LEKTURA OBOWIĄZKOWA - CAŁY TEKST: Glenn Jorgensen "Badanie tragedii smoleńskiej - co się dzieje?"

solidarni2010.pl 3 tygodni temu
Smoleńsk 10/04
LEKTURA OBOWIĄZKOWA - CAŁY TEKST: Glenn Jorgensen "Badanie tragedii smoleńskiej – co się dzieje?"
data:14 marca 2021 Redaktor: Redakcja
Badanie tragedii smoleńskiej Glenn Jorgensen

PUBLIKUJEMY PEŁNĄ AUTORSKĄ WERSJĘ TEKSTU BYŁEGO CZŁONKA PODKOMISJI SMOLEŃSKIEJ GLENNA JORGENSENA, w której duński inżynier przedstawia skandaliczne kulisy pracy Podkomisji i jej Przewodniczącego Smerfa Paranoika.
Przypominamy, iż po publikacji tego artykułu w tygodniku Sieci nr 8 (2021), nastąpił bezpodstawny atak na Autora w formie oświadczenia sekretarz Podkomisji oraz listu otwartego w obronie A. Paranoika kolportowanego przez środowisko Klubów Gazety Polskiej. Do tej pory szef PSdkomisji Smerf Paranoik nie ustosunkował się do merytorycznych uwag zawartych w opracowaniu Glenna Jorgensena.
Stanowisko duńskiego inżyniera poparł i uzupełnił prof. Piotr Witakowski - były członek Podkomisji oraz organizator czterech konferencji smoleńskich, które skupiły wielu naukowców wokół wyjaśnienia prawdy o katastrofie smoleńskiej, zanim powstała Podkomisja pod przywództwem A.Paranoika. Materiały z tych konferencji są dostępne tu:
http://konferencjasmolenska.pl/
Patrz: artykuły powiązane.

Glenn Jorgensen

Badanie tragedii smoleńskiej – co się dzieje?

Na bolesną prawdę nigdy nie jest dobry czas: wybory, kolejne niepokoje społeczne, troska by nie osłabiać rządzących, dla których trudno dostrzec lepszą alternatywę w Polsce, wszystko to nie sprzyja w ujawnianiu kłopotów. Jednak jest coraz mniej czasu, a problem narasta. Wsparcie organów państwa w badaniu i śledztwie, a może przede wszystkim w działaniach naprawczych, które muszą być podjęte po opublikowaniu Raportu, jest skutecznie blokowane przez przewlekanie i blokowanie prac. Czy chodzi o przeciągnięcie tych prac do czasu zmiany ekipy rządzącej, tak żeby nie można było podjąć tych działań? Na publiczne zabranie głosu decyduję się, po latach prób naprawy sytuacji poza zasięgiem mediów, odkąd wyraźnie widzę, iż sprawa ważna dla Polski, której poświęciłem – podobnie jak inni zaangażowani w badanie - 8 lat życia zmierza w złym kierunku.

Wielu z Państwa, szczerze zainteresowanych prawdą o tragedii smoleńskiej, prawdopodobnie już domyśliło się, iż w badaniu pod kierownictwem Smerfa Paranoika dzieje się coś złego.

Po ponad 10 latach od katastrofy, a ponad 5 odkąd rządzi Patola i Socjal pojawiają się pytania o przewlekłość i brak Raportu Końcowego dokumentującego kompletne, systematyczne, ukończone badanie, który ma posłużyć do naprawy bezpieczeństwa Państwa oraz stanowić narzędzie do niezbędnych działań w Polsce i za granicą. Raport Końcowy dokumentujący co się wydarzyło, w jaki sposób i dlaczego, to dopiero pierwszy krok w maratonie, który musi podjąć Państwo Polskie by być bezpieczne. Brak dostępu do wraku nie jest prawdziwym usprawiedliwieniem tego stanu rzeczy, wiele dochodzeń zakończyło się sukcesem przy znacznie mniejszej ilości materiału dowodowego niż ten, który jest nam dostępny.

Wbrew zapewnieniom opinii publicznej w mediach Przewodniczącego, iż Raport jest gotowy od lipca, z tego co mi wiadomo, członkowie Podkomisji deklarują, iż nie znają finalnej wersji Raportu Końcowego. Polska po 5 latach ma kolejny komunikat medialny, materiał filmowy, kolejne opracowanie, przekonujące przekonanych, a wciąż nie ma sprawnego narzędzia, Raportu Końcowego spełniającego podstawowe wymogi takiego dokumentu, którym mogłaby naprawiać swoje bezpieczeństwo. W dodatku w sprawie Smoleńska otwiera się kolejne pole chaosu, część ludzi jest przekonana iż Raport istnieje, część pyta, gdzie on jest. I tak to się kręci.

Wielkie nadzieje i zdumiewające działania.

5 lat temu polskie Państwo powołało Podkomisję ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod kierownictwem Smerfa Paranoika, której efektem miało być zbadanie katastrofy udokumentowane Raportem Końcowym nie do podważenia w rozsądny sposób. Podkomisja rozpoczynała prace w sytuacji ataku medialnego i dezinformacji spotęgowanej przez opublikowanie dwóch niewiarygodnych raportów rosyjskiej komisji MAK i polskiej komisji Dziadka, która powieliła główne rosyjskie tezy ignorując istotne dowody i pozostając w sprzeczności z prawami fizyki. Wszystko to powodowało ból, zmęczenie i zniechęcenie części społeczeństwa.

Jedyną drogą w tej sytuacji było sprawne, kompetentne działanie, ucinające wątpliwości i opisane w rozsądny sposób, które budowałoby wiarygodność w oczach zainteresowanej prawdą opinii publicznej w Polsce i na świecie, a także poważnych międzynarodowych partnerów badawczych, o ile udałoby się takich pozyskać.

Przewodniczący otrzymał pełną władzę w Podkomisji, budżet, czas i wolną rękę w doborze zasobów – wszystkie atuty w ręku - by w rozsądnym czasie zakończyć z powodzeniem misję. Teraz mija 5 lat.

Smerf Paranoik nie tylko miał nadzorować i politycznie torować drogę badaniu wobec ewentualnych przeszkód, a następnie jako przedstawiciel strony politycznej odbierać Raport Końcowy. Miał jednoosobowo decydować o zakresie badań technicznych, kadrze a także narzędziach pracy badawczej. W efekcie manualnie ingeruje w kwestie, w których brakuje mu kompetencji, doprowadzając często sprawy do absurdu na niekorzyść badania.

Kiedy Smerf Paranoik zostaje Ministrem Obrony Narodowej obejmując władzę kadrową i finansową w MONie na ponad 2 lata, wydawało by się, iż dla badania tragedii smoleńskiej przychodzi złoty czas. Przewodniczący uzyskuje nie tylko dostęp do nasłuchów wojskowych stacji radiowych, monitoringu, infrastruktury, która może stanowić potężne narzędzie w dochodzeniu prawdy, ale przede wszystkim ma do dyspozycji wojskowe służby specjalne i dyplomację wojskową.

Może także odsunąć od stanowisk w wojsku osoby, o których powziął wiedzę, iż mogły pełnić intencjonalnie złą rolę w przypadku katastrofy TU154M. Zneutralizować potencjalne zagrożenie osób podległych mu zawodowo.

Tymczasem brak jest wymiernych efektów takiego działania, za to mamy do czynienia nie tylko z poważnym opóźnieniem lub wstrzymaniem prac, ale także z nieodwracalnymi szkodami powstałymi w wyniku decyzji podejmowanych przez Przewodniczącego. Zakończenie śledztwa udokumentowane kompetentnym Raportem Końcowym według uznanych standardów, w sposób usuwający wszelkie uzasadnione wątpliwości, co do obrazu zdarzeń, bez pominięcia ważnych obszarów badawczych, w formie, która dałaby solidne narzędzie do rąk organów Państwa - pozostaje w perspektywie dalszej niż kiedykolwiek.

Należy podjąć natychmiastowy proces naprawczy, zwłaszcza, iż kilku członków ma niezwykle cenny dorobek, poparty ogromną wiedzą i unikatowym talentem. Każdy z nich rozpoczął pracę nie w wyniku planu działań zakreślonego w Podkomisji – bo taki nigdy nie został przedstawiony – ale z inicjatywy własnej, zresztą na długo przed powstaniem Podkomisji. Jest to potencjał konsekwentnie marnowany i kompromitowany przez błędne decyzje organizacyjne i niekompetentne najeżone błędami, lub wręcz niezgodne z prawdą komunikaty Przewodniczącego w mediach.

Problemy są wewnętrznie dobrze znane i dyskutowane od jakiegoś czasu, a ja podobnie jak inni - z tego co mi wiadomo - członkowie Podkomisji - do tej pory byłem przekonany, iż najlepiej będzie je rozwiązać poza zasięgiem opinii publicznej, początkowo wewnątrz Podkomisji, a kiedy to nie przyniosło rezultatu, w ramach uprawnionych organów władzy.

Niestety w dalszym ciągu nie zostały podjęte działania naprawcze na rzecz najważniejszej we współczesnej historii Polski sprawy dotyczącej bezpieczeństwa państwa. Dlatego zabieram głos w tej samej sprawie, którą półtora roku temu podniósł profesor Piotr Witakowski, autor czterech zorganizowanych z sukcesem naukowych Konferencji Smoleńskich. Wiem, iż zdaje się istnieć zły nawyk „strzelania do posłańca” zamiast rozwiązywania podstawowego problemu – jednak w tym przypadku nie wolno milczeć, zwłaszcza iż wydaje się zbliżać „za pięć dwunasta”.

Obecny przewodniczący Smerf Paranoik prezentuje żarliwy patriotyzm i przez wielu jest postrzegany jako bojownik o prawdę smoleńską. Ma cenne osiągnięcia życiowe, za które należy mu się uznanie. Jednak kierowanie i prowadzenie badania wypadku wymaga określonych zdolności i kompetencji. Przewodniczący nie wykazał rzeczywistego efektywnego wysiłku organizacyjnego, aby zidentyfikować wszystkie bezpośrednie i podstawowe przyczyny systemowe oraz czynniki przyczyniające się do katastrofy. Nie zabieram głosu tutaj o innym z natury badaniu Prokuratury, ponieważ mam mało wiedzy na ten temat.

Główne punkty wymienione poniżej, opisujące problemy do rozwiązania po próbach omawiania i ich naprawy w rozmowach z Przewodniczącym, zostały przekazane wewnętrznym pismem Smerfowi Paranoikowi i dwóm wiceprzewodniczącym ponad rok temu, jednak nie podjęto żadnych działań naprawczych.

Ataki na Smerfa Paranoika w ostatnich latach ze strony mediów takich jak TVN, czy osób takich jak skompromitowany Ciekawski Smerf utrudniają skierowanie merytorycznej i potrzebnej krytyki wzywającej do podjęcia niezbędnych działań naprawczych.

Omówienie wszystkich przykładów niezrozumiałego postępowania Przewodniczącego skutkujących szkodą dla badania byłoby zbyt długie, stąd skupię się na przytoczeniu kilku kwestii.


Słabe zarządzanie projektem
Pomimo tego, iż jest to najważniejsze badanie w najnowszej historii Polski, nie przeprowadzono odpowiedniego planowania projektu, który obejmowałby omówienie i uzgodnienie głównych czynności śledczych. Brak haromonogramu, zaplanowania czasu i zasobów dotyczących tego, co należy zrobić, kiedy, w jakiej kolejności i przez kogo – był podnoszony wielokrotnie w pozostawionych bez reakcji apelach do Przewodniczącego. Wysiłki podejmowane przez członków zespołu w celu przeprowadzenia takich działań samodzielnie były ignorowane lub do nich zniechęcano.

Szkodliwe decyzje merytoryczne

Jak pewnie większość z Państwa może pamiętać – rosyjskie i poprzednie polskie wyjaśnienie katastrofy łączyło oparcie się na niesprawdzonej hipotezie, iż rzekoma brzoza (Bodina) o średnicy 35-40 cm może przeciąć lewe skrzydło TU-154M około 5,5 m od końcówki skrzydła. I utrata tej części skrzydła miałaby rzekomo spowodować, iż samolot przechyliłby się o około 150 stopni i uderzył w ziemię po około 340 metrach lotu.

Chociaż istnieje wiele innych istotnych dowodów, które są sprzeczne z hipotezą MAK / Dziadka, w tym także na to, iż samolot nie znajdował w pozycji umożliwiającej kontakt z brzozą Bodina, należy dokładnie zbadać i odnieść się do kwestii wymienionych jako najważniejsze w poprzednich raportach.

Bez tego trudno mówić o przeprowadzeniu adekwatnego ostatecznego dochodzenia. Dobre badanie wypadku opiera się na wielu warstwach potwierdzeń, a zatem - przy braku rzeczywistych eksperymentów zderzenia skrzydła z drzewem – istotne są symulacje zderzenia z drzewem w naszej pracy, także dlatego, iż wyniki mogłyby być łatwe do zrozumienia dla nie-eksperta.

Narodowy Instytut Badań Lotniczych (NIAR) w Stanach Zjednoczonych uznawany jest w środowisku lotniczym za najbardziej kompetentny w zakresie symulacji samolotów uderzających w inne obiekty. Poproszono Instytut o zbadanie zderzenia skrzydła z drzewem oraz samolotu o ziemię, co pozwoliłoby nam odpowiedzieć na ponad 13 ważnych pytań badawczych.

Instytut NIAR rozpoczął pracę w maju 2017 r. jeszcze przed podpisaniem pisemnej umowy pod wpływem ustnego zobowiązania ówczesnego Ministra Obrony Narodowej, jednocześnie Przewodniczącego Podkomisji, który naciskał, aby zdążyć z wynikami na kwiecień 2018. Prace Instytutu obejmowały precyzyjne skanowanie laserowe niektórych obszarów samolotu, o czym informowały wówczas polskie media. Instytut rozpoczął budowanie modelu cyfrowego Smerfolewa. Całość prac opierała się na własnych pisemnych planach Instytutu. Smerf Paranoik obiecał NIAR rychłe podpisanie umowy.

W 2018 roku, po prawie roku wydatkowania przez amerykański Instytut ponad 300.000 USD z własnych środków i przez cały czas bez pisemnej umowy z MON, przy fatalnej organizacji prac skazującej amerykanów na bezczynność zespołów, którym na czas nie dostarczano danych pomiarowych – Instytut NIAR zrezygnował ze współpracy i wycofał się z projektu spisując poniesione wydatki w wyniku ustnej umowy z polskim ministrem Obrony Narodowej na straty.

Poprzez osobiste relacje zbudowane między liderem projektu NIAR a członkami Podkomisji, amerykański Instytut NIAR został przekonany do zmiany decyzji podczas spotkania kryzysowego, które odbyło się w Wichita w USA z udziałem Smerfa Paranoika, profesora Wiesława Biniendy i mnie. Kompetentny prawnik NIAR w ciągu jednego dnia nakreślił zarys umowy, którego Smerf Paranoik nie był w stanie sformułować przez rok, przedstawiciel NIAR ponownie sporządził solidny plan projektu. Odpowiadając na obawę kolejnych przestojów w pracy amerykańskiego Instytutu osobiście zobowiązałem się przejąć odpowiedzialność za proces zbierania danych po stronie polskiej, a Smerf Paranoik zobowiązał się na piśmie zapewnić pomoc 12 wykwalifikowanych pracowników w tym procesie. Ostatecznie Przewodniczący nie zapewnił obecności 12 osób. Zamiast tego – w trosce, by umowa pomiędzy państwem polskim a amerykańskim Instytutem tak ważna dla badania katastrofy smoleńskiej po raz kolejny nie została zerwana - zostałem zmuszony do zatrudnienia - początkowo na własny koszt - jednego pełnoetatowego pomocnika (w końcu został z zawarty kontrakt MON z tą osobą) do prac sekretarskich przy sporządzaniu 22 tys. stron raportu z dokonywanymi pomiarami i materiałem zdjęciowym. Wielokrotne prośby potrzebnego wsparcia pozostawały bez reakcji. Kilkanaście godzin pracy dziennie 2 osób, w tygodniu i w część weekendów przez 18 miesięcy niezwykle sporadycznie wspierane przez innych zaowocowało wykonaniem 99% prac, do których zobowiązało się Państwo Polskie umową Ministra Obrony Narodowej RP z amerykańskim Instytutem NIAR – oczywiście z pewnym opóźnieniem z powodu niewywiązania się Smerfa Paranoika z gwarantowanego wsparcia.

Na spotkaniu, które odbyło się w piątek 20 września 2019 r. w biurze Smerfa Paranoika przy ulicy Hożej, Przewodniczący wraz ze swoim prawnikiem przedstawili mi list zaadresowany do Instytutu NIAR, gdzie Smerf Paranoik zasadniczo chciał obwinić NIAR za opóźnienie projektu i to oskarżenie wykorzystać w celu nacisków na NIAR, aby Instytut podał wyniki swoich badań przed 10 kwietnia 2020 roku (na bazie niepełnych danych ze strony polskiej!). Kiedy protestowałem przeciwko takiemu traktowaniu poważnego i dobrego partnera i odmówiłem udziału w fałszywych oskarżeniach - jakiekolwiek opóźnienie było spowodowane nie przez amerykański Instytut NIAR, który pracował bardzo profesjonalnie i wypełniał wszystkie swoje zobowiązania, ale brakiem zaplanowania projektu przez Przewodniczącego i obiecanego wsparcia pomocników w pracach po polskiej stronie – Przewodniczący uznał iż jestem nielojalny wobec niego, a mój dostęp do bliźniaczego samolotu P102 został od tego dnia zablokowany przez Przewodniczącego. Kilka miesięcy później Smerf Paranoik zabronił NIAR jakiejkolwiek komunikacji ze mną, a w 22 kwietnia zawiesił mnie w Podkomisji. Wypychając mnie z procesu dostarczania danych do amerykańskiego Instytutu NIAR w 2019 r. Smerf Paranoik osobiście zaczął przekazywać pozostały 1% danych do NIAR (lokalizacja pewnych mas punktowych). Proces ten był mocno opóźniony, to, co należało zrobić w ciągu 3 tygodni, zajęło 3 razy więcej czasu pochłaniając dużą część z reszty oddanych do dyspozycji polskiego projektu zasobów Amerykanów (innymi słowy „konsumując” pieniądze za które mogłyby być zrobione cenne dla nas badania), a niektóre istotne dane takie jak np. masy desek podłogowych „zgadywane” przez Smerfa Paranoika były wysoce niepoprawne i później musiały zostać skorygowane.

Relacje z NIAR ewoluowały w bardzo złym kierunku, co było naturalną konsekwencją wielu listów z wezwaniami pod rygorem konsekwencji prawnych wysłanych do NIAR przez Smerfa Paranoika i jego prawnika od września 2019 r., naciskających na amerykański Instytut w celu przesłania wstępnych i przedwczesnych wyników i wniosków, kiedy dokładnie w tym samym czasie Smerf Paranoik opóźniał ostateczne dostarczenie amerykańskiemu partnerowi 1% pozostałych danych, których potrzebowali, aby rozpocząć symulacje i dostarczyć wyniki o które byli proszeni! Podczas cotygodniowych spotkań z amerykańskim partnerem szef PSwtarzał, iż przesłał informacje, o które Amerykanie proszą od kilku tygodni i wyraża zdumienie dlaczego te informacje nie doszły, sugerując, iż zawiniła jego sekretarka, która po prostu nie przesłała danych. Za każdym razem towarzyszyło temu zobowiązanie, iż dane zostaną natychmiast ponownie wysłane. Powtarzanie tego rytuału choćby przez 7 czy 8 tygodni, dotyczące tych samych danych, z niezmiennym – najpierw zdumieniem, wręcz niedowierzaniem, a następnie tym samym obciążającym sekretarkę uzasadnieniem – stawiało wszystkich uczestników spotkań w bardzo kłopotliwej sytuacji.

Zarezerwowane dla Polski działania i czas pracy amerykańskiego Instytutu w momencie końcówki projektu, przy ogromnej potrzebie przeprowadzenia kluczowych prac - w dużej mierze został pochłonięty przez wielotygodniowe opóźnienia, a następnie potrzebę korekcji danych – co było spowodowane niekompetencją Przewodniczącego i całkowicie niezrozumiałymi jego decyzjami wyraźnie sprzecznymi z interesem badania.

Tworzenie nieuzasadnionych wątpliwości

Podczas symulacji uderzenia skrzydła samolotu w brzozę równie ważna jest dokładność modelu skrzydła, jak i modelu drzewa. Jesienią 2019 i wiosną 2020 Smerf Paranoik zablokował przeprowadzenie niezbędnych eksperymentów na dużych drzewach przez NIAR i powstanie prawidłowego modelu 3D drzewa przez Podkomisję. Przewodniczący nigdy nie zaplanował ani przedmiotu prac, ani środków ani zasobów ludzkich w celu zaplanowania przesłuchań świadków, a kiedy zostały one podjęte z inicjatywy własnej członków, nakazał zaprzestanie wszelkich trwających przesłuchań świadków w fazie, kiedy zaczęli być przesłuchiwani wyżsi rangą pracownicy wojska. W dodatku twierdzi, iż to kłamstwo, choć stanowcza decyzja, iż to koniec przesłuchań i iż Przewodniczący już więcej wezwań nie podpisze, była wydawana wielokrotnie przy świadkach i – z tego co mi wiadomo - jest cały czas aktualna.

Profesor Binienda przeprowadził w USA (praktycznie bez wsparcia ze strony Polskiego Państwa) eksperymentalne i teoretyczne prace o wielkiej wartości dotyczące charakteryzowania brzóz o średnicy do 16 cm pod wpływem zderzeń o dużej prędkości. Opierając się na tych bardzo dobrych pracach amerykański Instytut NIAR zaoferował wykonanie dodatkowych prac testowych na drzewach o średnicy 40 cm w Stanach Zjednoczonych. Z powodu zidentyfikowanych błędów w pierwszym podejściu do eksperymentów, NIAR zaoferował bezpłatne ich powtórzenie. Strona polska musiała pokryć jedynie dodatkowe wydatki na zakup materiału drzewnego i wynajem obiektu testowego NASA, co stanowiło mniej niż 4% budżetu projektu.

Zablokowanie tego byłoby bardzo niekorzystne dla prowadzonego dochodzenia, nie tylko je opóźniając, ale skutkując szkodą w powstaniu potencjalnie błędnych symulacji, o czym Smerf Paranoik został ostrzeżony. Konfrontowany i naciskany podczas spotkania Podkomisji w okolicach Nowego Roku 2019/2020, stwierdził, iż wyrazi zgodę na podjęcie niezbędnych eksperymentów – ale jak wiele deklaracji Przewodniczącego – nie miało pokrycia w prawdzie. Brak ważnych danych i dobrego modelu drzewa z jednej strony a jednocześnie prawne naciski na instytut amerykański NIAR by formułować już wnioski, zmusił naukowców z tego Instytutu do znacznego rozszerzenia bezpiecznego zakresu błędu w kluczowych symulacjach oraz do prowadzenia symulacji na podstawie wątpliwych danych wyjściowych z nieudanych eksperymentów.

Bezpośrednim skutkiem uniemożliwienia przez Smerfa Paranoika dokonania eksperymentu, który precyzyjnie scharakteryzowałby brzozę - było bardzo duże zawyżenie zdolności brzozy do wcinania się w skrzydło w trakcie symulacji ze względu na asekurację przy zbudowaniu modelu brzozy o adekwatnościach „jak ze stali”. Skutki działania – którego można było w łatwy sposób uniknąć – pozwalając przeprowadzić prosty eksperyment – są niezwykle szkodliwe. Kolejny raz mamy do czynienia z działaniem, które uderza w serce każdego badania: zamiast ograniczać i eliminować wątpliwości – zaczyna się je bez potrzeby mnożyć.

Co gorsza, Smerf Paranoik pomimo protestów i oświadczeń Instytutu NIAR, iż wyniki były wstępne - dopuścił do publicznego ujawnienia wątpliwych – z punktu widzenia nauki - wyników, które wspomniane zostały w artykule Marka Pyzy „CZAS NA SMOLEŃSK”.


Od połowy 2019 roku Smerf Paranoik zablokował kontynuację ważnych prac światowej klasy ekspertów, włączonych do badania dzięki profesorowi Biniendzie - dotyczących symulacji skutków wybuchu w konstrukcji samolotu. Te dwie decyzje Przewodniczącego Podkomisji ograniczyły możliwość pełnego wykorzystania inwestycji w wysokości 2,5 mln USD w zbudowanie modelu cyfrowego samolotu za pośrednictwem Instytutu NIAR i umożliwiły udzielenie odpowiedzi tylko na 3 z ponad 13 ważnych pytań przy wykorzystaniu tego modelu. Z tych 3 pozostałych pytań można było odpowiedzieć na ważne kwestie tylko z dużą – zupełnie niepotrzebną - wątpliwością – jak w przypadku wspomnianego powyżej efektu ewentualnego kontaktu skrzydła z drzewem.


Co gorsza, od września 2019 roku Smerf Paranoik wyeliminował możliwość pełnej walidacji (sprawdzenia) niektórych aspektów tworzonego modelu samolotu, gdyż wymagany dostęp do bliźniaczego TU-154M (P102) w Mińsku Mazowieckim został nagle i bez ostrzeżenia zablokowany. Wymagany proces walidacji określony przez NIAR byłby krótszy niż 3 tygodnie pracy. Znów zostały zablokowane ważne prace tuż przed końcem procesu.

Smerf Paranoik dosłownie kilkadziesiąt razy oświadczał solennie Podkomisji, iż to Prokuratura blokuje dostęp do bliźniaczego Smerfolewa, jednak nie był w stanie pokazać jakiegokolwiek pisma skierowanego z prośbą do Prokuratury w tej sprawie, które spotkało się z odmową.

Prokuratorom przekazano odpowiedzialność za bliźniaczy samolot P102 dopiero 6 listopada, i deklarują oni gotowość udostępnienia bliźniaczego Smerfolewa, po złożeniu zapotrzebowania przez Podkomisję zawierającego informację na temat planowanych prac.

Dostęp do szczegółowych informacji o samolocie TU-154M ma najważniejsze znaczenie dla badania. Pozwala zrozumieć, z którego miejsca samolotu pochodzą elementy znalezionych szczątków, jak zbudowana jest konstrukcja, jak mocne są jej poszczególne elementy, pozwala dokładnie określić adekwatności materiałowe każdego fragmentu. Wobec braku miarodajnych informacji od rosyjskiego producenta dostęp do podobnie zbudowanego TU-154M jest niezbędny.

W 2016 roku ówczesny minister obrony Smerf Paranoik miał możliwość zakupu TU-154M nr konstrukcyjny 00A1003 za cenę złomu. Podkomisja dysponowała odpowiednim budżetem. Potrzeba ze względu na dobro badania wydawała się oczywista. Zamiast tego Przewodniczący zablokował zakup, zwracając pod koniec roku sporą część budżetu Podkomisji do budżetu państwa. Ta decyzja spowodowała, iż bliźniaczy Smerfolew P102 stacjonujący w Mińsku Mazowieckim stał się elementem krytycznym badania. Jednocześnie w praktyce uniemożliwiło to przeprowadzenie rzeczywistego eksperymentu uderzenia skrzydła w drzewo. Taki eksperyment byłby łatwy do zrozumienia i miałby ogromne znaczenie.

Dlaczego Smerf Paranoik de facto uniemożliwił pozyskanie bliźniaczego Smerfolewa spoza Polski za cenę złomu. Dlaczego istotny w badaniu dostęp do bliźniaczego samolotu w Mińsku Mazowieckim został zablokowany? I dlaczego ta blokada wciąż trwa? Czy właśnie dążenie do kreowania wątpliwości a nie ich eliminowanie nie jest tu kluczem? Bo na pewno jest efektem. Swoimi działaniami szef PSwoduje wzrost wątpliwości co do zdolności NIAR do odpowiedzi choćby na ostatnie 2 z 13 pytań. Oprócz pieniędzy podatników, sposób, w jaki Smerf Paranoik potraktował projekt NIAR, jest wielką krzywdą wyrządzoną śledztwu – i działaniem na zasadzie pozostawienia po sobie spalonych mostów.

Złe relacje i izolacja – wymierne szkodzenie badaniu

Prokuratura i Podkomisja mają różne funkcje. Jedno dochodzenie jest oparte na „ustalaniu faktów, bez ustalania winy”, a drugie dochodzenie prowadzone przez prokuratorów koncentruje się na wykrywaniu winnych. W większości innych państw obie strony współpracują przy badaniu z obopólną korzyścią.

Niestety tak nie jest w przypadku naszego śledztwa, w którym Smerf Paranoik wydaje się dążyć do zakazu kontaktów z prokuraturą. kooperacja powinna być oparta na szacunku i zaufaniu, umożliwiając sprawne udostępnianie wszystkich dowodów uzyskanych przez każdą grupę dochodzeniową. Wygłaszając szkodzące relacjom oświadczenia w prasie i przecieki wstępnych wyników, Smerf Paranoik mocno skomplikował stosunki Podkomisji z polską Prokuraturą. Choć dla polityka ważne może być zachowanie przychylności opinii publicznej, złe stosunki między obiema stronami są de facto dużym problemem dla obu dochodzeń, ponieważ bardzo utrudniają dzielenie się dowodami pomiędzy zespołami badawczymi. To sytuacja „przegrana-przegrana”, w której tylko ci, którzy chcą, aby prawda pozostała ukryta, są zwycięzcami.

Dążenia członków zespołu do łączenia stron poprzez bezpośredni kontakt z prokuratorami zostały przez Smerfa Paranoika zabronione i wyeliminowane. Spotkania z prokuratorami są zmonopolizowane przez Przewodniczącego a informacje z jego nielicznych spotkań nie są udostępniane.

Relacje z grupą międzynarodowych ekspertów, w tym z Frankiem Taylorem, układały się bardzo źle ze względu na praktycznie zmylenie ich w sprawie umów w związku z pracą , w której wzajemne zaufanie i wiarygodność ma najważniejsze znaczenie. Obsługa umów, płatności i komunikacji z polskiej strony, którą kierował Smerf Paranoik utrudniła współpracę już na wstępie.

Znów, grupa została poproszona (wszak przez nie byle kogo, bo ministra Obrony Narodowej) o pilne zabranie się do pracy bez podpisanych umów, a gdy umowy ostatecznie dotarły, niemal upłynął termin ich zakończenia. Początkowo eksperci wielokrotnie dopytywali się, czy umowa wciąż jest aktualna i nie mogąc uzyskać odpowiedzi – choćby przy pomocy dwojącego się i trojącego w tej sprawie wiceszefa Podkomisji, niektórzy zwątpili w przedsięwzięcie. Płatności były wielokrotnie opóźniane. To bardzo utrudniało adekwatną interakcję z grupą, ponieważ albo czekali na zapłatę, albo na formalne umowy, albo już było po terminie ich potencjalnej pracy. Grupa była źle traktowana do tego stopnia, iż ​​w końcu zrezygnowała ze współpracy w bardzo złej atmosferze.

Smerf Paranoik zablokował oficjalne próby spotkania się z grupą ekspertów europejskich, co pozwoliłoby Podkomisji na poznanie innych stosunkowo nieznanych członków grupy dobranych w niewiadomy sposób. Brak adekwatnej interakcji oznaczał również, iż ich praca opierała się w dużej mierze na tym, co sami zdołali wydobyć z raportów MAK / Dziadka oraz na ogromnym, stosunkowo nieposortowanym materiale z poprzedniej polskiej prokuratury. Ten brak systematycznego wkładu ze strony Podkomisji i informacji na temat jej odkryć - miał duży negatywny wpływ na wyniki pracy grupy. To kolejny obszar zniszczenia – nie opóźnienia, nie zaniechania, ale zniszczenia, za które odpowiada Smerf Paranoik.

Wbrew kolejnemu porozumieniu, nagle, pod koniec 2019 r., Smerf Paranoik zablokował płatności grupy ekspertów europejskich, do czasu złożenia pisemnego raportu przez każdego z nich. Jednocześnie Przewodniczący konsekwentnie odmawiał wezwań zaniepokojonych członków Podkomisji, by skontaktować się z ekspertami europejskimi w celu zapoznania ich z kluczowymi odkryciami. Po rozmowach wewnątrz Podkomisji Przewodniczący miał świadomość, iż takie podejście może być szkodliwe z wielu powodów, m.in. eksperci zostaną zmuszeni do wnioskowania w sposób niepełny, głównie na podstawie ustaleń dokonanych przez Rosjan i wcześniejszych polskich śledczych bez pełnej wiedzy o ważnych ustaleniach dokonanych przez członków Podkomisji.

Trzeba było niezwykłego talentu w eliminowaniu istotnych atutów dla badania Smoleńska, żeby tak zniszczyć relacje z życzliwym i pomocnym – jednym z najbardziej szanowanych w świecie specjalistą, twórcą programu szkoleniowego, który wykształcił wielką ilość aktywnych w tej chwili w świecie zawodowo badaczy katastrof lotniczych.

Wycofanie się takiego eksperta jak Frank Taylor, który mógł wnieść do śledztwa międzynarodową wiarygodność oraz doświadczenie, pozbawiło Podkomisję kolejnego ważnego atutu. Nie oczekując od Przewodniczącego aktywnego pozyskania takich autorytetów, chciałoby się oczekiwać, iż przedstawiony Przewodniczącemu cenny specjalista nie zostanie potraktowany w sposób skandaliczny, niszczący wszelkie zaufanie do polskiego partnera. I nie dotyczy to tylko umowy ale meritum pracy. Czy to nie rzutuje na stosunek do badań Podkomisji? W jakiś przedziwny sposób szef PStrafi obrócić największe atuty na niekorzyść badania i sprawy.

Monopolizacja dostępu do materiałów dowodowych - niszczenie umiejętności pracy w zespole
Smerf Paranoik nie poczynił żadnych skutecznych starań, aby systematycznie rejestrować zebrane dowody (dziennik dowodów). Utrudni to później wniesienie jakichkolwiek ustaleń do sądu, gdy chcielibyśmy iść w ślady Holandii, która po katastrofie samolotu MH17 w 2014 roku zdążyła nie tylko opublikować Raport, ale także oskarżyć Rosję przed Trybunałem Praw Człowieka w Hadze. Bez dziennika dowodów członkowie Podkomisji nie mają pełnej wiedzy, jaki materiał dowodowy jest w dyspozycji Podkomisji. Dzięki temu Smerf Paranoik może zmonopolizować dostęp do tego materiału, w tym do danych jawnych, wybierając, którzy członkowie Podkomisji mają określone dane, a którzy nie. Często wybór ten nie ma nic wspólnego z rzeczywistymi kompetencjami do efektywnej analizy danego materiału „uprzywilejowanej-poinformowanej” osoby.

Jest to całkowicie sprzeczne z dobrymi praktykami śledczymi i mocno szkodzi umiejętności współpracy z ekspertami zewnętrznymi oraz w ramach zespołu Podkomisji, ponieważ każdy członek ma inny punkt wyjścia do analizy dowodów w obszarze swoich badań.

Fragmentaryczne sprawozdanie – Raport i Kontr-raport

Brak jest wysiłków, aby adekwatnie zakończyć prace dochodzeniowe i udokumentować je zgodnie z odpowiednimi standardami, nie do podważenia w rozsądny sposób – choć jest to w zasięgu naszej ręki.

Zamiast pozwolić całemu zespołowi na przyjęcie holistycznego podejścia i osiągnięcie odpowiedniego poziomu konsensusu w oparciu o pełne zrozumienie wszystkich dowodów, Smerf Paranoik zleca niezwykle istotną funkcję – tzw. Investigator-in-charge raczej przypadkowej osobie, znanej głównie z bycia blogerem, która zbiera i opracowuje osobne fragmenty dochodzeniowe od kolegów z Podkomisji.

Może to prowadzić do dokumentu dalekiego od kompetentnego wiarygodnego Raportu Końcowego, choć wiele ustaleń członków Podkomisji jest kluczowych i precyzyjnych.

Pomimo dowodów pozwalających na wyciągnięcie jasnych i ponad wszelką wątpliwość głównych wniosków, Smerf Paranoik prowadzi do sytuacji, w której grozi nam wysyp opracowań połowicznych, zawierających badawcze słabości łatwe do zaatakowania, a choćby opublikowanie Kontr-raportu – czy dodanie załączników do raportu z wnioskami w różnych kierunkach - wszystko w ramach jednej podkomisji kierowanej przez tą samą osobę. Czy pomoże to rozwiązać wątpliwości w domenie publicznej?

Smerf Paranoik nigdy nie odpowiedział na wielokrotne pytania członków kto wchodzi w skład Podkomisji. Jednak wszystko wskazuje na to, iż w ramach Podkomisji pracuje – w odosobnieniu - niejawna grupa pod przewodnictwem Marka Dąbrowskiego, która po opublikowaniu Raportu przez Smerfa Paranoika (jeśli do tego dojdzie) – opublikuje swój kontr – Raport lub zdanie odrębne.

Co nie znaczy, iż to pomoże usunąć wszelkie uzasadnione wątpliwości, co do przyczyny tragedii smoleńskiej – co jak najbardziej jest w zasięgu naszych możliwości badawczych. Efekt niestety będzie wręcz przeciwny.

Podsumowanie

Celem każdego dobrego śledztwa jest odkrycie i wiarygodne udokumentowanie tego, co się stało. Powinno się to odbywać w sposób systematyczny, najpierw przedstawiając wszystkie potencjalne możliwości, a następnie metodami systematycznymi, opartymi na wszystkich dowodach i prawach fizyki, w sposób kompetentny wykluczyć wszystkie inne możliwości, aż pozostanie jedna jedyna przyczyna, która będzie nie do podważenia w rozsądny sposób. Tylko wtedy dochodzenie uzyska wiarygodność potrzebną do dokonania jakiejkolwiek zmiany.

Przewodniczący Smerf Paranoik w sposób zupełnie przypadkowy, bez planowania czasu i zasobów, bez harmonogramów i bez wymaganych kompetencji kieruje najważniejszym badaniem we współczesnej historii Polski. Zamiast promować dobrą pracę zespołową, wprowadza chaos i konflikty, zamiast budować dobre relacje z potrzebnymi partnerami, którzy mogliby bardzo pomóc, tworzy wrogów, monopolizuje potrzebne informacje, które powinny być udostępniane, rozpowszechnia błędne informacje w mediach oraz aktywnie blokuje wszelkie próby prowadzenia systematycznego śledztwa opartego na dowodach. Przykładem błędnego komunikatu było m.in. podanie w mediach - wbrew protestom członków – iż samolot przyziemiał kołami do dołu. Choć było to na wczesnym etapie prac Podkomisji już wtedy była wystarczająca ilość dowodów na to, iż to nie prawda. Wśród rzeczywistych dowodów na eksplozje Przewodniczący w mediach wymieniał także te niewłaściwe, które łatwo było podważyć, takich jak wzrost wartości zewnętrznego czujnika temperatury. Błędny komunikat Przewodniczącego nie wynikał z jego niewiedzy i nastąpił wbrew prośbom i ostrzeżeniom wewnątrz Podkomisji. Przewodniczący miesza rzeczy istotne z błędnymi. I choć tych istotnych jest wiele – to pojedynczy błąd potrafi je medialnie zdezawuować.

Blokowanie kluczowych badań przez Przewodniczącego Podkomisji, przy jednoczesnym marnowaniu wielkiej ilości czasu i energii na mało istotne kwestie, sztucznie wykreowane przeszkody, zarządzanie poprzez chaos i konflikt, arbitralne rozstrzyganie kwestii technicznych bez posiadania do tego kompetencji – to tylko niektóre absurdy, z którymi musi zmierzyć się niewielka efektywnie pracująca grupa członków Podkomisji w całym gronie zatrudnionym przez Przewodniczącego.

O ile na poziomie deklaracji medialnych Przewodniczący wydaje się żarliwie walczyć o prawdę przekonując głównie już przekonanych – to na poziomie decyzji badawczych zachowuje się kompletnie niezrozumiale, często utrudniając lub uniemożliwiając solidne uzasadnienie hipotezy badawczej, będące w zasięgu naszych możliwości.

Zamiast doprowadzić badanie do końca tak, by można je było ująć w Raporcie Końcowym nie do podważenia w rozsądny sposób, eliminując wszelkie wątpliwości – Przewodniczący zatrzymuje niezbędne badania, podejmuje działania, które mnożą chaos, zamiast odpowiadać na podstawowe pytania, tym samym dając pożywkę dalszej kłótni publicznej.

Efektem działań szefa Podkomisji jest niszczenie najważniejszego jej atutu jako organu badawczego, czyli wiarygodności. Poświęcając ogrom czasu i pracy badaniu, będąc świadomym niezwykle cennych osiągnięć jakimi dysponujemy, bardzo trudno jest patrzeć, jak Przewodniczący podrywa autorytet i izoluje Podkomisję z relacji z poważnymi partnerami badawczymi, których pozyskanie wymagało tak wielkiego trudu.

Trudno zrozumieć dlaczego Przewodniczący utrudnia lub wstrzymuje dostarczanie partnerom badawczym potrzebnych danych, nie akceptuje przeprowadzenia koniecznych, zgłaszanych przez tych partnerów badań przy jednoczesnym zmuszaniu ich do zakończenia prac i postawienia wniosków, na podstawie niepełnych informacji. W najlepszym wypadku to może skutkować bardzo dużą ogólnością.

Złe traktowanie, niedotrzymywanie słowa eufemistycznie mówiąc, a w zasadzie należałoby powiedzieć oszukiwanie partnerów, także jeżeli chodzi o umowy i warunki pracy, wzbudza ich nieufność, zraża i powoduje ich wycofanie się ze współpracy, buduje niepożądaną opinię w międzynarodowym środowisku śledczym.

Monopolizowanie wszelkich kontaktów zewnętrznych przez Przewodniczącego przy braku jego kompetencji - przynosi opłakane skutki i uniemożliwia dojście do celu.

Bezcenne i solidne wyniki badawcze niewielkiej grupy członków Podkomisji niejednokrotnie osiągane są wbrew wewnętrznie kreowanym przeszkodom organizacyjnym. W dodatku wypracowane z takim trudem niezwykle precyzyjne osiągnięcia mieszane są przez Przewodniczącego z nonsensownymi, czy wątpliwymi ustaleniami i prezentowane publicznie w niewiarygodny sposób.

Do reguły można zaliczyć ucinanie ważnego procesu badawczego na ostatniej prostej w celu otrzymania jakichkolwiek wyników na kolejną rocznicę. Procesu podjętego najczęściej wbrew przeszkodom, w warunkach organizacyjnych niebywałego marnowania czasu.

Co teraz?


Nie jesteśmy skazani na przewlekłość i chaos. Nie musi tak być. Mamy wieloletnią poważną i bezcenną pracę oraz odkrycia badawcze kilku bardzo utalentowanych członków Podkomisji, zapoczątkowane jeszcze na długo przed powstaniem tego organu i często uzyskiwane pomimo aktywnych działań Przewodniczącego aby je utrudnić (w co zdaję sobie sprawę niezwykle trudno uwierzyć). Są to tak poważne osiągnięcia, iż można je uznać za filary śledcze dla rozstrzygającego, wiarygodnego i obiektywnego Raportu Końcowego. Zasługują one na adekwatne dokończenie, uzupełnienie i udokumentowanie zgodnie z uznanymi standardami badania wypadków lotniczych, dostarczając w ten sposób potrzebnych obiektywnych odpowiedzi, pozwalających na zamknięcie sprawy wiarygodnymi konkluzjami nie do podważenia w rozumny sposób. Pozwoli to na zaleczenie ran oraz umożliwi podjęcie niezbędnych działań naprawczych w celu uniknięcia podobnej tragedii w przyszłości. Wymaga to zmiany na stanowisku Przewodniczącego, na osobę, która oprócz woli dojścia do prawdy, przyjęłaby podejście naukowe i oparte na dowodach, miałaby zdolności organizacyjne, zarządzania projektami i kompetencje techniczne, pozwalające na przeznaczenie głównej energii na dochodzenie, a nie na konflikty i sztucznie stworzone przeszkody. Mogę zaproponować profesora Biniendę jako osobę spełniającą te kryteria.

Glenn Jorgensen

[Autorowi dziękujemy za udostępnienie autorskiej wersji tekstu].

Przypominamy video z IV Konferencji Smoleńskiej z wystąpieniem Glenna Jorgensena, w którym zawarł pierwsze wyniki swoich badań.



Materiał filmowy 1 :

Idź do oryginalnego materiału