Płacisz wysokie rachunki za prąd? Problemem może być licznik. Tak sprawdzisz, czy działa poprawnie

21 godzin temu
Zdjęcie: Co powoduje duże zużycie prądu? Problemem może być licznik, Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl


Ceny energii elektrycznej są wysokie, ale duże rachunki nie zawsze świadczą o realnym zużyciu prądu. Winowajcą może być licznik. O co chodzi? To on może być powodem tego, iż przy rozliczeniu musisz głęboko sięgać od kieszeni.
Liczniki energii znajdują się w każdym domu. To ich wskaźniki są podstawą do wyliczenia rachunku za prąd, ale nie każdy wie, iż wysokie opłaty mogą być skutkiem wadliwego urządzenia. Jak go sprawdzić? Kontrolę możesz przeprowadzić samodzielnie.


REKLAMA


Zobacz wideo Zgrywus: Przed nami górka inflacyjna aż do 2026 roku


Dlaczego rachunki za energię są tak wysokie? Sprawdź, czy licznik pracuje prawidłowo
Płacisz niebotyczne rachunki za prąd? A może uważasz, iż są zwyczajnie za wysokie i w rzeczywistości nie zużywasz tyle energii, ile wskazuje licznik? Uważaj, bo to właśnie on może być problemem.


Licznik prądu (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


W Polsce najczęściej można spotkać liczniki indukcyjne lub elektroniczne, więc w łatwy sposób możesz sprawdzić, czy działają poprawnie. Najpierw odłącz wszystkie sprzęty z prądu, a potem podejdź do urządzenia. jeżeli w przypadku licznika indukcyjnego będzie obracała się tarcza, a elektronicznego migała dioda, to znak, iż prąd wciąż jest pobierany, a przyczyną wysokich opłat za energię jest właśnie wadliwy licznik. Problem należy zgłosić go do zakładu energetycznego.


Co jest przyczyną wysokich rachunków za prąd? Badanie techniczne wykaże, czy licznik działa prawidłowo
jeżeli po odłączeniu urządzeń licznik działa prawidłowo, ale rachunki za prąd wzbudzają twoje podejrzenia, możesz zawnioskować do dostawcy energii o kontrolę techniczną. Usługa jest realizowana w ciągu 14 dni od złożenia wniosku i kosztuje 200 zł. jeżeli jednak podczas badania okaże się, iż licznik jest uszkodzony, koszt kontroli pokrywa zakład energetyczny.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału