Przez lata w środowisku energetycznym i przemysłowym toczyły się dyskusje na temat zasadności inwestowania w technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Rozmowy te przybrały nowy wymiar po wprowadzeniu europejskiego prawa klimatycznego, które obowiązuje kraje członkowskie UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Komisja Europejska w swoich dokumentach i materiałach potwierdza i podkreśla konieczność implementacji technologii CCS. W komunikacie W kierunku ambitnego przemysłowego zarządzania emisjami dwutlenku węgla w UE oraz przyjętym przez Parlament Europejski i Radę rozporządzeniu w sprawie technologii neutralnych emisyjnie (ang. Net-Zero Industry Act) jasno wskazano cele uzyskania operacyjnej mocy zatłaczania dwutlenku węgla w Unii Europejskiej na poziomie 50 mln t rocznie do 2030 r. Co istotne – szacunki Komisji Europejskiej zwracają uwagę na konieczność dalszego zwiększania wspomnianych zdolności, choćby w konsekwencji, technologia traktowana wcześniej przez państwa członkowskie Unii Europejskiej drugoplanowo, weszła jako jeden z istotnych instrumentów polityki klimatycznej.
W polskich dokumentach strategicznych rola CCS w dalszym ciągu traktowana jest marginalnie, a legislacja konieczna dla uwolnienia potencjału technologii (który szacowany jest na choćby 70 mln t CO2 rocznie w 2050 r.) wciąż nie została w pełni zaimplementowana.
Sektor CCS w Polsce
O niedostatecznie ambitnym podejściu do strategii CCS świadczy m.in. ostatnio opublikowana, nowa wersja Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu (KPEiK). Jednocześnie przedstawiciele licznych gałęzi przemysłowych (takich jak cementowa, wapiennicza czy paliwowa) wskazują, iż bez rozwinięcia sektora CCS w Polsce, ich pełna dekarbonizacja nie będzie możliwa. Oznacza to wysokie prawdopodobieństwo utraty konkurencyjności na rynku europejskim oraz zagrożenie dla wielu miejsc pracy w Polsce.
Z uwagi na najważniejsze znaczenie technologii CCS dla polskiej gospodarki oraz ścieżek jej dekarbonizacji, środowisko akademickie, biznesowe oraz organizacji pozarządowych podjęło decyzję o powołaniu do życia Stowarzyszenia CCUS Poland. Celem organizacji jest aktywny udział w debacie dotyczącej polskiej polityki przemysłowej oraz klimatycznej, zwiększanie świadomości i wiedzy decydentów oraz opinii publicznej w kwestii technologii CCUS, jak również aktywny udział w kluczowych procesach decyzyjnych w Polsce oraz Unii Europejskiej.
W polskich dokumentach strategicznych rola CCS w dalszym ciągu traktowana jest marginalnie, a legislacja konieczna dla uwolnienia potencjału technologii wciąż nie została w pełni zaimplementowana
Rozwój i wdrożenie technologii CCUS wymaga skoordynowanych działań, zarówno po stronie administracji państwowej, jak i podmiotów gospodarczych działających w tym obszarze. Stowarzyszenie CCUS Poland stanowi odpowiedź na podstawowe wyzwania, i działać będzie na rzecz budowy zrównoważonego łańcucha technologii CCUS w Polsce, w tym zwiększenia akceptacji społecznej oraz prowadzenia aktywnego i konstruktywnego dialogu ze wszystkimi interesariuszami.
Cały artykuł przeczytasz w Raporcie Carbon Capture w Polsce:
Raport Carbon Capture w Polsce 2024
Wyślij link na adres email:
Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].
Tekst: Paweł Gładysz, szef Stowarzyszenia CCUS Poland
Zdjęcie: Shutterstock