Naukowcy stworzyli urządzenie, które pozwala na przekształcanie dwutlenku węgla w metanol – ekologiczne paliwo. Cały proces opiera się na odnawialnych źródłach energii i ma być odpowiedzią na potrzeby związane z kryzysem klimatycznym.
Zielony metanol
Inżynierowie z Uniwersytetu w Houston zaprezentowali mikroreaktor, który przekształca dwutlenek węgla w metanol. Cały proces opiera się na odnawialnych źródłach energii i jest w pełni ekologiczny, co oznacza, iż pozwala uzyskać paliwo bez emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Projekt jest częścią inicjatywy, która ma doprowadzić do odkrycia paliw płynnych, które mogą powstawać w zrównoważony sposób. Naukowcy dążą do tego, aby stworzona przez nich substancja była łatwa do przetransportowania i przechowywania, tak jak używane do tej pory olej napędowy, gaz ziemny i ropa naftowa. Produkcja tego związku przy użyciu dwutlenku węgla, energii odnawialnej i wody może być szansą na zastąpienie ropy naftowej, a tym samym – znaczne zminimalizowanie skutków zmian klimatu.
– W tej chwili naszym celem jest produkcja metanolu, ale tę technologię można w rzeczywistości zastosować do znacznie szerszego zestawu nośników energii i substancji chemicznych – przekonują badacze.
Tańszy i bardziej wydajny?
Zaletą metanolu jest jego wszechstronność – może być używany nie tylko jako paliwo, ale też substancja chemiczna w barwnikach, farbach, czy lakierach. W ramach projektu PRIME-Fuel, finansowanego przez amerykański Departament Energii (DoD), członkowie zespołu badawczego wykorzystali zaawansowane modelowanie matematyczne i technologię drukowania Co-Extrusion firmy SRI. Stworzone w ten sposób urządzenie ma pozwolić na produkcję energii ze źródeł odnawialnych, choćby w przypadku gdy nastąpi spadek podaży energii poniżej 5% wydajności.
– Metanol jest związkiem chemicznym platformowym, co oznacza, iż wiele substancji chemicznych i produktów, które widzisz w swoim codziennym życiu, mogłoby być w rzeczywistości produkowanych z metanolu. Ważnym przykładem są opakowania żywności, które pomagają wydłużyć okres przydatności do spożycia w sklepie spożywczym – tłumaczy Dr Praveen Bollini z University of Houston.
Według szacunków technologia ma szansę przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych choćby o 88% w porównaniu do tradycyjnych paliw. Mikrokreator o mocy 100 MW mógłby dziennie produkować około 225 ton metanolu. Dużą zaletą tej technologii jest niższy koszt produkcji, co czyni metanol bardziej wydajnym i ekonomicznym.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Houston planuje skalowanie i komercjalizację projektu. Dzięki uzyskanym środkom możliwe jest wprowadzenie technologii na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat.
Źródło: stories.uh.edu
Fot. Canva