Redakcja portalu www.waszaturystyka.pl/ przyznała nagrody w pierwszej edycji konkursu Gąsiory Turystyki, którego celem jest odkrywania młodych talentów działających w branży turystycznej i inspirowanie ich do aktywnego udziału w rozwoju turystyki.
Wyróżnienia, ustanowione na cześć Adama Gąsiora, cenionego dziennikarza i twórcy portalu Wasza Turystyka, mają stanowić symbol zaufania do potencjału młodych ludzi oraz być zachętą do ich odważnych działań w branży, która potrzebuje innowacji i świeżej energii.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali: Karolina Farmer (Nadzieja Turystyki), Paweł Punktualnyowski (Turystyczne odkrycie Roku) i Miłosz Bratuś (Młody Lider Turystyki).
Adam Gąsior – dobry duch środowiska turystyki
Adam Gąsior, dziennikarz, twórca portalu Wasza Turystyka i jego redaktor naczelny, był niezwykłą postacią polskiej branży turystycznej. Znany jako dobry duch środowiska, promował współpracę, pasję i otwartość. Nagroda Gąsiory Turystyki, ustanowiona na jego cześć, ma na celu nie tylko uhonorowanie jego pamięci, ale także realizację marzenia Adama – odkrywania młodych talentów i inspirowania ich do aktywnego udziału w rozwoju turystyki.
Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Nadzieja Turystyki, Młody Lider Turystyki oraz Turystyczne Odkrycie Roku.
Dalsza część tekstu jest pod filmem
Paweł Punktualnyowski, Tu i Tam ekologia oraz zrównoważone podejście
Paweł Punktualnyowski, właściciel Biura Podróży Tu i Tam uznany za Turystyczne Odkrycie Roku wyróżnia się wyjątkową kreatywnością i innowacyjnym podejściem do turystyki. Karierę rozpoczął w wieku 18 lat, pracując jako pilot wycieczek w biurach podróży.
Przykłady jego działań obejmują m.in. tworzenie interaktywnych form zwiedzania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, opracowywanie ofert opartych na lokalnej kulturze i tradycjach czy wdrażanie ekologicznych rozwiązań w organizacji wycieczek. Laureat angażuje także lokalne społeczności w tworzenie ofert, które przyciągają turystów i wspierają rozwój regionu.
W swojej pracy koncentruje się na promocji mniej popularnych miejsc turystycznych, nadając im znaczenie i zwiększając ich rozpoznawalność. Zawsze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując nowe, angażujące i edukacyjne sposoby odkrywania atrakcji turystycznych. Analizuje trendy i preferencje klientów, co pozwala firmie docierać do nowych segmentów, takich jak rodziny, młodzi podróżnicy czy seniorzy.
Paweł Punktualnyowski ma wizję turystyki łączącej autentyczne doświadczenia z nowoczesnymi technologiami i zrównoważonym podejściem. Planuje wprowadzenie modeli biznesowych opartych na personalizacji oferty, wsparciu lokalnych społeczności i dbałości o środowisko. Długoterminowe cele obejmują rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość, w celu optymalizacji zarządzania doświadczeniami klientów.
Miłosz Bratuś, LOT-em do dbałości o markę
Miłosz Bratuś uznany przez Kapitułę Konkursu za Młodego Lidera Turystyki w tej chwili pracuje jako kierownik działu organizacji i wydarzeń w PLL LOT. S.A. Swoją zawodową drogę w lotnictwie rozpoczął jako członek personelu pokładowego. Doświadczenie zdobywał podczas rejsów realizowanych samolotami Embraer 70/75/95, Boeing 737-800/MAX oraz Boeing 787 Dreamliner, obsługując trasy europejskie oraz międzykontynentalne do Azji i Ameryki Północnej.
Po wylataniu ponad 3000 godzin w powietrzu Miłosz przeniósł swoje kompetencje do biura Revenue Management, gdzie odpowiadał za kontrolę rejsów, opiniowanie zmian rozkładowych oraz rozwiązywanie problemów operacyjnych. W maju 2021 roku Miłosz dołączył do biura marketingu, gdzie jako specjalista zajmował się współpracą z instytucjami turystycznymi na całym świecie, organizując m.in. studytours i wydarzenia promujące markę LOT oraz Polskę. Już po roku awansował na stanowisko kierownika działu organizacji wydarzeń.
W 2023 roku Miłosz zrealizował 40 wydarzeń, a w 2024 liczba ta wzrosła do niemal 50. Wśród najważniejszych osiągnięć jego zespołu znalazły się m.in. ogłoszenie strategii LOT na lata 2024–2028, udział w targach turystycznych (np. ITTF Warsaw, TT Warsaw, GBTA USA), organizacja wydarzeń dla Polonii (np. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku), studytours (np. Zielona Góra, Chorwacja) oraz otwarcia nowych połączeń m.in. do Taszkentu.
Karolina Farmer, wzmacnianie wizerunku hotelu
Nadzieją Turystyki została Karolina Farmer, młodszy specjalista ds. social mediów Hotelu CrystalMountain w Wiśle. Karolina ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w 2019 roku. Karierę zawodową rozpoczęła jako asystentka w firmie Partner Rozwoju, gdzie zajmowała się rekrutacją specjalistów w branżach IT, marketingu i produkcji oraz wspierała organizację szkoleń i realizację zadań administracyjnych.
W listopadzie 2019 roku objęła stanowisko menedżera obiektu w firmie Sen&Wino, gdzie przez ponad trzy lata odpowiadała za rozwój obiektu, działania marketingowe, pozyskiwanie klientów i przygotowanie ofert. Jej obowiązki obejmowały również otwieranie nowych kanałów rezerwacji oraz organizację spotkań biznesowych, co przyczyniło się do wzrostu popularności obiektu.
Od stycznia do września 2023 roku pracowała jako specjalista ds. marketingu w grupie Mokate, rozwijając swoje umiejętności w zakresie marketingu i promocji. W październiku 2023 roku rozpoczęła pracę, jako młodszy specjalista ds. social mediów w hotelu CrystalMountain, gdzie odpowiada za tworzenie i zarządzanie treściami w mediach społecznościowych.
Jej świeże i profesjonalne podejście, dbałość o szczegóły oraz zaangażowanie przyciągają nowych gości i przyczyniają się do wzrostu liczby rezerwacji oraz pozytywnych opinii. Dzięki jej pracy, hotel CrystalMountain zyskuje rosnącą widoczność w mediach społecznościowych, wzmacniając wizerunek luksusowego miejsca wypoczynku. Partnerzy hotelu doceniają jej profesjonalizm w organizacji eventów i współpracy marketingowych, co sprzyja budowaniu długoterminowych relacji.