Magazyny energii dla firm – co należy wiedzieć? Sprawdź, jak wybrać, by czerpać jak najwięcej korzyści!

davinci.pl 2 lat temu
Zdjęcie: magazyny energii dla firm


W kontekście bezpieczeństwa energetycznego ważna jest nie tylko produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł (np. instalacja fotowoltaiczna), ale także możliwość jej gromadzenia i przechowywania do późniejszego wykorzystania. Na to kładzie się coraz większy nacisk i to nie tylko w przypadku gospodarstw domowych. To także coraz częstszy priorytet przedsiębiorstw, które decydują się na magazyny energii dla firm. Dlaczego? Właściwie dobrane urządzenie tego rodzaju, zwłaszcza dobrej klasy, to klucz do oszczędności i zapewnienia swojemu zakładowi produkcyjnemu czy biurom bezpieczeństwa energetycznego. Taki akumulator przechowujący energię wyprodukowaną wcześniej w instalacji OZE jest gwarantem zachowania ciągłości pracy przedsiębiorstwa i zasilania procesów krytycznych.

Magazyn energii – czym jest i jak działa?

Realizacja zapotrzebowania na przechowywanie energii elektrycznej jest możliwa dzięki takim rozwiązaniom jak magazyn energii elektrycznej. To pozwala odpowiednio zagospodarować nadwyżkę energii pozyskanej na przykład ze słońca (panele PV), a w konsekwencji przekłada się zwiększenie autokonsumpcji i niezależność energetyczną. Czym jednak są magazyny energii dla firm?

W treści ustawy o OZE można wyczytać, iż magazyn energii (akumulator) to „urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci”. Takie urządzenie umożliwia zasilanie budynków i maszyn w sytuacjach awaryjnych, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu. Magazyn energii pozwala na gromadzenie energii z sieci pozyskaną w czasie niższej taryfy i wykorzystanie jej w czasie obowiązywania wyższej lub magazynowanie wyprodukowanej energii (np. dzięki instalacji PV) w celu późniejszego zużycia.

Magazyny energii są opisywane takimi parametrami jak pojemność i moc. Ten pierwszy pokazuje, ile kilowatogodzin (kWh) można zmieścić w akumulatorze, natomiast drugi określa, z jaką mocą można ładować i wyładowywać akumulator (podawane w kW). Magazyny energii dla firm to o wiele większe urządzenia niż te dla gospodarstw domowych. Taki magazyn to zwykle akumulator litowo-jonowy pracujący z systemem nadzorującym (BMS). Tego rodzaju rozwiązanie pozwala łatwo zwiększać pojemność dzięki modułowej budowie urządzeń.

Magazyny energii dla firm – zalety

Inwestor komercyjny, czyli po prostu firma, może już nie tylko samodzielnie produkować energię elektryczną dzięki zamontowanym poprzez panelom fotowoltaicznym. Ma bowiem możliwość uruchomić magazyn energii o pojemności, która będzie odpowiadała potrzebom danego przedsiębiorstwa. Taka inwestycja ma bardzo wiele zalet.

  1. Po pierwsze – dzięki magazynowi odbywa się równoważenie obciążenia elektrycznego. Gdy wytworzona energia elektryczna nie jest magazynowana, musi zostać natychmiast zużyta lub oddana do sieci energetycznej. Tymczasem magazyn energii pozwala korzystać z nadwyżki energii w okresie szczytowego zapotrzebowania
  2. Po drugie – system magazynowania energii pozwala stworzyć jej rezerwuar. Będzie on ładowany, gdy zapotrzebowanie na energię jest niskie, a jej produkcja jest wysoka. Następnie energia będzie uwalniana, gdy zapotrzebowanie na nią wzrośnie, a produkcja energii spadnie (np. noc, bezwietrzna pogoda).
  3. Po trzecie – po montażu magazynu energii można zapewnić firmie równowagę energetyczną. Przedsiębiorstwo zyskuje ochronę przed awariami energetycznymi i nie grożą mu przestoje w produkcji.

Jaką instalację OZE i rodzaje magazynów energii są wybrać?

Magazyny energii można łączyć z różnymi instalacjami OZE (np. fotowoltaika, czyli prąd z energii słonecznej, wiatrak i energia z wiatru). Przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na panele PV, ponieważ można je zamontować szybciej i łatwiej niż wiatraki i bez konieczności zdobywania dodatkowych pozwoleń.

Na rynku można znaleźć różne rodzaje magazynów energii, ponieważ da się ją gromadzić w różny sposób. Dostępne są zatem:

  • magazyny energii mechaniczne (np. elektrownie szczytowo-pompowe);
  • magazyny sprężonego powietrza (energetyka wiatrowa);
  • magazyny chemiczne (ogniwa paliwowe);
  • magazyny termiczne (akumulacja ciepła);
  • superkondensatory (charakteryzują się bardzo krótkim czasem rozładowania, stosowane przy dużych obciążeniach impulsowych jak np. przy uruchamianiu silnika elektrycznego).

Jednak magazyny energii dla firm to najczęściej magazyny elektrochemiczne, czyli po prostu akumulatory.

W akumulatorach podczas ładowania energia elektryczna jest zamieniana na chemiczną, a w czasie rozładowywania (korzystania z ogniwa) zachodzi proces odwrotny. W tym segmencie dominują akumulatory litowo-jonowe (mogą być dostarczane od razu z inwerterem). Na drugim miejscu są te kwasowo-ołowiowe w różnych odmianach technologicznych (np. z płynnym elektrolitem, z elektrolitem żelowym, ze szklaną matą absorpcyjną). Przy montażu instalacji fotowoltaicznych najczęściej stosuje się technologię litowo-jonową (Li-Ion), ponieważ pozwala uzyskać sprawność gromadzenia energii na poziomie 80%. Wytwarzanie energii elektrycznej dzięki fotowoltaiki wymaga doboru akumulatora o jak największej liczbie ładowania i rozładowania. Taki wybór pozwala zwiększyć żywotność akumulatorów. Magazyn energii może składać się z wielu modułów, a to przekłada się na jego większą pojemność.

Dla jakiej branży magazyn energii?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii i montaż magazynów energii to rozwiązanie dobre dla każdej z branż!. Szczególnie rozważyć powinny to firmy, które nie mogą sobie pozwolić na przerwy w dostawie prądu. Nie można zapominać, iż w sieci elektroenergetycznej występują zakłócenia spowodowane różnymi czynnikami (awarie, zjawiska atmosferyczne). Przy zautomatyzowanym procesie technologicznym choćby krótkie przerwy w dostawie prądu mogą być dużym problemem. Przedsiębiorstwa bronią się przed takimi sytuacjami, montując różne specjalistyczne systemy zasilania awaryjnego (np. UPS, agregaty prądotwórcze). Obecnie jednak najlepszym wyborem są magazyny energii, a najlepiej w połączeniu z fotowoltaiką, co stanowi kompleksowe rozwiązanie.

Jakie problemy rozwiązują magazyny energii dla firm?

Rozwój instalacji fotowoltaicznych oraz zwiększenie żywotności baterii i spadek cen magazynów energii sprawiły, iż przedsiębiorstwa mogą dziś rozwiązywać łatwiej wiele problemów związanych z dostawami energii elektrycznej. Przede wszystkim instalacja PV w połączeniu z magazynem energii rozwiązuje problem wysokich kosztów energii elektrycznej i powoduje wzrost autokonsumpcji energii. W przypadku przedsiębiorstw przemysłowych, czyli najbardziej energochłonnych, takie połączenie pozwala na zmniejszenie szczytowych obciążeń. Można dzięki temu zmniejszyć moc umowną, zwiększyć samowystarczalność i obniżyć koszty związane z opłatą mocową. Magazyn energii dla firm pozwala na większe zużycie prądu własnej produkcji, zapewnia stały dopływ energii w najważniejsze obszary przedsiębiorstwa i przede wszystkim zabezpiecza firmę przed brakiem zasilania.

Dobry magazyn energii dla firm, czyli jaki?

Co adekwatnie sprawia, iż magazyn energii dla firmy można nazwać adekwatnym? Tutaj bardzo istotnych jest kilka kwestii.

  1. Przede wszystkim taki magazyn musi być wysokiej jakości i łączyć wysoki stopień sprawności z małymi stratami w trybie czuwania.
  2. Dobry magazyn energii pozwala na łatwe skalowanie i umożliwia bez problemu przyszłą rozbudowę systemu, gdy pojawi się taka potrzeba.
  3. Jest objęty również długą gwarancją i ma zapewniony profesjonalny serwis.
  4. Magazyn energii dla firm powinien współpracować z inteligentnym systemem zarządzania energią ściśle dobranym do potrzeb przedsiębiorstwa.

Zatrzymajmy się na chwilę przy tym systemie.

Inteligentne zarządzanie energią

Połączenie fotowoltaiki z magazynem energii to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstwa, ale wymaga jeszcze inteligentnego zarządzania energią. Wszystko po to, aby optymalizować wykorzystanie energii wyprodukowanej samodzielnie przez firmę. Takie zarządzanie energią jest możliwe dzięki odpowiedniemu programowaniu. Zaawansowany system pozwala na bieżąco monitorować ilość wyprodukowanej energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne i ilość energii pobranej z sieci. Oprogramowanie czuwa również nad takimi kwestiami jak stopień naładowania magazynu i moc urządzeń działających w sieci przedsiębiorstwa. Wszystko jest zautomatyzowane i dokładnie monitorowane, a system zarządza optymalnym wykorzystaniem wyprodukowanej energii elektrycznej i kontroluje proces jej magazynowania.
Bez wątpienia magazyny energii dla firm to dobre rozwiązanie. Przekonuje się do niego coraz więcej przedsiębiorstw. Zamontowanie magazynu energii to w praktyce korzyści ekonomiczne. W godzinach szczytu taryfowego firma może korzystać z energii wyprodukowanej samodzielnie, a w czasie niższej taryfy nocnej ma możliwość wspierać się prądem z sieci elektroenergetycznej. Da się ponadto zwiększyć efektywność systemu, montując dodatkowo panele fotowoltaiczne. Magazyny energii zwiększają również bezpieczeństwo energetyczne firm, eliminując przestoje w dostawie prądu. jeżeli jesteś przedsiębiorcą i chcesz połączyć je z fotowoltaiką, zgłoś się do Da Vinci Green Energy!

Idź do oryginalnego materiału