NCBiR docenia i finansuje innowacje w gospodarce odpadami

5 godzin temu

Łącznie 70 mln zł przekaże Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój technologii przetwarzania odpadów organicznych i zagospodarowania odpadów przemysłowych. Dofinansowanie na innowacyjne projekty otrzymają Grupa Inco oraz spółka Marma Polskie Folie.

Pieniądze pochodzić będą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności a przyznane zostały obu firmom w ramach konkursu organizowanego przez NCBiR. Jego celem było nagrodzenie projektów odpowiadających na wyzwania związane z wdrożeniem zasad gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ), w szczególności w opracowaniu technologii wykorzystania odpadów jako surowców wtórnych z myślą o stworzeniu bardziej wydajnej gospodarki.

Na odpady organiczne…

Pierwszym z dofinansowanych przedsięwzięć jest projekt Grupy Inco pn. „Biotechnologiczne procesy i technologie przetwarzania odpadów organicznych na cele nawozowe”. Chodzi o biologiczne suszenie, oczyszczanie i unieszkodliwianie patogenów w odpadach z produkcji zwierzęcej, roślinnej i przetwórstwa rolno-spożywczego. Wykorzystane będą do tego celu specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii termofilnych. Jak informuje NCBiR, nowe technologie zastąpią energochłonne procesy suszenia i sanityzacji parowej procesami biologicznymi i biochemicznymi.

Jakie będą tego efekty? Rocznie uda się poddać recyklingowi 20 tys. ton odpadów organicznych. Koszty przetwarzania odpadów organicznych zostaną zredukowane, a zużycie energii elektrycznej na przetworzenie każdej tony odpadów zmniejszy się z 720 kWh do 18 kWh. Ponadto na rynek trafią nowe produkty, czyli zestawy wyselekcjonowanych bakterii termofilnych i mikroorganizmów, które pozwolą na unieszkodliwianie odpadów organicznych u źródła ich powstawania. Dzięki mobilnym reaktorom czas rozkładu odpadów skróci się o połowę, a powstałą materię będzie można wykorzystać jako bezpieczne źródło azotu do nawożenia upraw roślinnych.

Jak sobie radzić z bioodpadami? Po poznańsku!

… i gospodarowanie strumieniami odpadów

Drugim przedsięwzięciem, jakie otrzymało wsparcie jest „Opracowanie i wdrożenie technologii efektywnego zagospodarowania strumieni odpadów przemysłowych/ produktów ubocznych (OPU) generowanych przez Marma Polskie Folie Sp. z o.o. na potrzeby produkcji wysokojakościowych produktów dla branży budowlanej”. Projekt ten dotyczy prac badawczo-rozwojowych (B+R) oraz wdrożenia ich wyników w firmie MPF. Chodzi o opracowanie technologii recyklingu odpadów i produktów ubocznych generowanych przez zakłady spółki, umożliwiającej osiągniecie wysokiego poziomu zagospodarowania strumieni tych odpadów i produktów ubocznych. Następnie technologia ta zostanie wdrożona w działalności przedsiębiorstwa co pozwoli zagospodarować co najmniej 90% odpadów.

Realizacja obydwu projektów wybranych w konkursie NCBiR zaplanowana jest do końca marca 2026 roku. Tymczasem ogłoszono już drugi już konkurs KPO GOZ, mający na celu ułatwienie przedsiębiorstwom transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet przeznaczony na wsparcie innowacyjnych przedsięwzięć to 273,5 mln zł. Uwaga! Nabór potrwa tylko do końca kwietnia!

Zielona Gmina. Czytaj za darmo w internecie!

Idź do oryginalnego materiału