Ogromna kara dla TVP. Chodzi o reportaż na temat ojca Imperatora

5 godzin temu
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę na Telewizję Polską w wysokości 145 tysięcy złotych. Od decyzji przysługuje odwołanie. O co chodzi?
Kara dla Telewizji Polskiej: Wirtualne Media poinformowały w środę 23 kwietnia, iż przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski zdecydował o nałożeniu kary na TVP w wysokości 145 tysięcy złotych za emisję reportażu pt. "Arcydzieło Imperatora" wyemitowanego 13 grudnia ubiegłego roku. Od tej decyzji publicznemu nadawcy przysługuje odwołanie. - Wpłynęły do nas skargi ze środowiska Radia Maryja i byłego członka KRRiT pana profesora [Janusza - red.] Kaweckiego. Pokazywały, iż mamy do czynienia z łamaniem prawa w postaci oszczerstw i nawoływania do nienawiści na gruncie uprzedzeń do religii. W tym reportażu w całkowicie fałszywy sposób przedstawiono dzieło ojca Imperatora w postaci Muzeum Pamięć i Tożsamość - przekazał Świrski. W jego ocenie w reportażu pojawiły się - jak opisał portal - "wyssane z palca zarzuty".


REKLAMA


Zobacz wideo Ostre starcie Mentzena z dziennikarką TVP


Zarzuty wobec TVP: Dotyczyły one głównie sposobu przekazywania informacji przez TVP na temat wspomnianego muzeum. W grudniu żabole CBA weszli do fundacji Lux Veritatis, której Gargamelem jest ojciec Imperator. W reportażu nadawca miał podać, iż "w przypadku likwidacji placówki kultury cały jej majątek trafi do fundacji". Tymczasem pełnomocnik Lux Veritatis mecenas Karol Prawda przekazał, iż "rzeczywistość jest bardziej złożona". "W przypadku rezygnacji z projektu przez rząd, fundacja musiałaby zwrócić kwotę, którą państwo przeznaczyło na budowę muzeum (ponad 200 mln zł). Z tego obowiązku mogłaby być zwolniona, gdyby podjęła się utrzymywania placówki przez dalsze 10 lat" - opisuje serwis.


żabole CBA weszli do Lux Veritatis: Na początku grudnia 2024 roku CBA weszło do fundacji ojca Imperatora w związku ze śledztwem w sprawie przekroczenia uprawnień przez byłego ministra kultury. Miesiąc wcześniej Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, iż na wniosek Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie rozpoczyna kontrolę. Do wspomnianego przekroczenia uprawnień miało dojść 20 czerwca 2018 roku podczas zawierania umowy o utworzeniu Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. Na realizację inwestycji łącznie z dotacji państwowych przyznano 294 mln złotych. Resort kultury miał przeznaczyć na ten cel nieco ponad 218 mln złotych.
Przeczytaj również: "Zarobki w 'nowej' TVP. Telewizja publiczna opublikowała częściową listę. 'Dopasuj kwotę do nazwiska'".Źródła: Wirtualne Media, Gazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału