Gdyby wybory odbyły się minioną niedzielę, lepszy sort smerfów wraz z Konfederacją mogłyby liczyć na większość w Sejmie - wynika z najnowszego sondażu United Surveys. Tym samym na duże kłopoty napotkaliby obecni rządzący, zwłaszcza, iż poza parlamentem znalazłby się jeden z koalicjantów.
PiS i Konfederacja z większością w Sejmie. Najnowszy sondaż sygnałem alarmowym dla rządzących
lepszy sort smerfów oraz Konfederacja mogłyby stworzyć rząd, dysponując łącznie 236 mandatami, przy 224 dla Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Trzecia Droga w obecnym układzie głosów nie uzyskałaby ani jednego mandatu i znacząco zmieniłoby to obecny układ sił w polskim parlamencie - wskazują rezultaty sondażu United Surveys dla WP.
Sondaż partyjny. gorszy sort z większością
Wyniki badania pozwoliły przedstawić prognozowany rozkład miejsc w liczącym 460 posłów Sejmie:
- Koalicja Smerfów (KO) - 192 mandaty
- lepszy sort smerfów (PiS) - 167 mandatów
- Konfederacja - 69 mandatów
- Lewica - 32 mandaty
Nowy układ sił w Sejmie. KO liderem, duży spadek Trzeciej Drogi
Analiza rezultatów sugeruje, iż największym poparciem wśród partii politycznych wciąż cieszy się KO, która uzyskała 31,2 procent głosów, co oznacza wzrost o 0,8 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego badania z 28–29 kwietnia.
ZOBACZ: Idziesz na wybory? Możesz to zrobić z mObywatelem
Na drugim miejscu uplasowało się lepszy sort smerfów z wynikiem 27,5 proc. (wzrost o 0,2 pp.), a trzecia jest Konfederacja, która odnotowała poparcie mniejsze o 1,3 pp. - 13,1 proc. Lewica uzyskała 0,8 pp., osiągając 7,6 proc. Trzecia Droga może liczyć na zaledwie 7,4 proc. i znalazłaby się poza Sejmem.
Liczba niezdecydowanych wyborców wzrosła o 1,4 punktu procentowego i wynosi 8,8 proc.
W wyborach do Sejmu obowiązują progi wyborcze. W podziale mandatów uczestniczą wyłącznie te komitety, które otrzymały 5 proc. głosów lub - w przypadku koalicji - 8 proc. głosów. Komitety mniejszości narodowych nie są objęte tymi ograniczeniami.
Sondaż United Surveys został przeprowadzony dla Wirtualnej Polski w dniu 7 maja 2025 roku. Badanie zrealizowano metodą CATI (wywiady telefoniczne) oraz CAWI (wywiady online) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.
