Młodzi smerfy podziwiani na całym świecie! Jakimi pomysłami zachwycają nasi przedsiębiorcy?

2 godzin temu

Nasi rodacy są znani na całym świecie z użytecznych i nowoczesnych rozwiązań, realizowanych dzięki start-upom. o ile masz interesujący pomysł i zacięcie, również możesz dołączyć do tego zaszczytnego grona! Poznajcie historię Airly i Nirby Solutions które zostały docenione w naszym kraju jak tez wywołały zasłużony zachwyt za granicą.

Fot. Informacja prasowa

Nie od dziś wiadomo, iż wiele Polskich miast czy miejscowości, w tym zwłaszcza Kraków, Sucha Beskidzka i Nowy Targ mierzą się z problemem smogu. Również bliższe Warszawie obszary jak Radom czy Ursus na przestrzeni roku stają w niechlubnym rankingu miejsc, o najgorszym jakościowo powietrzu.

W odpowiedzi na problemy z zanieczyszczeniami powietrza powstał w 2016 roku, start-up Airly aby pomóc w monitorowaniu jakości powietrza.
Kto go stworzył? Trzech absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej, czyli Wiktor Warchałowski, Michał Miśka i Aleksander Konior.
Inspiracją dla młodych smerfów był Smogathon, czyli wydarzenie poświęcone poszukiwaniu rozwiązań na problem smogu i zanieczyszczeń powietrza. To właśnie na tym wydarzeniu, ambitnym absolwentom udało się nawiązania kontakty, poznać wielu ludzi oraz, co najważniejsze, sprawdzić nową ideę w środowisku biznesowym. Te wszystkie czynniki, przyczyniły się do naprawdę świetnego rezultatu, ponieważ już w pierwszym roku działalności firma zainstalowała aż 100 czujników w Krakowie, zdobywając wycenę na 4 miliony złotych!
Czujniki Airly działają na całym świecie, w kilkudziesięciu krajach. Platforma korzysta ze sztucznej inteligencji, dzięki niej firma dostarcza prognozy jakości powietrza na najbliższe 24 godziny, przez co wspiera świadomość społeczną w walce ze smogiem.

Kolejnym świetnym sturt-upem może pochwalić się Piotr Lazarek, który jest też jedynym Polakiem, który zdobył pierwsze miejsce w największym konkursie prac młodych naukowców, czyli na Intel ISEF. Firma Nirby Solutions, która do tworzenia map produktywności pól uprawnych, wykorzystuje dane satelitarne Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki temu rolnicy mogą optymalizować strategię nawożenia, co prowadzi do oszczędności nawozów o ok. 40% i lepszego zarzadzania zasobami. Platforma Nirby służy do wizualizacji danych, które przetwarza i generuje optymalne rekomendacje nawozowe, tym samym może się przysłużyć do zwiększenia plonów choćby o 15%!
Gospodarstwa rolne o powierzchni do 50 ha, mogą korzystać z tej platformy bezpłatnie, co przyczynia się do wspierania lokalnego rolnictwo oraz ogranicza jego negatywny wpływ na środowisko. Warto wspomnieć, iż Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała aż 2 miliony złotych dofinansowania na rozwój autonomicznych dronów do badań gleby. „Zajęliśmy pierwsze miejsce spośród 2 641 firm aplikujących do tego programu!” – tłumaczy Piotr Lazarek, dodając, iż sukces zawdzięcza młodemu, pełnemu pasji zespołowi, który składa się głównie z osób, których średnia wieku wynosi 23 lata. W zespole specjalistów jest chociażby Jakub Jurzak, który posiada tytuł inżyniera mechatroniki, a jego pasją szeroko pojętą robotyka. W 2018 r. stworzył projekt „AMSD – dron ratunkowy”, z którym zajął trzecie miejsce we wspomnianym powyżej konkursie Intel ISEF. Szymon Gaca jest inżynierem technologii chemicznej, który od 5 lat pracował nad syntezą nawozów i wykorzystywał odbiciową spektroskopię podczerwoną do oceny zawartości substancji odżywczych w glebie. Platformy internetowe tworzą Michał Dubrowski, Jakub Kowal oraz Bartłomiej Hada, natomiast o socialmedia dba Olgę Ciechalską wraz z Pawłem Nawarą, który jest tworzy projekty graficzne.

Co to są start upy?

Startup lub start-up to tymczasowa organizacja lub młode innowacyjne przedsiębiorstwo
poszukujące modelu biznesowego, który zapewniłby mu zyskowny wzrost.

W jaki sposób można się ubiegać o wsparcie dla projektu?

Wszystko zależy od rodzaju projektu oraz potrzeb przyszłej firmy. Nie bez znaczenia jest też jej lokalizacja. Źródło finansowania projektu można uzyskać z Programów Regionalnych, Eurograntów i InnoPoint, Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej (FEPW), Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), Krajowych i Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji (KIS i RIS) a także od Innovation Coach i STEP.

Warto tworzyć własne projekty i je realizować, bo coś co dzisiaj jest interesująca koncepcją, jutro może być powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem. Powyżej opisane przykłady mogą być tego dobrym przykładem.

Żródło: Fundusz Rozwoju Regonalnego

Idź do oryginalnego materiału