NIEDALEKO OSTRÓDY USTANOWIONO NOWY REZERWAT PRZYRODY

ostrodanews.pl 12 godzin temu

Na koniec roku Lasy Państwowe zadecydowały ustanowić dziewięć nowych rezerwatów przyrody. Jeden z nich o charakterystyce leśnej znajduje się blisko Ostródy, kilka kilometrów na północ od wsi Ostrowin.

Nowy, chroniony rezerwat leśny nosi nazwę Dolina Górnej Szelążnicy, jego obszar wynosi ponad 121 hektarów. Jest położny nie tylko na terenie gminy Ostróda, ale również i gminy Gietrzwałd. Administracyjnie tymi terenami zarządza Nadleśnictwo Stare Jabłonki. Rezerwat powołano w celu zachowania starych, mezofilnych lasów liściastych o cechach naturalnych, stanowiących siedliska epifitów i ksylobiontów, wspomagania procesów naturalnej regeneracji siedlisk leśnych, a także w celu ochrony źródliska rzeki Szelążnicy oraz jej górnego odcinka wraz z jeziorami Buńki Małe i Buńki Średnie.

Rezerwat Leśny Dolina Górnej Szelążnicy.

Epifity to rośliny rosnące na innych roślinach, np. na drzewach, bez pasożytowania na nich (np. mchy, storczyki). Zamieszkują wilgotne lasy i miejsca o dużej różnorodności biologicznej.

Ksylobionty to organizmy związane z drewnem, np. owady i grzyby, które żyją w martwych lub obumierających drzewach. Są ważne dla rozkładu drewna i obiegu materii w przyrodzie. Spotykane są w starych lasach i martwych drzewostanach.

Poniżej przeczytacie o reszcie ustanowionych niedawno rezerwatach.

Nowo powołane rezerwaty przyrody obejmują obszar 1136,92 ha, wśród nich największy – torfowiskowy rezerwat Bagno Minta o powierzchni 491,09 ha, położony w gminie Budry, na terenach zarządzanych przez RDLP w Białymstoku, Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Rezerwat został powołany w celu zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i wodnych oraz związanych z nimi naturalnych zbiorowisk roślinności torfowiskowej i stanowisk cennych gatunków zwierząt i roślin, w szczególności licznej populacji haczykowca błyszczącego Hamatocaulis vernicosus.

Na terenach leśnych zarządzanych przez RDLP w Białymstoku ustanowiono także:

  • torfowiskowy rezerwat przyrody Rysie Bagno o pow. 204,85 ha, położony w gminie Banie Mazurskie, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Rezerwat powołano w celu zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i łąkowych oraz związanych z nimi naturalnych zbiorowisk roślinnych, w tym torfowisk przejściowych i borealnej świerczyny na torfie oraz stanowisk cennych gatunków zwierząt i roślin, w szczególności krytycznie zagrożonego fiołka błotnego Viola epipsila i licznych populacji rzadkich gatunków z rodziny storczykowatych Orchidaceae. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 73,35 ha.
  • leśny rezerwat Mokra Góra o pow. 60,08 ha, położony w gminie Kruklanki, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Borki. Rezerwat powołano w celu zachowania fragmentów grądu subkontynentalnego stanowiącego ostoję cennych gatunków flory i fauny, w tym widłozęba zielonego, zrostniczka skalnego, miechery pierzastej, granicznika płucnika, puchlinki ząbkowanej, muchołówki małej, muchołówki białoszyjej i dzięcioła średniego.

W zasięgu terytorialnym RDLP w Olsztynie wyznaczono:

  • torfowiskowy rezerwat Bagno Krzywek o pow. 74,68 ha, położony w gminach Olsztynek i Nidzica, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Jedwabno. Rezerwat powołano w celu zachowania kompleksu torfowisk niskich i przejściowych oraz borów bagiennych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 33,99 ha.
  • leśny rezerwat Las Krawno o pow. 35,48 ha, położony w gminie Świętajno, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Strzałowo. Rezerwat powołano w celu ochrony kompleksu borów i lasów bagiennych oraz torfowisk z naturalną dynamiką zachodzących procesów biocenotycznych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 28,95 ha.
  • torfowiskowy rezerwat Łajskie Bagna o pow. 37,74 ha, położony w gminie Jedwabno, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Jedwabno. Rezerwat powołano w celu zachowania kompleksu torfowisk niskich i przejściowych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 40,09 ha.
  • torfowiskowy rezerwat Torfowiska nad jeziorem Zdrużno o pow. 60,75 ha, położony w gminie Piecki, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Strzałowo. Rezerwat powołano w celu ochrony torfowisk alkalicznych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 49,76 ha.
  • torfowiskowy rezerwat Uroczysko Korea o pow. 50,64 ha, położony w gminie Jedwabno, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Szczytno. Rezerwat powołano w celu zachowania torfowiska alkalicznego. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 68,69 ha.
Nowe rezerwaty w regionie na mapie.
Idź do oryginalnego materiału