Obejmą one obszary zachowane w stanie naturalnym m.in. ostoje i siedliska przyrodnicze, siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz część przyrody nieożywionej.
– Na 100-lecie swojego istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody. Cztery mają powstać w naszym regionie – mówi Alicja Majewska, regionalny dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu. – W porozumieniu z Lasami Państwowymi przygotowaliśmy zarządzenia w oparciu o posiadaną wiedzę, mieliśmy już udokumentowane walory przyrodnicze tych rezerwatów na podstawie ekspertyzy dotyczącej rozwoju sieci rezerwatów w województwie opolskim. Tak więc prace przebiegły sprawnie. Porozumieliśmy się co do treści i obszaru.
– Każdy rezerwat jest wyjątkowy – dodaje Marek Czader, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. – Wszystkie rezerwaty różnią się od siebie. Ważne jest to, iż my leśnicy, zdajemy sobie sprawę, iż w czasach zmieniającego się klimatu istnieje konieczność ochrony przyrody, ale także świadomego, opartego na merytorycznych podstawach powiększania sieci ustawowych form ochrony przyrody po to, aby te najcenniejsze obszary zachować dla przyszłych pokoleń.
Po podpisaniu stosownych dokumentów dla wszystkich z tych obszarów zostanie stworzony plan ochrony rezerwatów, który będzie określał, jakie działania mogą być tam podejmowane. Na terenie województwa opolskiego w tej chwili jest 39 rezerwatów przyrody.
Nowe rezerwaty przyrody:
Rezerwat przyrody „Mańkowice” – pow. 109,70 ha, Nadleśnictwo Prudnik.
Rezerwat przyrody „Kania” – pow. 74,00 ha, Nadleśnictwo Kluczbork.
Rezerwat przyrody „Osieczyńskie Modrzewie” – pow. 69,41, Nadleśnictwo Olesno.
Rezerwat przyrody „Kozłowickie Grądy” – pow. 31,50 ha, Nadleśnictwo Olesno.
Alicja Majewska, Marek Czader:
Szersza relacja:
autor: KZL