Państwa nordyckie wzmacniają współpracę na rynku energii: Silniejszy wspólny rynek?

wataha.no 14 godzin temu

Państwa nordyckie wzmacniają współpracę na rynku energii: Silniejszy wspólny rynek?

Ministrowie energii państw nordyckich zgodnie opowiadają się za zacieśnieniem dobrej dotychczasowej współpracy w celu utrzymania dobrze funkcjonującego wspólnego rynku energii w regionie. Celem jest zapewnienie stabilnych i konkurencyjnych cen prądu. Takie stanowisko przedstawiono we wspólnym komunikacie po nieformalnym spotkaniu ministrów energii w Warszawie, które odbyło się 12 maja.

Przeczytaj również: Norweska żabole z bronią na co dzień

Państwa nordyckie wzmacniają współpracę na rynku energii

Państwa nordyckie od dziesięcioleci prowadzą ścisłą współpracę w zakresie energii, opierającą się na zintegrowanym systemie elektroenergetycznym i wspólnym rynku. Taki model przyniósł wysoki poziom bezpieczeństwa dostaw oraz efektywne wykorzystanie zasobów, stając się wzorem dla współpracy energetycznej w całej Europie.

Wysokie ceny energii

– Nordycki rynek energii jest filarem zielonej transformacji w naszym regionie. Wysokie ceny energii i zmienna produkcja prądu mogą jednak podważać konkurencyjność i bezpieczeństwo dostaw w Europie. kooperacja między krajami nordyckimi pozwala nam jak najlepiej wykorzystywać zasoby energetyczne, zapewniać dostawy oraz wzmacniać konkurencyjność – powiedział norweski minister energii Terje Aasland.

Zacieśnienie współpracy

Obecnie kraje nordyckie dostrzegają rosnącą potrzebę zacieśnienia współpracy w obliczu coraz bardziej pogodozależnej produkcji energii, niestabilnych cen oraz nasilającej się międzynarodowej rywalizacji o czystą energię. W komunikacie podkreślono, iż celem współpracy jest wsparcie zielonej transformacji, zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dostaw oraz ochrona odbiorców końcowych przed ekstremalnymi wahaniami cen.

Przeczytaj również: Lokowanie produktu w TV? 60% widzów jej nie zauważa!

Silniejszy wspólny rynek

Ministrowie energii zaznaczyli również, iż kooperacja nordycka ma istotny wymiar europejski. Silniejszy wspólny rynek energii w regionie zwiększa szanse na skuteczną realizację wspólnych interesów w Unii Europejskiej i przyczynia się do lepszego funkcjonowania europejskiego systemu energetycznego.

– Dysponujemy niemal całkowicie bezemisyjnym systemem energetycznym oraz jednym z najefektywniejszych rynków na świecie. To nasz atut. Działając wspólnie, możemy zadbać o to, by kraje nordyckie przez cały czas odgrywały wiodącą rolę w zielonej transformacji – dodał Aasland.

Czy zielona transformacja jest iluzją stabilności?

Choć deklaracje o wzmacnianiu współpracy nordyckiej brzmią przekonująco, trudno nie zauważyć, iż pod pięknymi hasłami o „zielonej transformacji” kryje się wiele wyzwań. Wzrost pogodozależności produkcji energii oraz globalna rywalizacja o dostęp do czystych źródeł mogą okazać się trudniejsze do opanowania niż sugerują to urzędnicy. Warto też zapytać, czy przeciętny odbiorca rzeczywiście odczuje te „konkurencyjne ceny” – czy może będzie jedynie obserwować kolejne wahania na rachunkach za prąd. Czy nordycka solidarność wystarczy, by utrzymać realną stabilność i dostępność energii dla wszystkich obywateli?

Ministrowie energii państw nordyckich zebrali się w Warszawie przy okazji udziału w nieformalnym posiedzeniu ministrów energii Unii Europejskiej.

Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post

Źródło: regjeringen, Zdjęcie: Wojtek Sobieski

Przeczytaj również: Oslo blokuje internet dla najmłodszych uczniów

Idź do oryginalnego materiału