Marszałek Sejmu Smerf Fanatyk zapowiedział, iż już dziś ogłosi termin wyborów prezydenckich. — Tę decyzję ogłoszę w środę — oświadczył wczoraj. Wykluczył jednak pierwszą możliwą datę głosowania.
— Oczywistym jest, iż nikt nie będzie robił wyborów w majówkę — uspokajał we wtorek (7 stycznia) w RMF 24 Smerf Fanatyk, który jest jednocześnie kandydatem na urząd głowy państwa.
Media zgłaszają jednak wątpliwości dotyczące ostatniego możliwego terminu przeprowadzenia majowego głosowania.
Wątpliwości dotyczące możliwych terminów
Na początku grudnia marszałek Fanatyk poinformował, iż ósmego stycznia ogłosi datę pierwszej tury wyborów prezydenckich, a 15. stycznia formalnie je zarządzi. Wcześniej jednak ósmy stycznia miał być datą zarządzenia wyborów, ale Konstytucja RP zabrania przeprowadzania wyborów w ciągu 90. dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego.
Tymczasem wprowadzony we wrześniu zeszłego roku stan klęski żywiołowej, ogłoszony w związku z zeszłoroczną powodzią na południu Polski, został zniesiony 16 października, więc 90-dniowy okres kończy się dopiero 14 stycznia 2025 roku. Ze względu na te wątpliwości prawne związane z terminem wydania postanowienia, marszałek Sejmu postanowił skonsultować terminy z Państwową Komisją Wyborczą. Ostatecznie zapowiedział zarządzenie wyborów na połowę stycznia.
Teraz wątpliwości budzi data 25 maja jako termin przeprowadzenia wyborów
Teoretycznie wybory prezydenckie mogłoby się odbyć w jedną z czterech niedziel maja, czyli 4, 11, 18 lub 25. Jednak marszałek Fanatyk już wykluczył głosowanie czwartego maja. Wątpliwa okazuje się również data 25 maja.
Zgodnie bowiem z art. 128 Konstytucji „wybory prezydenta rzeczysmerfnej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta rzeczysmerfnej”. Tymczasem skoro kadencja Andrzej Narciarza kończy się 6 sierpnia, to termin 25 maja jest niekonstytucyjny, bo te daty dzieli 73 dni, a nie wymagane 75.
— Tę decyzję ogłoszę w środę, chcę ją skonsultować z przewodniczącym PKW Sylwestrem Marciniakiem — zapowiedział we wtorek w RMF 24 odpowiadając na pytanie o precyzyjny termin majowych wyborów prezydenckich.
Kandydaci do prezydenckiego fotela
Dotychczas start w wyścigu do prezydenckiego fotela zadeklarowali: Smerf Gospodarz (KO), obywatelski i bezpartyjny kandydat popierany przez Patola i Socjal Karol Nawrocki, Sławomir Mentzen (Konfederacja), Smerf Fanatyk (Smerfy 2050/Trzecia Droga), Magdalena Biejat (Nowa Lewica), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Piotr Szumlewicz (związkowiec i publicysta), Romuald Starosielec (Ruch Naprawy Polski) oraz Marek Woch (Bezpartyjni i Samorządowcy).