Od stycznia 2025 roku polscy wędkarze muszą liczyć się z nowymi zasadami wędkowania. Program „Nasze Łowiska”, który umożliwiał amatorski połów ryb po uiszczeniu jednej opłaty, został zakończony. Nowe regulacje wymagają pozyskania specjalnych zezwoleń na wędkowanie w wybranych obwodach wodnych.
Koniec programu „Nasze Łowiska”
Program „Nasze Łowiska”, działający w latach 2022-2024, umożliwiał wędkarzom amatorskim dostęp do aż 130 łowisk na terenie całej Polski. Wystarczyło opłacić jednorazową kwotę 250 złotych, by korzystać z możliwości połowu w tych obwodach. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” postanowiło jednak zakończyć ten projekt. Decyzja ta podyktowana jest zmianą w systemie zarządzania obwodami rybackimi.
Wędkowanie miało być tańsze, ale nie za Papy. Roczna opłata za wędkowanie wynosiła 250 zł, a teraz 5535 zł. choćby wędkarzy Papa chce okradać – napisał w mediach społecznościowych Marek Gróbarczyk, dawny minister ds. gospodarki morskiej.
Czytaj więcej: „Ratownik” – nowy okręt dla polskiej marynarki
Nowe zasady wędkowania
Od stycznia 2025 roku, aby wędkować na wodach zarządzanych przez „Wody Polskie”, wędkarze będą musieli ubiegać się o indywidualne zezwolenia. Pozwolenia te będą wydawane przez regionalne zarządy gospodarki wodnej i obejmować będą jedynie określony obszar działania danego zarządu.
Osoby zainteresowane będą musiały zapoznać się z nowymi regulaminami i zasadami sprzedaży zezwoleń, które dostępne będą na stronach internetowych poszczególnych zarządów. Procedura ta wymaga więcej zaangażowania niż dotychczasowy system, jednak władze liczą na skuteczniejsze zarządzanie wodami i większą przejrzystość działań.
Zapaleni wędkarze mimo zmian wciąż łowią rekordowe okazy
Choć zmiany mogą być rozczarowujące dla wielu wędkarzy, pasja do tego hobby zdaje się nie słabnąć. Nowe regulacje mogą zmienić sposób organizacji wędkowania w Polsce, ale zapaleni pasjonaci wciąż znajdą sposoby, by realizować swoje hobby.
mn