Dolny Śląsk. Zabezpieczanie uszkodzonego zbiornika w Stroniu Śląskim

3 godzin temu

Teren zabezpieczono, rozpoczęła się realizacja grodzy budowlanej w czaszy zbiornika. Prace mają zabezpieczyć obiekt przed niekontrolowanym przepływem wód ze zbiornika przez strefę zniszczonego przelewu powierzchniowego.

W styczniu 2025 r. inwestor zajął się przygotowaniem rozwiązań projektowych i opracowaniem dokumentacji technicznej. W ostatnim tygodniu lutego rozpoczęły się prace przygotowawcze i rozbiórkowe. Kolejnym etapem będzie formowanie lewobrzeżnej części zapory ziemnej dla ochrony przed dalszą degradacją. Dojdzie też do wykonania grodzy kamienno-betonowej i zabezpieczenia odsłoniętej części sekcji przelewowej. Zostanie zabezpieczone dolne stanowisko zapory zbiornika Stronie Śląskie. Uchroni budowlę przed potencjalnym rozmyciem wodami wezbraniowymi.

Prace, zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie, mają zakończyć się do 1 czerwca 2025 r. Wody Polskie poinformowały, iż będą podejmowały wszelkie możliwe starania, aby prace zakończyły się przed wiosennym okresem roztopowym.

Polder przeciwpowodziowy Stronie Śląskie znajduje się na potoku Morawka, lewobrzeżnym dopływie Białej Lądeckiej. Zbiornik wybudowano w 1907 r. dla ochrony m. in. miejscowości Stronie-Śląskie, Lądek-Zdrój, Radochów i Ołdrzychowice Kłodzkie. Zapora kamienna o długości 500 m zamyka zlewnię o powierzchni 53,46 km2. Wyposażony jest w urządzenia zrzutowe, jak upust denny i środkowy oraz przelew powierzchniowy. Przed awarią obiekt mógł zmagazynować do 1,38 mln m3 wody.

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej. Zostało 900 m. Przetarg unieważniony

Idź do oryginalnego materiału