Irlandia odchodzi od węgla. Największa elektrownia w kraju przejdzie na OZE

6 godzin temu

Moneypoint ESB, elektrociepłownia, która od 40 lat działała w irlandzkim hrabstwie Clare w oparciu o węgiel, 20 czerwca zakończyła produkcję energii elektrycznej z paliw kopalnych i przechodzi na źródła odnawialne.

Dyrektor generalny zakładu, Paddy Hayes podkreśla, iż odejście od węgla nastąpiło wcześniej niż zakładano. Jest to istotny krok w transformacji Moneypoint ku zielonym rozwiązaniom i energii odnawialnej.

OZE zamiast węgla

Decyzja o rezygnacji z węgla w elektrociepłowni należącej do państwowej spółki ESB jest równoznaczna z całkowitym wyeliminowaniem węgla z miksu energetycznego w kraju. Oznacza to, iż z dniem 20 czerwca 2025 r. Irlandia znalazła się w rosnącym wciąż gronie państw, które definitywnie zakończyły produkcję energii z węgla.

Dotychczas z wykorzystania węgla w elektrowniach wycofały się uż: Austria, Belgia, Szwecja, Portugalia, Wielka Brytania. Jak podaje Beyond Fossil Fuels, w najbliższym czasie dołączyć mają do nich Hiszpania i Włochy.

Zmniejszanie zależności od paliw kopalnych irlandzka elektrownia rozpoczęła w 2017 roku, kiedy uruchomiła farmę wiatrową o mocy 17 MW. Kolejnym krokiem w transformacji zakładu była inauguracja programu Green Atlantic Moneypoint – wielomiliardowego planu przebudowy terenu głębinowego na centrum czystej energii.

Wielka Brytania kończy z węglem. Ostatnia elektrownia węglowa przestała działać

Po definitywnym zakończeniu produkcji energii z węgla Moneypoint pozostanie w stanie gotowości jeszcze przez cztery lata i będzie stanowić rezerwowe źródło energii. Rezerwowe jednostki zasilane będą olejem i mają być uruchamiane jedynie w awaryjnych sytuacjach.

Irlandzki zwrot ku energii odnawialnej był możliwy dzięki temu, iż udział OZE w krajowym miksie sukcesywnie wzrasta. Dziś wiatr generuje ponad jedną trzecią energii elektrycznej w kraju.

– Irlandia pisze swoją energetyczną historię na nowo, zastępując węgiel rodzimą energią odnawialną. Ale to jeszcze nie koniec – podkreślił Alexandru Mustață z Beyond Fossil Fuels. – Priorytetem rządu musi być teraz budowa systemu energetycznego dostosowanego do realiów przyszłości opartej na OZE – z magazynowaniem i infrastrukturą sieciową niezbędną do działania wyłącznie w oparciu o czystą, krajową energię odnawialną.

Zielona Gmina. Czytaj za darmo w internecie!

Idź do oryginalnego materiału