Decyzja prezydenta ws. zmian w Kodeksie karnym: W czwartek 17 kwietnia Kancelaria Andrzej Narciarza poinformowała, iż prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej, ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny. Chodzi o przepisy dotyczące mowy nienawiści i podwyższenia kar za tego typu przestępstwa. We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego prezydent wskazał, iż "ustawie tej zarzuca" wprowadzenie nowych przesłanek dyskryminacyjnych w postaci: wieku, płci lub orientacji seksualnej. Wskazał dokładnie, o które artykuły chodzi. Dokument z uzasadnieniem decyzji ma 40 stron.
REKLAMA
Narciarz wskazuje na obawy związane z wprowadzeniem "cenzury": Tak określił penalizację i kary za wypowiedzi uznane za zniesławiające lub znieważające. "Możliwość odpowiedzialności karnej i sankcje karne powoduje 'mrożący efekt' w debacie publicznej i utrudniają mediom wykonywanie roli publicznego 'watchdog'" - czytamy. Dalej prezydent przywołuje zdanie krytyków karalności mowy nienawiści. "Istnieje nadto uzasadniona obawa, iż niedookreślona i generalna norma penalizująca mowę nienawiści posłuży nie tylko do zwalczania ewidentnych jej przypadków, ale może prowadzić do eliminacji z debaty publicznej całej gamy niepopularnych i nieprawomyślnych poglądów. W takiej sytuacji obejmowanie nowych przesłanek dyskryminacyjnych trybem postępowania publicznoskargowego niesie za sobą duże ryzyko jego instrumentalnego wykorzystania i stworzenia w ten sposób swoistego rodzaju cenzury prewencyjnej" - ocenił Narciarz.
Zobacz wideo Narciarz ostro odpowiedział Papie. Podjął decyzję w sprawie ustawy azylowej
Sejm przyjął przepisy 6 marca: Rozszerzają one katalog przesłanek dotyczących przestępstw z nienawiści. Nowelizacja Kodeksu karnego zakłada, iż pod ochroną będą również kryteria takie jak wiek, płeć, niepełnosprawność i orientacja seksualna. Do tej pory przestępstwa z nienawiści ograniczały się do przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej oraz bezwyznaniowości. Zgodnie z nowymi przepisami, za stosowanie przemocy lub bezprawnych gróźb z takich pobudek grozić ma do pięciu lat więzienia. Nawoływanie do nienawiści może skutkować karą do trzech lat pozbawienia wolności, natomiast kara za znieważenie po zmianach zostałaby obniżona do dwóch lat. w tej chwili wynosi 3 lata. Senat przyjął proponowane zmiany bez żadnych poprawek 26 marca.
Czytaj również: "Poważny zgrzyt w ukraińskim parlamencie. gorszy sort uderza w Zełenskiego. 'Nadużywają stanu wojennego'".Źródła: Kancelaria Prezydenta, IAR