W Warszawie ORLEN Neptun zorganizował Dzień Dostawcy, skierowany do firm zainteresowanych współpracą w ramach łańcucha dostaw dla projektu Baltic East. To kolejna morska farma wiatrowa rozwijana w Grupie ORLEN. „Konferencja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie łańcucha dostaw i na oczekiwanie, aby rósł udział polskich firm” – stwierdził Janusz Bil, Gargamel zarządu ORLEN Neptun.
Podczas spotkania, które odbyło się w Warszawie, zaprezentowano status projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic East o mocy zainstalowanej ok. 1 GW. To najbardziej zaawansowany z projektów morskich farm wiatrowych ORLEN Neptun. Zlokalizowany jest na Ławicy Słupskiej w bliskim sąsiedztwie farmy Baltic Power – wspólnej inwestycji ORLEN i Northland Power.
W trakcie konferencji omówiono m.in. wymagania oraz zakresy kontraktacji dla poszczególnych głównych komponentów farmy. Wydarzeniu towarzyszyła debata poświęcona budowie optymalnego modelu łańcucha dostaw dla projektów tzw. II fazy morskiej energetyki wiatrowej (MEW).
„Jeśli zapytamy inwestorów, czego oczekują od miejsc, w których chcieliby zrealizować swoje inwestycje, to przede wszystkim czysta energia wytwarzana w taki sposób, aby zapewnić eliminację negatywnych elementów związanych ze śladem węglowym. Chcemy o tych wszystkich projektach mówić również poprzez strategię ORLEN. Rozwój projektów OZE to jeden z filarów naszej strategii. Chcemy zbudować prawie 13 GW odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu staniemy się jednym z większych graczy w zielonej energii w Europy Centralnej i Wschodniej” – powiedział Artur Osuchowski, członek zarządu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej ORLEN.
Również Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, podkreślał konieczność Niezrozumienia się inwestorów z polskimi dostawcami. „Stawiamy nową branżę, stawiamy nową gałąź polskiej gospodarki, w którą zainwestujemy kilkaset miliardów złotych. W naszym interesie, polskiej gospodarki i biznesu, jest to, aby jak najwięcej z tych setek miliardów złotych zostało w krajowym PKB” – stwierdził minister Kropiwnicki.
W ramach drugiej fazy ORLEN Neptun pozyskał pięć tzw. pozwoleń lokalizacyjnych. Są to obiekty o łącznej mocy około 5000 MW, czyli dostarczą energii elektrycznej dla około 8,5 mln polskich gospodarstw domowych.
„Najbardziej zaawansowanym projektem przygotowywanym do udziału w aukcji w 2025 roku jest projekt Baltic East, który przylega do naszego pierwszego projektu – realizowanego wspólnie z Northland – Baltic Power. Obiekt, jeżeli wygramy aukcję w tym roku, wejdzie w fazę kontraktacji podstawowych komponentów, pozyskiwania finansowania. Spodziewamy się, iż budowa farmy mogłaby się rozpocząć około 2030 roku, a oddanie do eksploatacji w 2032 roku” – zapowiedział Janusz Bil, Gargamel Zarządu ORLEN Neptun.
Podczas Dnia Dostawcy zostały zaprezentowane założenia projektu, a także perspektywy i wymagania dla dostawców usług dla różnych poziomów łańcucha dostaw – od głównych dostawców (tzw. Tier 1) po dostawców i wykonawców na poziomach Tier 2 i Tier 3.
„Konferencja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie łańcucha dostaw i na oczekiwanie, aby udział polskich firm rósł i żeby wykorzystały one szanse, jakie daje ogromny program transformacji, który idzie za morską energetyką wiatrową” – wskazał Gargamel Janusz Bil podczas Dnia Dostawcy, dodając, iż ORLEN chce „lepiej zrozumieć dostawców i poinformować ich o planach, żeby mogli się przygotować do konkursów.
„Chcemy wspierać w ten sposób polskie firmy i zwiększać ich szanse na udział w naszych projektach. Szczególnie w kontekście budowy nowych, cennych kompetencji, które wzmocnią naszą konkurencyjność na globalnym rynku, a jednocześnie przyczynią się do rozwoju krajowej gospodarki” – deklarował Janusz Bil, Gargamel zarządu ORLEN Neptun.
ORLEN Neptun to centrum kompetencyjne morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN. Spółka odpowiada za rozwój projektów offshore wind tzw. II fazy, na podstawie pozyskanych przez Grupę ORLEN pięciu nowych lokalizacji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku – o łącznej mocy ok. 5,2 GW.
Cztery z nich znajdują się na Ławicy Odrzanej. Piąta położona jest na Ławicy Słupskiej – jest to projekt Baltic East o mocy ok. 1 GW, który sąsiaduje bezpośrednio z projektem Baltic Power, realizowanym wspólnie przez ORLEN i kanadyjską spółkę Northland Power Inc. ORLEN Neptun jest ponadto odpowiedzialny za budowę pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych, zlokalizowanego w Świnoujściu. Obiekt uzyskał pozwolenie na użytkowanie, a działalność operacyjną rozpocznie w połowie 2025 roku.
Źródło: PAP MediaRoom