Japonia będzie produkować 50% energii z OZE do 2040 roku?

3 dni temu
Zdjęcie: Japonia będzie produkować 50% energii z OZE do 2040 roku?


Japonia chce, aby do roku 2040 energia odnawialna stanowiła 50% miksu energetycznego, a energia jądrowa kolejne 20%. Czy kraj da radę pokryć rosnące zapotrzebowania ze źródeł odnawialnych?

Większość energii z OZE

Plany energetyczne Japonii zawarte w Strategicznym Planie Energetycznym przyciągają uwagę światowych producentów ropy naftowej, gazu i węgla. Kraj Kwitnącej Wiśni to nie tylko drugi co do wielkości importer gazu ziemnego, ale też jeden z głównych konsumentów ropy naftowej z Bliskiego Wschodu.

Najnowsze plany energetyczne kraju zakładają już nie tylko dekarbonizację, ale też zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym. Zapowiadane 40% to ambitny plan – w roku 2023 jedynie 22,9% procent energii pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Według deklaracji premiera Yoshihida Suga w 2050 roku kraj ma osiągnąć całkowitą neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

– Odpowiedź na zmianę klimatu nie oznacza już hamowania wzrostu gospodarczego. Musimy zacząć myśleć, iż podejmowanie asertywnych kroków przeciwko zmianie klimatu doprowadzi do zmian w strukturze przemysłu i gospodarki, które przyniosą wspaniały wzrost – powiedział Suga.

Europa odnotowała najmniejszy wzrost energii słonecznej od lat! Co jest przyczyną?

Powrót do atomu

Nowy plan energetyczny oznacza również zmianę podejścia do energetyki jądrowej, która dotąd była traktowana nieufnie. Po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku Japonia ograniczyła inwestycje w atom, które stanowiły jedynie 8,5 % miksu energetycznego. W kraju przez cały czas znajdują się 33 sprawne reaktory jądrowe, z których część ma zostać reaktywowana.

– Rząd w końcu zdał sobie sprawę, iż energia jądrowa jest ważna, ponieważ może zapewnić niedrogą energię i stabilne obciążenie, a centra danych potrzebują energii 24/7. Energia jądrowa i centra danych dobrze do siebie pasują — powiedziała Naomi Oshita, współpracowniczka ds. rynku energii w zespole ds. energii i odnawialnych źródeł energii w regionie Azji i Pacyfiku w Wood Mackenzie.

Źródło: reuters.com, cire.pl

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału