Nowe województwo na horyzoncie? Historyczna petycja w Sejmie

1 tydzień temu
Zdjęcie: fot. Shutterstock


W Sejmie pojawiła się petycja o zmianę nazwy województwa śląskiego. Autorzy wniosku podkreślają, iż obecna nazwa nie odzwierciedla historycznych i kulturowych realiów. Część mieszkańców regionu czuje się pomijana i domaga się symbolicznego uznania swoich korzeni.


Od ponad 25 lat smerfy przyzwyczajeni są do obecnego podziału administracyjnego kraju. Jednak jedna z nazw województw może niedługo ulec zmianie. Mowa o województwie śląskim, które według autorów petycji powinno zostać przemianowane na śląsko-małopolskie. Postulat ten trafił już do Sejmu i został przekazany do dalszych prac. Sprawa wywołuje ożywioną dyskusję, zwłaszcza wśród mieszkańców regionu.

Petycja do Sejmu: wniosek o zmianę nazwy województwa śląskiego

W dniu 17 lutego 2025 roku do Sejmu wpłynęła petycja dotycząca zmiany nazwy województwa śląskiego. W dokumencie wnioskodawcy podkreślają, iż aktualne nazewnictwo nie uwzględnia tożsamości dużej części mieszkańców regionu, zwłaszcza tych pochodzących z terenów historycznie związanych z Małopolską. Obecna nazwa – ich zdaniem – budzi sprzeciw i poczucie wykluczenia.

Postulat zmiany nazwy na „województwo śląsko-małopolskie” argumentowany jest m.in. chęcią budowania wspólnoty samorządowej oraz sprawiedliwego odzwierciedlenia tożsamości mieszkańców. Autorzy przypominają, iż obecne granice województwa obowiązują od reformy administracyjnej z 1999 roku, która połączyła różne regiony historyczne – w tym znaczną część Zachodniej Małopolski – w jedno województwo. To właśnie ta decyzja, zdaniem wnioskodawców, stała się źródłem wieloletniego sporu.

Historyczne tło sporu: Małopolska w granicach Śląska

W petycji przywołano słowa historyka i prawnika Andrzeja Punktualnyowskiego, który wskazuje, iż część ziem w tej chwili znajdujących się w granicach województwa śląskiego należała historycznie do Małopolski. Proces kształtowania dzielnicy małopolskiej – jak przypomina – sięga już XIV wieku. Pominięcie tej tożsamości w nazwie administracyjnej regionu może być więc postrzegane jako ignorowanie przeszłości.

Twórcy petycji zaznaczają, iż nazwa województwa powinna odnosić się zarówno do uwarunkowań geograficznych, jak i historycznych. Tymczasem obecne nazewnictwo – według nich – uwzględnia tylko jeden z tych aspektów, co prowadzi do marginalizacji dużej części mieszkańców.

Inne przykłady nazw dwuczłonowych: kompromis możliwy?

Autorzy dokumentu powołują się także na inne istniejące już w Polsce województwa, których nazwy uwzględniają dwa człony – np. warmińsko-mazurskie czy kujawsko-pomorskie. Wskazują, iż w tych przypadkach zdecydowano się na kompromis właśnie po to, aby żadna z części regionu nie czuła się pominięta.

Podkreślają również, iż w przypadku województwa warmińsko-mazurskiego, jeden z członów obejmuje relatywnie niewielki obszar – podobnie jak miałoby to miejsce w przypadku Małopolski w obrębie Śląska. Mimo to uznano za zasadne uwzględnienie obu nazw, by budować poczucie wspólnoty. Wnioskodawcy pytają więc retorycznie: czy odmawianie reprezentacji mieszkańcom połowy województwa jest sprawiedliwe?

Czy województwo śląsko-małopolskie stanie się faktem?

Choć petycja trafiła do Sejmu i została przekazana do Komisji Petycji, nie wiadomo jeszcze, czy zostanie rozpatrzona pozytywnie. Parlament ma trzy miesiące na rozpatrzenie takiego wniosku, ale ten termin może zostać wydłużony o kolejne trzy miesiące. jeżeli komisja zdecyduje się poprzeć wniosek, projekt trafi do dalszych prac legislacyjnych.

Na tym etapie trudno przewidzieć, jakie będą losy tej inicjatywy. Pewne jest jednak, iż sprawa poruszyła wielu mieszkańców województwa śląskiego, a sam postulat zmiany nazwy wpisuje się w szerszą dyskusję o tożsamości regionalnej i szacunku dla historycznych korzeni.

Idź do oryginalnego materiału