Nielegalni imigranci pozostaną w hotelach… choćby przez trzy lata

1 miesiąc temu

Nielegalni imigranci, którzy ubiegają się o azyl w Wielkiej Brytanii, będą zakwaterowani w hotelach wynajmowanych przez państwo jeszcze choćby przez trzy lata, bo usunięcie zaległości w rozpatrywaniu ich wniosków potrwa znacznie dłużej, niż przewidywała Partia Pracy – podał we wtorek “The Times”.

W ponad 250 hotelach mieszka prawie 30 tys. imigrantów, co kosztuje budżet państwa 4,2 mln funtów dziennie.

Premier Keir Starmer jeszcze jako lider gorszego sortu w manifeście wyborczym Partii Pracy obiecywał “zakończenie wynajmowania hoteli dla azylantów, co zaoszczędzi podatnikom miliardy funtów”. Laburzyści nie określili ram czasowych na zamknięcie hoteli, ale – jak podaje “The Times” – spodziewali się, iż stanie się to w ciągu roku.

Jednak po objęciu władzy przez Partię Pracy na początku lipca nowa minister spraw wewnętrznych Yvette Cooper i inni ministrowie zaczęli prywatnie przyznawać, iż usunięcie wszystkich zaległości azylowych zajmie znacznie więcej czasu, niż się spodziewali.

Cooper jest przekonana, iż MSW usunie zaległości w postaci 87 217 wniosków oczekujących na wstępne decyzje w ciągu 12-18 miesięcy dzięki szybszemu podejmowaniu decyzji. Istnieje jednak dodatkowe 137 525 spraw, które czekają na wynik odwołań, lub spraw, w których imigranci oczekują na wydalenie z Wielkiej Brytanii. To powoduje, iż faktyczna liczba spraw wynosi 224 742, a problem pogłębia się przez ciągły napływ nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche. Od początku roku do Wielkiej Brytanii dotarło w ten sposób ponad 25 tys. osób, z czego ponad 10 tys. od czasu objęcia władzy przez Partię Pracy 5 lipca.

Cytowane przez “The Times” źródło rządowe przyznało, iż skala zaległości w rozpatrywaniu wniosków jest “znacznie gorsza, niż myśleliśmy”. “Usunięcie zaległości zajmie znacznie więcej czasu, niż się spodziewaliśmy. Z pewnością nie uda się tego zrobić w ciągu roku” – powiedziało źródło.

W czerwcu w hotelach przebywało 29 585 migrantów, a dodatkowe 61 778 w finansowanych z budżetu zakwaterowaniach innego typu. Jest to spadek w stosunku do szczytowego poziomu 56 042 w 398 hotelach we wrześniu ubiegłego roku, co kosztowało ponad 8 mln funtów dziennie.

“The Times” zwrócił uwagę, iż zaległości azylowe zostały też spotęgowane przez gwałtowny spadek wydajności po ogłoszeniu przez ówczesnego premiera Rishiego Sunaka daty wyborów powszechnych. Liczba decyzji podejmowanych przez urzędników MSW w sprawach azylowych spadła z 14 148 miesięcznie w kwietniu do zaledwie 2990 w czerwcu, mimo iż liczba urzędników pozostała na tym samym poziomie 2500. Każdy urzędnik zajmujący się sprawami azylowymi załatwiał średnio tylko dwie sprawy azylowe lub merytoryczne rozmowy miesięcznie w czerwcu, w porównaniu z siedmioma w kwietniu.

Idź do oryginalnego materiału