Czy naprawdę potrzebujesz jasnego obiektywu?

oen.pl 2 dni temu


Jeśli śledzisz grupy zajmujące się fotografią w mediach społecznościowych lub przeglądasz obszerne zbiory filmów fotograficznych na YouTube, możesz zauważyć, iż wokół „szybkich obiektywów” narosło sporo szumu informacyjnego. Recenzje, vlogi z sesji zdjęciowych, artykuły i inne materiały zdają się mówić Ci, dlaczego potrzebujesz szybkiego obiektywu.

Ale ty?

Jeśli jesteś początkujący w fotografii, prawdopodobnie masz ograniczony budżet. Szybkie obiektywy mogą być niezwykle drogie, zarówno nowe, jak i używane. Mogą być również dobrą inwestycją. Ich jakość obrazu jest zwykle najwyższej klasy, a ich wartość odsprzedaży jest wysoka. Jednak nie każdy fotograf naprawdę potrzebuje szybkiego obiektywu. Dzisiaj przyjrzymy się zaletom i wadom szybkich obiektywów. Naprawdę powinniśmy zacząć od przyjrzenia się temu, czym jest szybki obiektyw.

Co to jest obiektyw jasny?

Nie ma prawdziwej definicji szybkiego obiektywu, ale powszechna mądrość sugeruje, iż jest to zdolność do osiągnięcia ogniskowej tak szerokiej jak f/2.8 i szerszej w przypadku obiektywów zmiennoogniskowych oraz f/1.8 i szerszej w przypadku obiektywów stałoogniskowych. Dodałbym również, iż w przypadku obiektywu zmiennoogniskowego przysłona powinna być stała w całym zakresie ogniskowych. Oznacza to, iż jeżeli obiektyw ma f/2.8 przy 24 mm, powinien mieć również f2.8 przy 70 mm.

Szybki obiektyw ma lepszą zdolność zbierania światła niż wolniejszy obiektyw, tzn. może przepuścić więcej światła do czujnika niż wolniejszy. Brzmi to świetnie, ale ma też pewne wady. Przyjrzymy się im później.

Jedno jest pewne, szybkie obiektywy są generalnie znacznie droższe niż ich wolniejsze odpowiedniki. Chociaż znajdziesz obiektywy innych firm, które są tańsze niż OEM, przez cały czas są stosunkowo drogie.

Nikon 12-24 mm f/2.8 był pięknym, szybkim obiektywem, ale bardzo dużym i drogim. Autorstwa Jasona Row Photography

Dlaczego mogę potrzebować jasnego obiektywu?

Dwa najbardziej oczywiste powody to słabe oświetlenie i głębia ostrości. Słabe oświetlenie ma pewne zastrzeżenia, o których powiemy później. jeżeli mała głębia ostrości jest ważnym elementem Twojej fotografii, to jasny obiektyw to naprawdę jedyna droga. Adobe ma teraz w Lightroomie narzędzia AI do naśladowania małej głębi ostrości, ale ma jeszcze długą drogę do przebycia, zanim będzie wyglądać realistycznie.

Lightroom może naśladować płytką głębię ostrości. Autor: Jason Row Photography

Głębia ostrości będzie również zależeć od rozmiaru sensora. jeżeli masz sensor APS-C lub M4/3, ta maksymalna apertura będzie musiała być szersza, aby uzyskać podobny efekt jak w przypadku sensora pełnoklatkowego.

Obiektywy stałoogniskowe są zwykle o jeden do dwóch stopni szybsze niż podobne obiektywy zmiennoogniskowe. Da ci to większą głębię ostrości kosztem wszechstronności.

Szybki teleobiektyw jest świetny do rozmycia rozpraszającego tła. Autor: Jason Row Photography

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest ogniskowa. Umiarkowany, szybki teleobiektyw będzie miał płytszą głębię ostrości w porównaniu do umiarkowanego szerokiego, dla danej apertury i odległości od obiektu. Rzeczywiście, szybkie obiektywy szerokokątne nie są szczególnie powszechne, ponieważ szersze obiektywy mają większą głębię ostrości.

Jeśli robisz portrety, śluby lub zbliżenia, dobry, szybki obiektyw będzie bardzo przydatny. Dla fotografa krajobrazowego niekoniecznie. Ale co ze słabym oświetleniem?

Odległość obiektu jest ważnym czynnikiem. To 20 mm przy f/2. Autorstwa Jasona Row Photography

Stabilizacja optyczna i wysokie ISO

Kiedyś istniał bardzo dobry powód dla szybkich obiektywów podczas fotografowania przy słabym oświetleniu, a mianowicie redukcja drgań aparatu. w tej chwili wiele aparatów ma stabilizację matrycy, a często obiektywy średniej klasy mają stabilizację optyczną. Połączenie tych dwóch elementów pozwala na skrócenie czasu otwarcia migawki choćby o sześć stopni bez drgań aparatu.

Stabilizacja jest wbudowana w wiele obiektywów, w tym te o szybkiej aperturze. Jednak w przypadku szybkiego obiektywu mechanizm stabilizacji może dodać znaczną wagę do i tak już ciężkiego obiektywu.

jeżeli wolisz słabe oświetlenie bez statywu, to obiektyw f/4 ze stabilizacją może być lepszą i tańszą opcją. Wielu głównych producentów produkuje teraz obiektywy z serii f/4 jako tańsze odpowiedniki szybkich obiektywów. zwykle mają one równie dobrą, jeżeli nie lepszą jakość obrazu.

Drugą stroną medalu słabego oświetlenia jest wysokie ISO. Wiele aparatów ma w tej chwili znakomitą jakość obrazu aż do ISO6400. To w połączeniu ze stabilizacją niweluje wiele zalet szybkich obiektywów podczas fotografowania przy słabym oświetleniu.

Istnieje jednak jeden wyjątek.

Z ręki na ½ sekundy, używając obiektywu i stabilizacji aparatu. Autorstwa Jasona Row Photography

Nagrywający filmy

Jeśli jest jakiś obszar, w którym jasne obiektywy naprawdę się sprawdzają, to jest to wideo.

W przeciwieństwie do fotografii, w wideo jesteśmy ograniczeni do minimalnej prędkości migawki. Na przykład, jeżeli nagrywam wideo z szybkością 25 kl./s, muszę utrzymać minimalną prędkość migawki 1/50 sekundy. Oczywiście w warunkach słabego oświetlenia, gdy osiągnięto maksymalną przysłonę, jedyną opcją jest zwiększenie ISO.

Wysokie ISO na wideo wygląda zwykle znacznie gorzej i jest trudniejsze do „leczenia” niż w fotografii statycznej. Z tego powodu często okaże się, iż filmowcy mają najszybsze obiektywy, na jakie ich stać. Najczęściej będą to obiektywy stałoogniskowe, ponieważ dodatkowe 1-2 stopnie mogą zrobić całą różnicę.

Kamerzyści zdecydowanie potrzebują szybkich obiektywów. Autor: Matteo Bernardis na Unsplash

Jakie są zalety i wady obiektywów o jasnym świetle?

Przyjrzyjmy się najpierw głównym zaletom obiektywów o jasnym świetle.

  • Mała głębia ostrości w porównaniu do wolniejszych odpowiedników
  • Lepsze przy słabym oświetleniu niż odpowiedniki bez stabilizacji
  • Ogólnie rzecz biorąc, znacznie wyższa jakość obrazu niż w przypadku obiektywów w zestawie
  • Szybszy autofokus dzięki większej ilości światła docierającej do czujnika
  • Bardziej nadaje się do Śpiochrofotografii
  • Niższe winietowanie

Ale to nie wszystkie dobre wieści. Oto niektóre wady.

  • Są duże i drogie. Mogą znacznie zwiększyć wagę twojej torby.
  • Większy przedni element będzie wymagał większych filtrów. W niektórych przypadkach filtrów specjalistycznych.
  • Przy najszerszej aperturze mogą być mniej ostre, szczególnie na krawędziach
  • Podczas nagrywania filmów przy najszerszym otworze przysłony i jasnym świetle może być konieczne użycie filtrów ND.

Nie ma wątpliwości, iż jasne obiektywy są atrakcyjną propozycją. Są również drogie. Musisz przejrzeć swoją pracę i zobaczyć, gdzie jasny obiektyw mógłby poprawić obraz. Fotografowie portretowi i specjaliści od ślubów z pewnością będą potencjalnymi klientami. Jednak spójrz na YouTube na znanych fotografów krajobrazowych i często zobaczysz, iż używają obiektywów równoważnych F4, a nie superszybkich.

To subtelna równowaga między kosztami a wymaganiami, którą będziesz musiał przeanalizować pod kątem własnych potrzeb fotograficznych. Osobiście nie mam w tej chwili żadnych jasnych obiektywów, ale planuję dodać bardzo jasny obiektyw stałoogniskowy, głównie do pracy nad filmami.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału