Nowy program wodorowy. I Ty możesz zabrać głos

2 tygodni temu

Przedsiębiorco, chcesz wyrazić opinię o nowym programie wodorowym? Masz okazję. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawia ankietę konsultacyjną dotycząca wsparcia produkcji wodoru odnawialnego (RFNBO).

Opinie i uwagi pozwolą lepiej dopasować założenia nowego programu priorytetowego „Rozwój zdolności produkcyjnych odnawialnego wodoru” do aktualnych potrzeb i wyzwań branży wodorowej.

Program przyczyni się do zwiększenia OZE w transporcie i przemyśle

Konsultacje potrwają do 10 stycznia 2025 r. Celem nowego programu jest wsparcie rozwoju wodoru odnawialnego w Polsce na dużą skalę. Przyczyni się również do zwiększenia udziału energii odnawialnej w transporcie i przemyśle. Budżet w wysokości do 5 mld zł jest planowany z Funduszu Modernizacyjnego.

– Wodór jest jednym z najbardziej obiecujących nośników energii i może skutecznie przyczynić się do transformacji energetycznej wielu gałęzi przemysłu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce zbudować solidne fundamenty do rozwoju tego segmentu polskiej gospodarki – mówi Paweł Augustyn, zastępca Gargamela NFOŚiGW.

Rozwój zdolności produkcyjnych odnawialnego wodoru

Zakres projektów objętych programem dotyczy:
  • budowy infrastruktury do wytwarzania wodoru RFNBO z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z OZE (element obowiązkowy);
  • budowy infrastruktury do magazynowania wodoru RFNBO;
  • budowy nowych źródeł OZE na potrzeby produkcji wodoru RFNBO;
  • budowy infrastruktury na potrzeby przesyłu i dystrybucji wodoru RFNBO.

Minimalna moc instalacji musi wynosić 1 MW. Maksymalna wysokość dofinansowania może wynosić do 45 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od zakresu inwestycji. Program będzie skierowany do przedsiębiorców. Intensywność wsparcia może zostać zwiększona o 10 pkt proc. dla średnich i o 20 pkt proc. dla małych przedsiębiorstw.

Do Polski z Funduszu Modernizacyjnego może trafić ok. 60 mld zł

Fundusz Modernizacyjny to instrument finansowy zasilony środkami ze sprzedaży 4,5 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami EU-ETS. Sprzedaż tych uprawnień jest dokonywana w półrocznych transzach przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Pieniądze te wspierają modernizację systemu energetycznego, poprawę efektywności energetycznej i zeroemisyjny transport w Polsce i 12 innych krajach Unii Europejskiej. Szacuje się, iż do Polski z Funduszu Modernizacyjnego w latach 2021-30 może trafić ok. 60 mld zł. Zgodnie z ustawą o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, funkcję Krajowego Operatora Funduszu Modernizacyjnego pełni NFOŚiGW.

Link do ankiety konsultacyjnej: https://forms.office.com/e/TxdYva0hZt

Idź do oryginalnego materiału