Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz przygotowało odświeżony program warsztatów, które pomogą młodym odkrywcom zgłębiać tajniki nauki.
Nowości w pracowniach PCN Łukasiewicz:
– Biologia i Ekologia:
- Entomologiczne eksploracje – podczas warsztatów skupisz się na jednych z najbardziej fascynujących, a zarazem kontrowersyjnych owadów – karaczanach. Te niezwykłe stworzenia, często niedoceniane, odgrywają istotną rolę w ekosystemach i mają wiele do zaoferowania nauce.
- Świat w detalu – zanurz się w techniki preparatyki, naucz się przygotowywać próbki i jak poprawnie pracować z mikroskopem. Przekonaj się, jak mikroskop może zmienić Twoje postrzeganie rzeczywistości i odkryj aspekty świata, które na co dzień umykają naszej uwadze!
- H2O wystarczy kropla – podczas tych warsztatów zanurzysz się w fascynujący podwodny świat. dzięki mikroskopów, zajrzysz w głąb kropli wody, aby odkryć mikroorganizmy takie jak bakterie, glony, pierwotniaki i inne mikroskopijne stworzenia.
- Fungarium – wciągnij się w świat, gdzie grzyby odsłonią swoje sekrety i pokażą, jak wpływają na nasze codzienne życie. Pracując z drożdżami i pleśniami, zagłębisz się w fascynujący mikroświat tych organizmów.
- Olimpiada Biologiczna – celem zajęć jest poznanie zasad pracy w laboratorium w tym prawidłowego posługiwania się szkłem i sprzętem laboratoryjnym, przeprowadzania wybranych analiz biologicznych i wykonywanie podstawowych doświadczeń z zakresu wytycznych Komitetu Głównego Olimpiady Biologicznej dotyczących III stopnia (centralnego) części praktycznej Olimpiady Biologicznej.
– Chemia:
- Power of Iron – na zajęciach przyjrzycie się źródłom, adekwatnościom i związkom żelaza. Przeprowadzicie mnóstwo kolorowych reakcji, zapoznacie się z procesami korozji, zobaczycie jak „krwawią” chemicy , a także zbadacie tajemniczą substancję o nazwie FERROFLUID.
- Od mera do Flubbera – podczas zajęć stworzycie i poznacie bliżej wasze ulubione „glutki”. Są to jedne z wielu przedstawicieli związków wielkocząsteczkowych, czyli polimerów. Przyjrzycie się ich adekwatnościom i rozszyfrujecie budującą je strukturę.
– Fizyka:
- Zielona strona mocy – zajęcia te poświęcone są ogólnym zagadnieniom odnawialnych źródeł energii . Zostaniecie podzieleni na dwie grupy badawcze, których głównym celem będzie znalezienie różnic pomiędzy energetyką słoneczną a wiatrową przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanych układów doświadczalnych.
- Gwiazda paradoksów – podczas warsztatów skupicie się głównie na energii słonecznej. Poznając dokładniej naturę Słońca oraz jego wpływ na Ziemię, poszukacie odpowiednich parametrów ustawienia paneli fotowoltaicznych względem źródła światła oraz sprawdzicie, jak wiele mocy jesteście w stanie za ich pomocą wygenerować.
- Łowcy wiatru – tutaj przyjrzycie się energetyce wiatrowej i zbadacie zależność energii wiatru i energii elektrycznej. Ponadto odkryjecie, jaką rolę w powstawaniu wiatru odgrywa ciśnienie atmosferyczne oraz zaobserwujecie proces zmian, jaki towarzyszył człowiekowi szukającemu praktycznego zastosowania energii wiatru na przestrzeni wieków.
– Fablab (warsztaty specjalne):
- To the Moon and back – w trakcie zajęć będziecie mogli własnoręcznie wykonać i zabrać do domu lampę imitującą powierzchnię księżyca, która doda klimatu każdemu wnętrzu.
- Oświeć mnie – na warsztatach użytkownicy będą mogli zaprojektować i wykonać swój własny projekt, uzbroić go w LED, włącznik, koszyk z bateriami.
- Ażurowe dekoracje – każdy uczestnik może stworzyć własną dekorację ścienną o wielkości maksymalnej 90×60 cm wykonaną z materiału HDF i pomalowaną na dowolny kolor.
- Prawie latające konstrukcje – to temat dla modelarzy lub majsterkowiczów, którzy lubią tematykę lotnictwa. Podczas warsztatów można zbudować własną konstrukcję inspirowaną historycznymi modelami samolotów czy sterowców. Wycięte ze sklejki elementy będziemy sklejać, oklejać papierem lub folią i malować.