Od biogazu do wodoru. Pierwsza taka instalacja oczyszczająca ścieki

7 godzin temu

Pilotażowa instalacja ruszyła. Brytyjska oczyszczalnia ścieków będzie mogła wyprodukować choćby 75 000 ton wodoru rocznie. Ta ilość odnawialnego gazu wystarczy, by cała Wielka Brytania zasiliła 40% swojej floty wodorowych autobusów.

Instalacja stanęła w największej oczyszczalni ścieków w Manchesterze, należącej do United Utilities. Dostawcą innowacyjnej technologii jest firma Levidian.

Biogaz wykorzystany na nowe sposoby

Innowacyjny projekt zakłada produkcję nie tylko wodoru, ale również grafenu, czyli najcieńszego i najmocniejszego materiału na świecie. Już od dawna Manchester Bioresources Centre, część Davyhulme Wastewater Treatment Works, wykorzystuje biogazownię jako element procesu technologicznego.

Czytaj też: Biogazowa kampania społeczna. Tak to robią Niemcy

– Używamy już osadu ściekowego jako zrównoważonego substratu do produkcji odnawialnej energii i wytwarzania biometanu. Nowy projekt może zwiększyć ten potencjał – mówi Tom Lissett, dyrektor ds. zielonej energii w United Utilities.

To zupełnie nowa technologia, która dotąd nie została jeszcze nigdzie zaimplementowana.

– Ta próba jest pierwszą taką w skali świata i ekscytuje mnie fakt, iż ma ona miejsce tu, w Manchesterze – stwierdza Tom Lissett.

Jak to działa?

Urządzenie LOOP stworzone przez firmę Levidian wykorzystuje fale elektromagnetyczne do rozszczepienia biometanu (CH4) na wodór i węgiel. Realizacja projektu będzie możliwa dzięki wsparciu Departament Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero’s Hydrogen BECCS Innovation Programme.

Rozszczepienie powoduje powstanie frakcji stałej – czyli węgla w formie grafenu – i gazowej jako wodoru. Gaz jest podawany do silnika, który zasila oczyszczalnię.

– Od czasu wybudowania w 1894 roku, Davyhulme odegrało istotną rolę w rozwoju technologii oczyszczania ścieków. Jestem pewien, iż kiedy tutejsi naukowcy po raz pierwszy opracowali procesy, które będą wykorzystywane na całym świecie, choćby przez myśl im nie przeszło, jak daleko to zajdzie. To oni umożliwili nam wykorzystanie w użyteczny zasób czegoś, co większość ludzi uważa za produkt odpadowy. To świetny przykład gospodarki obiegu zamkniętego w praktyce – wyjaśnia Tom Lissett.

Czytaj też: Neo Bio Energy chce mieć 20 biometanowni w Polsce

Ambicją Levidian jest produkcja jednocześnie najtańszego na świecie wodoru i grafenu o wysokiej jakości.

– Wodór ma odegrać kluczową rolę w realizacji prawnie wiążącego zobowiązania Wielkiej Brytanii do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., ale w tej chwili jego rozwój ograniczają koszty produkcji. Mamy nadzieję, iż ten problem zostanie rozwiązany tutaj w Manchesterze, gdy będziemy dalej skalować naszą technologię LOOP do poziomu przemysłowego – John Hartley, dyrektor generalny Levidian.

Zdjęcie: Freepik

Źródło: United Utilities, Ends Waste & Bioenergy, gasworld.com

Idź do oryginalnego materiału