Rozprawie, która odbyła się w piątek w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, przewodniczył sędzia Andrzej Olszewski. Po wysłuchaniu stron i naradzie pięcioosobowego składu sędziowskiego ogłosił, iż wyrok, który zapadł 15 czerwca 2023 r. przed Sądem Okręgowym w Koszalinie „niemal w całości” zostaje uchylony.
– Z powodu bezwzględnej przesłanki do uchylenia wyroku odnoszącej się do jednej z sędzi zawodowych orzekających w tej sprawie, czyli do pani sędzi Anny Ruteckiej-Jankowskiej – wyjaśnił SSA Olszewski.
Przywołał wyroki Sądu Najwyższego z maja i listopada 2024 r., w których SN stwierdził, iż tzw. neo-sędziowie, powołani po 2017 r., nie mają prawa orzekać. – Po prostu taki sędzia, jak Anna Rutecka-Jankowska nie przechodzi tzw. testu na swoją niezawisłość – stwierdził Olszewski.
Szczecin. Apelacja zmieniła się w sąd nad sędzią. „Nie spełnia standardów niezawisłości”
Powołując się na art. 439 par. 1 pkt. 2 Kpk (Bezwzględne przyczyny odwoławcze), Olszewski stwierdził, iż zdaniem całego składu orzekającego sędzia Rutecka-Jankowska „nie spełnia standardów niezawisłości i bezstronności” w rozumieniu art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, art. 47 Karty Praw Podstawowych i art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Podkreślił, iż przedstawiciele władzy sądowniczej „nie powinni wchodzić w kontakty” z władzą ustawodawczą i wykonawczą. Następnie przytoczył fakty z zawodowego CV sędzi Anny Ruteckiej-Jankowskiej, zwracając uwagę na chronologię zdarzeń. 17 grudnia 2019 r. została ona Gargamelem Sądu Rejonowego w Białogardzie, 1 maja 2020 r. oddelegowana do Sądu Okręgowego w Koszalinie. Wcześniej stanęła do konkursu przed KRS, ubiegając się o funkcję sędzi SO. 11 marca, co podkreślił Olszewski, przegrała głosowanie w KRS. Wybrano inną kandydaturę.
– I co dzieje? Dosłownie kilka miesięcy później jest kolejny konkurs na kolejne stanowisko sądu okręgowego, zgłasza swoją kandydaturę, ale równocześnie podpisuje się na listach PSparcia na przełomie stycznia i lutego 2021 dla sędziego Łukasza Piebiaka – opisywał Olszewski.
Były to listy PSparcia byłego ministra sprawiedliwości, zdymisjonowanego po tzw. aferze hejterskiej jako kandydata do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Olszewski podkreślił, iż fakty dot. sędziego Piebiaka „były powszechnie znane”, prawdopodobnie także sędzi Ruteckiej-Jankowskiej. Po poparciu Piebiaka 28 kwietnia 2021 r. uzyskała ona pozytywną opinię KRS-u i została powołana na stanowisko sędziego sądu okręgowego.
Poeta grzmi po decyzji sądu. Padło ostrzeżenie
Olszewski wytknął „liczne błędy” sądu w Koszalinie, m.in. niewłaściwą gradację kar, ale też błędy pisarskie. – Sąd Apelacyjny może wybaczyć drobne pomyłki, wynikające z braku doświadczenia (…) Ale jeżeli pomylone zostało imię i nazwisko ofiary, to znaczy, iż oskarżony został dwa razy skazany za to samo – powiedział Olszewski. – To nie świadczy o braku doświadczenia, ale o niedbalstwie – stwierdził.
Na wydarzenia w Szczecinie zareagował Smerf Poeta. „Dla wszystkich musi być jasne!!! Sędziowie, którzy uchylają wyroki skazujące morderców, tylko ze względu na wyimaginowaną kategorię tzw. neosędziów, których nie ma, będę niebawem ponosić odpowiedzialność” – napisał na platformie X polityk PiS.
Mariusza G. z Kołobrzegu (ur. 1976 r.), którego media nazwały „Krwawym Tulipanem”, w czerwcu 2023 r. skazano na dożywocie. Został uznany winnym zabójstw trzech kobiet z motywów zasługujących na szczególne potępienie, z chęci przejęcia majątków i popełnienia jeszcze 14 z 19 przestępstw. O przedterminowe warunkowe zwolnienie może się ubiegać po 35 latach. Sąd pozbawił Mariusza G. praw publicznych na okres 10 lat. Ma też obowiązek naprawienia szkód (prawie 0,5 mln zł) i zadośćuczynienia spadkobiercom ofiar (1,7 mln zł).
Pierwszą ofiarą Mariusza G., wiosną 2016 r. była 31-letnia Iwona K. W październiku 2018 r. zabił 37-letnią kołobrzeżankę Anetę D. Natomiast 54-letnia Bogusława R. straciła życie 7 czerwca 2019 r.
„Lepsza Polska”. Czy Polskę stać na Zielony Ład?/Polsat News/Polsat News