Linia 400 kV dla offshore coraz bliżej. PSE może ubiegać się o pozwolenie na budowę

enerad.pl 2 dni temu

Decyzje lokalizacyjne otwierają drogę do budowy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zakończyły etap uzyskiwania decyzji lokalizacyjnych dla linii przesyłowej 400 kV. Ostatnia decyzja, wydana 30 grudnia przez wojewodę pomorskiego, dotyczyła trzeciego odcinka linii między stacją Choczewo a istniejącą linią Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo. Teraz inwestor, czyli PSE, może ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Linia 400 kV – kluczowa inwestycja dla regionu i offshore

Blisko 130-kilometrowa linia przesyłowa przejdzie przez 18 pomorskich gmin. Będzie poprowadzona ze stacji Choczewo w pobliżu Osiek Lęborskich aż do wcięcia w działającą linię w gminie Cedry Wielkie. Trasa została zaprojektowana tak, by minimalizować wpływ na obszary zabudowane i inwestycyjne. Duża część infrastruktury powstanie na terenach rolniczych i leśnych, z zastosowaniem technologii nadleśnej, co pozwoli ograniczyć wycinkę drzew.

Początek budowy i korzyści środowiskowe

Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na ostatni kwartał 2025 roku. Projekt znacząco wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne regionu, a także przyczyni się do rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE). Linia umożliwi przyłączanie do krajowej sieci nie tylko morskich farm wiatrowych, ale także powstających farm lądowych i instalacji fotowoltaicznych.

Inwestycje PSE na Pomorzu
PSE realizuje na Pomorzu jeden z największych programów inwestycyjnych w swojej historii. W jego ramach powstają cztery nowe linie przesyłowe o łącznej długości około 250 km oraz dwie stacje elektroenergetyczne. Oprócz przesyłu energii z elektrowni wiatrowych projekt będzie wspierał przyszłą infrastrukturę energetyki jądrowej. Planowane są również modernizacje istniejącej infrastruktury, m.in. tzw. szyny północnej.

Idź do oryginalnego materiału