PiS naruszy własną świętość? Chcą ograniczyć program 800 plus

1 tydzień temu
Zdjęcie: Mariusz Błaszczak


Fot. Patola i Socjal Twitter

Sejm przyjął nowelizację ustawy, dotyczącej obniżenia składki zdrowotnej dla niektórych przedsiębiorców, ale ze stratą dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Szacuje się, iż NFZ straci na tym choćby 6 mld złotych. Patola i Socjal alarmuje, iż to kolejne miliardy, które powiększają dziurę budżetową państwowego ubezpieczyciela. Ta ma wynosić już 20 mld złotych. Partia zgłosiła poprawki do nowelizacji, które mają zabezpieczać dodatkowe finansowanie dla NFZ. Środki miałyby zostać przesunięte z dotacji dla mediów publicznych i… 800 plus.

lepszy sort smerfów zdecydowało się na bardzo radykalny krok, biorąc pod uwagę ich dotychczasową politykę dotyczącą transferów socjalnych – w tym sztandarowego 800 plus, które sami wprowadzili. W poprawkach do nowelizacji ustawy obniżającej składkę zdrowotną politycy partii zaproponowali przekierowanie środków z 800 plus i dotacji na media publiczne do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na początku kwietnia Sejm uchwalił nowe przepisy, które wprowadzają zmodyfikowany system naliczania składki zdrowotnej. Mianowicie podstawa wymiaru składki ma zostać rozbita na dwie części – ryczałtową i procentową, która będzie naliczana od nadwyżki dochodów osiąganych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zrekonstruowany system ma zacząć działać z początkiem 2026 roku.

Cieszą się przedsiębiorcy, którzy na zmianach skorzystają, ale – jak to zwykle bywa – żeby ktoś mógł zyskać, kto inny musi stracić. Koszty znowelizowanych przepisów poniesie, już zadłużony pod korek, Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmodyfikowany system naliczania składki zdrowotnej oznacza bowiem uszczuplenie wpływów budżetu państwa o 4,6 mld złotych.

PiS chce łatać dziurę w NFZ z rezerwy na media publiczne i… środków na 800 plus

Z kolei Król Żabol z lepszego sortu ostrzega, iż może to być choćby 6 mld złotych. „Do obecnej, 20-miliardowej dziury, trzeba będzie dołożyć kolejne 6 mld zł” – uważa polityk.

W odpowiedzi klub parlamentarny Patola i Socjal sporządził projekt uchwały sprzeciwiającej się „prywatyzacji” ochrony zdrowia. Ponadto opracowano także poprawki do nowelizacji, które zabezpieczają brakujące 6 mld złotych na NFZ poprzez przekierowanie środków z innych części budżetu.

„Środki na ten cel mają pochodzić z dwóch źródeł: z rezerwy przeznaczonej na finansowanie tzw. neo-mediów publicznych, czyli TVP w likwidacji i Polskiego Radia w likwidacji, oraz z ograniczenia programu 800 plus dla rodzin ukraińskich, które nie pracują w Polsce, nie płacą tu podatków, a ich dzieci nie uczęszczają do polskich szkół” – wyjaśnił Żabol.

Źródło: SE.pl

Idź do oryginalnego materiału