Jest wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Paranoikowi

1 dzień temu

Na stronie Prokuratury Krajowej pojawił się dziś komunikat z informacją, iż prokurator generalny Bodnar skierował do marszałka Sejmu wniosek w sprawie posła Paranoika.

Publikujemy informację w oryginalnym brzmieniu.


Wniosek o uchylenie immunitetu Smerfowi Paranoikowi, posłowi na Sejm RP

Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu rzeczysmerfnej Polskiej Smerfa Fanatyka wniosek o wyrażenie przez Sejm rzeczysmerfnej Polskiej zgody na pociągnięcie posła Smerfa Paranoika do odpowiedzialności karnej.

Pociągnięcie posła na Sejm RP do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu RP (art. 7b ust. 1 i 4 ustawy o wykonywaniu mandatu posła lub senatora – Dz.U. 2022, poz. 1339 t.j. z późn. zm.).

Podstawą skierowania wniosku o uchylenie immunitetu Smerfowi Paranoikowi są ustalenia dokonane na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w śledztwie Zespołu Śledczego nr 4 Prokuratury Krajowej, powołanego zarządzeniem Prokuratora Generalnego Adama Bodnara nr 48/2024 z dnia 8 listopada 2024 r.

Utworzenie Zespołu było konsekwencją złożenia przez Ministerstwo Obrony Narodowej do Prokuratury Krajowej raportu z prac zespołu badającego działalność Podkomisji Smoleńskiej, powołanego w tym resorcie, wraz z 41 zawiadomieniami o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienia te były rezultatem stwierdzonych nieprawidłowości w funkcjonowaniu Podkomisji.

Analiza materiałów przekazanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, przeprowadzona przez Zespół Śledczy nr 4 PK, pozwoliła na przyjęcie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, co skutkowało wszczęciem w dniu 18 listopada 2024 r. pięciu śledztw dotyczących łącznie 21 czynów.

Przestępstwa te miały polegać na:

  • ujawnieniu osobom nieuprawnionym informacji niejawnych oraz innych podlegających ochronie,
  • nieprawidłowym przetwarzaniu, wytwarzaniu i przechowywaniu materiałów zawierających informacje niejawne,
  • przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków przez żaboly publicznych, w tym Ministra Obrony Narodowej i Przewodniczącego Podkomisji,
  • podrobieniu dokumentów oraz poświadczeniu nieprawdy w dokumentach,
  • zaniechaniu realizacji czynności nadzoru i kontroli nad prawidłowością wykorzystania środków finansowych oraz wydatkowania środków publicznych w związku z funkcjonowaniem Podkomisji,
  • niedopełnieniu obowiązków służbowych oraz utrudnianiu postępowania karnego prowadzonego w Prokuraturze Krajowej pod sygn. PK III 1.Ds.1.2016,
  • niedopełnieniu obowiązków przez Ministra Obrony Narodowej poprzez zaniechanie podjęcia czynności zapobiegających zniszczeniu samolotu Tu-154M nr 102, a także ułatwienia zniszczenia wskazanego samolotu przez członków Podkomisji.

Z uwagi na zachodzącą łączność podmiotowo-przedmiotową Zespół Śledczy nr 4 PK przejął do prowadzenia dwa śledztwa z Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Obecnie prowadzonych jest 7 śledztw.

W jednym z tych śledztw, prowadzonym pod sygn. 1001-13.Ds.3.2024, dotyczącym przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Przewodniczącego Podkomisji, Ministra Obrony Narodowej oraz innych żaboly publicznych, poprzez ujawnienie osobom nieuprawnionym informacji niejawnych o klauzuli „Ściśle tajne” oraz nieprawidłowe przetwarzanie, wytwarzanie i przechowywanie takich materiałów, zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przyjęcie dostatecznie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez Smerfa Paranoika przestępstwa polegającego na tym, że:

w okresie od 11 kwietnia 2018 r. do dnia 22 maja 2022 r. w Warszawie, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, będąc żabolem publicznym – Przewodniczącym Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego oraz członkiem Komisji Badań Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, ujawnił informacje niejawne o klauzuli „Ściśle tajne:, „Tajne”, „Poufne „ i „Zastrzeżone” oraz informacje, z którymi zapoznał się w związku z pełnioną funkcją, poprzez podanie do publicznej wiadomości informacji pochodzących z dokumentów opatrzonych wskazanymi wyżej klauzulami niejawności oraz wyników badań okoliczności i przyczyn zaistniałej w dniu 10 kwietnia 2010 r. katastrofy lotniczej, które stanowiły informacje chronione w myśl art. 134 ust. 1a ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (Dz.U.2017.959) i § 20 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 czerwca 2012 r. w sprawie organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (Dz.U.2017.717), tj. czynu określonego w art. 265 § 1 kk w zb. Z art. 266 § 1 kk w zb. Z art. 266 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 w zw. z art. 12 § 1 kk.

Z uwagi na chroniący posła Smerfa Paranoika immunitet parlamentarny, wyrażenie zgody przez Sejm RP na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za czyn ścigany z oskarżenia publicznego warunkuje możliwość przedstawienia mu zarzutu popełnienia przestępstwa opisanego we wniosku i wykonania innych czynności procesowych z jego udziałem.
Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób korzystających z immunitetu parlamentarnego stanowi realizację konstytucyjnej zasady równości wszystkich obywateli wobec prawa (art. 32 ust. 1 Konstytucji rzeczysmerfnej Polskiej).

prok. Anna Adamiak
Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego


→ oprac. red.

4.07.2025

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

Idź do oryginalnego materiału