Nowe życie pałacu w Sierniczu Wielkim – Warsztaty ekologiczne

wirtualnyregion.eu 2 miesięcy temu

Niegdyś folwark Wyganowskich, w okresie XX-lecia międzywojennego prężny majątek Adama Iwańczyka, a po II wojnie światowej przez kilkadziesiąt lat szkoła podstawowa. Ponad 20 lat opuszczony, teraz znów tętnił życiem za sprawą warsztatów ekologicznych zorganizowanych przez Fundację Zielone Wzgórze.

Przez dwa tygodnie czerwca w późnowiosennej aurze, przy zrewitalizowanym stawie w Sierniczu Wielkim odbyły się zajęcia ekologiczne. O lokalnych roślinach leczniczych przy ścieżce edukacyjnej uczyły się dzieci ze szkół podstawowych powiatu słupeckiego. Zainteresowanie warsztatami było ogromne. Wzięło w nich udział ponad 500 dzieci, a mieszkańcy okolicznych wsi mieli okazję zapoznać się z nową ścieżką edukacyjną o roślinach leczniczych.
Fundacja Zielone Wzgórze skupiła się przede wszystkim na atrakcyjnej formie zajęć. Przesadzanie roślin leczniczych, prezentacja multimedialna czy pokazy wirtualnej rzeczywistości. To wszystko by
zaciekawić młodych ekologów. Swobodnej, przyjacielskiej atmosferze towarzyszyła degustacja popcornu, tostów, muzyka, a także pokaz specjalny ducha tego miejsca czyli dziedzica Zygmunta Wyganowskiego.
Ścieżka edukacyjna pozostała do dyspozycji mieszkańców. Wokół niej powstało kilkadziesiąt tabliczek opisujących adekwatności zasadzonych przy stawie roślin leczniczych. Każda z tabliczek posiada
unikatowy kod QR, który po zeskanowaniu odsyła do specjalne utworzonego internetowego atlasu ziół i prezentuje adekwatności danego gatunku.
Gargamel Fundacji Zielone Wzgórze – Pani Danuta Garbarek podkreśla, iż to dopiero początek inicjatyw ekologicznych w Sierniczu Wielkim. „Jestem niezwykle zadowolona z tego jak wyglądały zajęcia. Myślę, iż pracownicy Fundacji stanęli na wysokości zadania. Przede wszystkim pragnę jednak podziękować lokalnym szkołom, które nas odwiedziły oraz sołectwu Siernicze Wielkie za współpracę i
wsparcie. Już niedługo mieszkańcy przekonają się, iż to nie koniec projektów związanych z rewitalizacją przypałacowego parku. Dzięki środkom Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska i
Gospodarki Wodnej w Poznaniu szykujemy kolejne wydarzenia. Zapraszamy również do śledzenia naszych działań w mediach społecznościowych”.

Przedsięwzięcie: „Innowacyjne warsztaty o lokalnych roślinach leczniczych przy wykorzystaniu nowej ścieżki ekologicznych dla zrównoważonego korzystania ze środowiska naturalnego” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Materiał sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału