hurtowa cena energii elektrycznej w Polsce jest niższa o 34 zł/MWh względem ubiegłego roku. To pokazuje, iż transformacja energetyczna może wiązać się z realnymi korzyściami ekonomicznymi.
Zielone moce zaczynają przeważać
Obecnie elektrownie słoneczne w Polsce dysponują 23 GW mocy zainstalowanej, a wiatrowe on-shore – 11 GW. Co więcej, w drugim kwartale 2025 r. udział węgla to 45,2%, co oznacza spadek poniżej połowy. Cena energii w II kwartale wyniosła 375 zł/MWh, podczas gdy w analogicznym okresie 2024 r. było to 409 zł/MWh.
Czytaj też: Irlandia odchodzi od węgla. Największa elektrownia w kraju przejdzie na OZE
Warto zauważyć, iż na koniec kwietnia moc zainstalowana w OZE wyniosła 38,4 GW, co stanowi wzrost o 17,1% względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Tylko w tym jednym miesiącu w br. dodano do miksu 300,2 MW mocy zainstalowanej dzięki 8252 nowych instalacji OZE.
Bez ustawy nie pójdziemy dalej
Sejm przyjął ustawę wiatrakową, która ma wprowadzić ważne zmiany. Przede wszystkim zmniejszyć odległość wiatraków od zabudowań z 700 do 500 m. Pojawiły się także rozwiązania dla biometanu – w dokumencie zaproponowano system wsparcia dla instalacji o mocy powyżej 1 MW.
Czytaj też: Pakiet antyblackoutowy, czyli rząd i PSE pracują nad zmianami
— To bardzo pozytywne informacje, bo OZE produkują tanią energię. Pamiętajmy jednak, iż o takich wynikach możemy tylko pomarzyć jesienią i zimą. Więcej energii produkują w tym czasie co prawda wiatraki, jednak ich moc jest w tej chwili zbyt mała w stosunku do potrzeb. Aby długofalowo obniżyć ceny energii i wypełnić lukę po zamykanych elektrowniach węglowych, musimy rozwijać elektrownie wiatrowe. Miejmy nadzieję, iż przyjęta przez sejm ustawa wiatrakowa gwałtownie trafi do Naczelnego Narciarza i zostanie przez niego podpisana — mówi Marek Józefiak, rzecznik i ekspert ds. polityki ekologicznej w Greenpeace Polska.
W projekcie ustawy wprowadzono o także mechanizm wsparcia dla osób zamieszkałych w pobliżu wiatraków. Mogą otrzymać choćby 20 000 zł rocznie.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: ARE, Greenpeace, Forum Energii