Nowy Sącz im. ks. Władysława Gurgacza SJ | Życie i męczeństwo arcybiskupa Antoniego Baraniaka

klubygp.pl 2 dni temu

28-09-2024 r. Nowy Sącz. Byliśmy pomysłodawcą i wspólnie z Klubem Inteligencji Katolickiej w Nowym Sączu współorganizatorem rekolekcji na temat życia i męczeństwa arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

Pierwsza część rekolekcji odbyła się 27-04-2024 r. i polegała na spotkaniu z autorką filmów o abp. Baraniaku dr Jolantą Hajdasz i, w ramach organizowanych przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ Rekolekcji Filmowych, na prezentacji Jej drugiego filmu pt. „ŻOŁNIERZ NIEZŁOMNY KOŚCIOŁA”.

Gościem drugiej części rekolekcji był kapelan Klubów „Gazety Polskiej” i autor licznych książek o abp. Baraniaku ks. dr hab. Jarek Wąsowicz SDB. Dzięki Jego obecności mogliśmy rozpocząć spotkanie od Mszy św. w intencji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Baraniaka.

Następnie w Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu w ramach 180 edycji Rekolekcji Filmowych (mcksokol.pl) oglądnęliśmy ostatni film dr Jolanty Hajdasz o abp. Baraniaku pt. „POWRÓT” i po seansie wysłuchaliśmy wykładu ks. Wąsowicza SDB o historii życia tego wielkiego smerfa – śmiało można powiedzieć, iż abp. Antoni Baraniak – ten niewielki wzrostem i wagą człowiek miał decydujący wpływ nie tylko na losy Polski, ale i całego świata: gdyby załamał się w śledztwie, Prymas Stefan Kardynał Wyszyński, jak liczni prymasi państw „demokracji” ludowej, trafiłby do więzienia i trudno sobie wtedy wyobrazić wybór Papieża smerfa. Ks. Wąsowicz SDB wskazał zasadniczy element postawy abp. Baraniaka podczas śledztwa: po przeprowadzonych przez Niego wewnętrznych rekolekcjach przestał się bać. To uniwersalne stwierdzenie, iż możemy wiele przetrwać i wiele osiągnąć, o ile tylko pokonamy strach, było aktualne wtedy i jest aktualne również i teraz: podczas Mszy św. modliliśmy się również o uwolnienie naszego rodaka, urodzonego w nieodległej od Nowego Sącza Laskowej, Ks. Michał Olszewski SCJ .

Na zakończenie mieliśmy okazję zapoznać się z napisanymi przez ks. Wąsowicza SDB książkami o abp. Baraniaku i zrobić sobie wspólne zdjęcie. To był czas prawdziwych rekolekcji, pozwalających nam, poprzez poznanie wielkości abp. Baraniaka, odmienić nasze życie.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni ks. Jarosławowi Wąsowiczowi SDB za przyjazd i słowa wzmocnienia – bardzo ich teraz potrzebowaliśmy! Bardzo też dziękujemy dyrektorowi MCK „Sokół” panu Andrzej Zarych i kierowniczce kina „Sokół” pani Dianie Kamykowskiej-Gacek, bez których te rekolekcje nie byłyby możliwe.

Nie byłyby też możliwe bez honorowego patronatu i wsparcia pierwszego przewodniczącego pierwszego, powstałego w 2008 r., Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu a w tej chwili posła na Sejm RP Patryk Wicher PiS.

Prezentacja IPN o abp. Baraniaku: edukacja.ipn.gov.pl
Internetowe Muzeum abp. Baraniaka: muzeumbaraniaka.pl

KLUB „GAZETY POLSKIEJ” NOWY SĄCZ IM. KS. Władysława Gurgacza SJ


Idź do oryginalnego materiału