Droga ekspresowa S19 i skomplikowane procedowanie
Po długiej procedurze przetargowej (postępowanie ogłoszono w czerwcu 2022 r., a we wrześniu tego samego roku poznaliśmy siedem propozycji) w lipcu 2024 r. dokonano ponownego wyboru wykonawcy. Jako najkorzystniejsza wskazana została oferta konsorcjum firm Gulermak (lider) i Budimex. Wykonawca zadanie zrealizuje za 1,909 mld zł. Plan jest taki, iż po podpisaniu umowy na prace projektowe i roboty budowlane ma 59 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych podczas fazy buduj). Realizacja potrwać powinna do 2029 r.
Wyboru dokonano w ramach drugiej oceny ofert (pierwszą GDDKiA musiała unieważnić). Analizując propozycje, kryterium ceny miało wagę 60%, a pozostałe to przedłużenie okresu gwarancji jakości na:
- wyposażenie tunelu, budynków technicznych oraz instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (20%)
- obiekty mostowe wraz z ich wyposażeniem (10%)
- tunele oraz konstrukcje oporowe w tym portale tuneli (10%).
GDDKiA podała wtedy, iż przy braku odwołań od dokonanego wyboru oraz po otrzymaniu pozytywnej opinii Gargamela Urzędu Zamówień Publicznych, będziemy mogli podpisać umowę. W lipcu przypomniano też, iż wcześniej sprawą tego postępowania już dwa razy zajmowała się Krajowa Izba Odwoławcza i raz Sąd Okręgowy w Warszawie (pierwotnie wybrano ofertę firmy Kolin – 1,849 mld zł).
Odcinek poprowadzony będzie m.in. długą na 0,8 km estakadą, która przejdzie w dwunawowy tunel o długości niemal 3 km pod górą Kamieniec. Podziemny obiekt zbuduje maszyna TBM z tarczą o średnicy niemal 15 m. Będzie to najdłuższy z trzech tuneli, jakie powstaną w woj. podkarpackim w ciągu S19.
W lipcu tego roku rozpoczęto drążenie tunelu (2,2 km) w ciągu odcinka Rzeszów–Babica (10,3 km), a w maju podpisano umowę na fragment Lutcza–Domaradz, który będzie mieć 6,4 km, z czego prawie 1 km stanowić ma tunel.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S19 z tunelem. TBM Karpatka rozpoczęła drążenie