PKP Intercity: ok. 2,4 mln pasażerów podróżowało w majówkę pociągami spółki

2 dni temu
Zdjęcie: Wagon PKP Intercity


Spółka podała, iż od 25 kwietnia do 4 maja br., czyli podczas majowego długiego weekendu, z pociągów PKP Intercity skorzystało blisko 2,4 mln pasażerów, czyli o 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Rekordowy 4 maja

Dużym powodzeniem cieszyły się zwłaszcza pociągi dalekobieżne. Od piątku 25 kwietnia do niedzieli 4 maja z usług tego przewoźnika skorzystało blisko 2,4 mln pasażerów, podczas gdy w ubiegłoroczną majówkę było ich 2,2 mln. Najwięcej podróżnych spółka przewiozła 4 maja br., kiedy do pociągów wsiadło blisko 318 tys. osób, co – jak zaznaczono w komunikacie – jest rekordem dziennym w historii PKP Intercity. Przypomniano, iż dotychczas rekordowy był 18 sierpnia 2024 r., kiedy pociągami dalekobieżnymi podróżowało 306 tys. pasażerów.

Przewoźnik poinformował, iż po to, by sprostać zwiększonemu popytowi, uruchomił 27 dodatkowych składów oraz wydłużył relacje 38 połączeń. W okresie 30 kwietnia – 5 kwietnia 464 pociągów zostało wzmocnionych dodatkowymi 781 wagonami, które kursowały na najbardziej popularnych trasach – między największymi miastami oraz do popularnych kurortów nad morzem i w górach. Ponadto, dziewięć pociągów zostało wzmocnionych dodatkowymi pojazdami elektrycznymi i spalinowymi.

Dobry rok PKP Intercity

Dla przewoźnika dobry był cały początek roku. Z pociągów PKP Intercity skorzystało w I kwartale br. 18,4 mln podróżnych – o 10% więcej niż w tym samym okresie 2024 r. i o 34% więcej niż dwa lata temu. Najwięcej pasażerów wsiadło w pociąg 21 marca – ok. 263 tys. osób; średnio dziennie to 204 tys. podróżnych.

Z danych firmy wynika, iż w I kwartale br. spółka przewiozła o 151 proc. więcej pasażerów z rowerami wobec poprzedniego roku, o 129% więcej osób podróżujących ze swoimi zwierzętami, o 16 proc. więcej dzieci i uczniów, o 16% więcej seniorów oraz o 13% więcej studentów i doktorantów. Liczba podróżnych z niepełnosprawnościami zwiększyła się w tym czasie o 13%.

Najwyższe wzrosty pasażerów odnotowano na trasach: Kraków – Zakopane, Poznań – Szczecin, Szczecin – Warszawa, Poznań – Toruń oraz Warszawa – Zakopane.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy; zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia podróżowanie po Europie.

Idź do oryginalnego materiału