Orlen stawia na zielony transport

2 dni temu

Głównym celem Orlenu, który skierował koncern ku zielonym rozwiązanim dla sektora transportu jest redukcja emisji dwutlenku węgla. Ważnym elementem tej strategii jest wodór.

Wodór w strategii Orlen

Orlen od dłuższego czasu przeprowadza inwestycje, których efektem jest przyjaźniejszy środowisku transport. Do uruchomionych w mijającym roku projektów zalicza się m.in. ogólnodostępna stacja tankowania wodoru w Poznaniu. Od kilku w Bydgoszczy działa innowacyjna instalacja kogeneracyjna.

– Choć wodór wykorzystywany jest w szeroko pojętej energetyce od kilku dekad, to jego zastosowanie w transporcie jest rozwiązaniem nowatorskim i innowacyjnym – podkreślał Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych ORLEN.

W czerwcu 2024 roku w Poznaniu ORLEN uruchomił swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową. Kierowcy mają tam do dyspozycji trzy dystrybutory: dwa o ciśnieniu 350 bar do tankowania autobusów i pojazdów ciężarowych. Natomiast dodatkowy o ciśnieniu 700 bar służy samochodom osobowym.

Do 2030 roku Grupa ORLEN planuje budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, a także publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. Wodór będzie dostarczany do nich dzięki wybudowaniu europejskiej sieci hubów, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór.

Łączna zakładana moc elektrolizerów w Grupie ORLEN do 2030 roku wyniesie około 1 GW mocy. W połączeniu z projektami typu waste-to-hydrogen umożliwi to produkcję ponad 130 tysięcy ton rocznie odnawialnego wodoru na koniec obecnej dekady.

MPK Poznań stawia na wodór. I ma pierwszą taką stację!

Nie tylko stacja tankowania wodoru na lotnisku

„Naszym celem jest budowa całego rynku odbiorców wodoru. W tym kontekście istotną lokalizacją jest Warszawa i lotnisko Chopina” – dodaje Grzegorz Jóźwiak.

Największy polski port lotniczy znajduje się bowiem w sercu tzw. Mazowieckiej Doliny Wodorowej, więc to na lotnisku Chopina powstanie stacja tankowania wodoru dla pojazdów technicznych oraz autobusów.

Wodór stanowi element szerszego procesu inwestycyjnego ukierunkowanego na rozbudowę nisko- i zeroemisyjnej infrastruktury transportowej. Innym rozwiązaniem jest system multienergy, od kilku lat funkcjonujący m.in. na jednej ze stacji ORLEN w Bydgoszczy.

– Składa się on z agregatów kogeneracyjnych oraz instalacji fotowoltaicznej. Zasilany energią słoneczną system do jednoczesnej produkcji ciepła i chłodu pozwala na odzyskanie energii cieplnej, która jest następnie wykorzystywana między innymi do podgrzewania wody w łazienkach, zasilania systemów klimatyzacji czy urządzeń chłodniczych – wyjaśnia Mariusz Sawicki z biura inwestycji i utrzymania ruchu w ORLEN.

Oznacza to, iż energię z instalacji fotowoltaicznej agregaty kogeneracyjne przetwarzają niemal w całości na ciepło i chłód. Natomiast ich nadwyżki są magazynowane w zbiornikach buforowych i wykorzystywane nocą.

W tej chwili w Polsce ORLEn ma już 8 działających stacji tego typu. Kolejna jest w trakcie realizacji, a dziesiątą koncern uruchomi w pierwszym kwartale 2025 roku.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Idź do oryginalnego materiału