Nieczystości w Piwonii: Mieszkańcy osiedla alarmują o zanieczyszczeniach w strudze [FOTO]

3 godzin temu

Mieszkańcy kaliskiego osiedla Piwonice biją na alarm – do strugi Piwonii trafiają nieczystości, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska i bezpieczeństwa mieszkańców. Zanieczyszczenia wpływają do strugi poprzez wylot kanalizacji deszczowej przy ul. Wykopaliskowej.


Powyższa sytuacja została zgłoszona przez Radę Osiedla Piwonice do odpowiednich instytucji, w tym Urzędu Miasta Kalisza, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wód Polskich.

Alarmujące zrzuty nieczystości

Pierwsze zgłoszenie dotyczące zrzutu nieczystości miało miejsce 24 kwietnia 2025 roku. Według relacji mieszkańców, zanieczyszczenia doprowadziły do obciążenia strugi Piwonii na poziomie około 90%, co budziło obawy o możliwe wystąpienie wody z brzegów w przypadku intensywnych opadów deszczu.

  • Kolejne incydenty miały miejsce 3, 4 i 5 maja, kiedy to ponownie zaobserwowano wypływ niezidentyfikowanych substancji z kanału deszczowego – mówi portalowi Kalisz24 INFO Mateusz Antolczyk, przewodniczący Rady Osiedla Piwonice.

Reakcja władz i instytucji

W odpowiedzi na zgłoszenia, 30 kwietnia Rada Osiedla otrzymała odpowiedź od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Na podstawie dokumentacji fotograficznej i filmowej ustalono, iż zanieczyszczenia wpływają do Piwonii przez wylot kanalizacji deszczowej przy ul. Wykopaliskowej. WIOŚ wskazał, iż wprowadzanie ścieków do kanalizacji deszczowej jest zabronione zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, a naruszenie tego zakazu stanowi przestępstwo.

  • Na podstawie przesłanej dokumentacji fotograficznej i filmowej oraz portalu infrastruktury informacji przestrzennej ustalono, iż miejscem wprowadzenia zanieczyszczenia do wód jest wylot kanalizacji deszczowej przy ul. Wykopaliskowej w Kaliszu. Powyższe wskazuje, iż do kanalizacji deszczowej wprowadzane są ścieki, których wprowadzanie do urządzeń kanalizacji deszczowej jest zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2024 r. poz. 757) zakazane, a naruszenie takiego zakazu stanowi przestępstwo określone w art. 28 ust. 4 tej ustawy informuje Jakub Kaczmarek, Kierownik Delegatury w Kaliszu.

Jak zaznaczono, ponieważ kontrola korzystania z wód w zakresie wprowadzania ścieków do kanalizacji jest, zgodnie z art. 9 ust. 3 powyższej ustawy obowiązkiem przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, a Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nie posiada informacji komu udzielono pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie wód opadowych powyższym wylotem, Kierownik Delegatury wystąpił do Zarządu Zlewni o informację w tym zakresie, a po jej uzyskaniu zwróci się do zarządcy tej kanalizacji o przeprowadzenie powyższej kontroli.

  • Jednocześnie stwierdzam, iż wykazany w zgłoszeniu stan wskazuje także na naruszenie przez właścicieli nieruchomości w rejonie odwadnianym do powyższego wylotu kanalizacji deszczowej przepisów art. 5 ust 1 pkt 2. pkt. 3a 13b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2024 r. poz.399, z późn.zm.) dotyczących obowiązku przyłączenia się do istniejącej kanalizacji sanitarnej i zapewnienia gromadzenia nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych i pozbywania się ich w sposób zgodny z przepisami tej ustawy i przepisami odrębnymi, Kontrolę i nadzór w tym zakresie, zgodnie z art. 5 ust. 6. art, 6 ust. Sa i art. 9u ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach sprawuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W związku z powyższym wnoszę o podjęcie kontroli w tym zakresie – dodaje Jakub Kaczmarek.

Mieszkańcy Piwonic nie czekają bezczynnie na działania władz

  • Zabezpieczyliśmy próbki zanieczyszczonej wody i przekazali je do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w celu analizy. Wyrażam również wątpliwości co do oficjalnych wyjaśnień, które sugerują, iż zanieczyszczenia to jedynie piasek z budowy – moim zdaniem konsystencja i zapach substancji wskazują na obecność ścieków – dodaje M. Antolczyk.

Potrzeba systemowych rozwiązań

Incydent w Piwonicach nie jest odosobniony. W przeszłości odnotowano przypadki nielegalnego odprowadzania ścieków do strugi Piwonki przez prywatne nieruchomości, co skutkowało jedynie niewielkimi mandatami. Sytuacja ta wskazuje na potrzebę bardziej zdecydowanych działań ze strony władz oraz wprowadzenia skuteczniejszych mechanizmów kontroli i egzekwowania przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Mieszkańcy Piwonic oczekują szybkich i skutecznych działań, które zapobiegną dalszemu zanieczyszczaniu strugi Piwonii i zapewnią bezpieczeństwo środowiskowe w ich okolicy.


PZA

Idź do oryginalnego materiału