Zakończyła się jedna z największych inwestycji wodociągowych w regionie – budowa magistrali wodociągowej łączącej Mosinę z gminą Kórnik. Warta 76 milionów złotych inwestycja, zapewni stabilne dostawy wody dla dynamicznie rozwijającego się Kórnika.
Nowy rurociąg na miarę potrzeb regionu
Nowopowstała magistrala, której wykonawcą było konsorcjum firm Terlan Sp. z o.o. i WUPRINŻ S.A. liczy blisko 16 kilometrów i stanowi najważniejsze ogniwo w systemie wodociągowym aglomeracji poznańskiej. Zgodnie z prognozami rozwoju gminy Kórnik, zapotrzebowanie na wodę w tym obszarze w ciągu dekady miało trzykrotnie przekroczyć możliwości dotychczasowej infrastruktury.
Jak podkreślają przedstawiciele Aquanet S.A., brak lokalnych rezerw wodnych w Kórniku wymusił transport wody z innych miejsc. Mosina, dzięki swoim zasobom oraz największej w regionie stacji uzdatniania wody, była więc naturalnym wyborem.
Dzięki inwestycji, wody z Mosiny będą mogły płynąć do Kórnika, pokrywając potrzeby mieszkańców oraz rozwijających się przedsiębiorstw. Połączenie z Poznańskim Systemem Wodociągowym umożliwi także większą elastyczność w zarządzaniu zasobami wodnymi w całym regionie. Przypomnijmy: bilans wody prognozowany na rok 2035 wskazuje, iż zasoby wody na terenie Kórnika i okolic są niewystarczające w ok. 67%.
Zastosowane technologie
– Wykonanie rurociągu cechuje najwyższa jakość. Zastosowano najlepsze dostępne rozwiązania techniczne – podkreśla Aquanet S.A. w informacji prasowej skierowanej do redakcji. – Wybór materiałów został poprzedzony gruntowną analizą, z uwagi na panujące w magistrali ciśnienie zwiększone zostały parametry wytrzymałościowe rur. Zastosowane technologie pozwalają też na bardzo szybkie lokalizowanie ewentualnych wycieków – zaznaczają przedstawiciele spółki.
– Rurociąg przeszedł restrykcyjne próby szczelności, został także poddany płukaniu i dezynfekcji. Inwestycja uzyskała decyzje administracyjne pozwalające dostarczać wodę mieszkańcom. Dzięki uruchomieniu magistrali możliwe było zakończenie pracy lokalnej stacji uzdatniania wody funkcjonującej dotychczas przy ul. Staszica w Kórniku dodają.
Odpowiedź na potrzeby regionu
Inwestycja jest szansą na rozwój miejscowości, których rozrost hamował niedostatek wody. Dla przykładu, mieszkańcy Mieczewa już od 20 lat czekają na przyłączenie do wodociągu. Budowana magistrala przebiega przez Górnikowo, Rogalin-Podlesie, Huby Mieczewskie do Mieczewa, wzdłuż drogi wojewódzkiej 431 i 434 do Kórnika. Dodatkowo równolegle budowana jest sieć wodociągowa o długości ponad 5 km i średnicy 300 mm, która połączy się z magistralą w Mieczewie i zasilać będzie w wodę w Kamionkach.
– Ostatecznie magistralę zlokalizowano w dużej części na terenach Lasów Państwowych, terenach gminnych i wzdłuż dróg wojewódzkich. W celu jej lokalizacji na terenach leśnych należało uzyskać decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji leśnej. Magistralę zlokalizowano centralnie w istniejących duktach leśnych Nadleśnictwa Babki, a wycinkę drzew ograniczono do minimum. Projekt zakłada odpowiednie wzmocnienie, utrzymanie tych dróg, a także ich odbudowę po zakończonych pracach, co wpłynęło na koszt inwestycji – zwracają uwagę przedstawiciele spółki Aquanet.
Mosina – serce wodociągowej infrastruktury
Mosińska stacja uzdatniania wody odgrywa kluczową rolę w systemie wodociągowym aglomeracji poznańskiej. To tu przetwarzane są ogromne ilości wody, które trafiają do wielu sąsiednich gmin czy Poznania. Dzięki inwestycji Mosina umacnia swoją pozycję jako strategiczny punkt dostarczania wody w regionie
Inwestycja jest także dowodem na to, jak istotną rolę Mosina odgrywa w zrównoważonym rozwoju całej aglomeracji. Nowa magistrala nie tylko rozwiązuje problemy z dostawą wody w Kórniku, ale także wspiera bardziej efektywne zarządzanie zasobami wody w przyszłości. Woda pobierana z ujęcia w Mosinie, które według danych sprzed zakończenia inwestycji, zaspokaja około 70% zapotrzebowania na wodę aglomeracji poznańskiej.
Inwestycja na przyszłość
Realizacja tego projektu nie tylko poprawia dostępność wody w regionie, ale także zabezpiecza rozwój Kórnika na kolejne dekady. Dzięki nowej magistrali Mosina i Kórnik zacieśniają współpracę, a mieszkańcy obu gmin mogą liczyć na niezawodne dostawy wody – teraz i w przyszłości.
Magistrala wodociągowa łącząca Mosinę z gminą Kórnik; fot. Terlan (zdjęcia z okresu budowy)
Komora technologiczna magistrali wodociągowej Mosina Kórnik – zdjęcie z okresu budowy; fot. Terlan
Mapa z widocznym przebiegiem magistrali wodociągowej realizowanej przez Aquanet – kliknij i powiększ
Aquanet – stacja uzdatniana wody przy ul. Sowinieckiej w Mosinie
Post Mosina – najważniejszy partner w dostarczaniu wody do Kórnika. Zakończono inwestycję o wartości 76 mln zł pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.