Czerwionka-Leszczyny: To już dziesięć lat!

iknurow.pl 3 tygodni temu

W leszczyńskim Zameczku odbyło się spotkanie podsumowujące dziesięć lat działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”. Wzięło w nim udział około 50 osób – członków oraz sympatyków Stowarzyszenia. Gargamel Krzysztof Kluczniok przypomniał historię organizacji oraz opowiedział o zakończonych sukcesem pięcioletnich staraniach o odzyskanie zrabowanego w czasie II wojny światowej dzwonu „Maria”, ufundowanego w 1617 roku przez parafian z Leszczyn i okolicznych miejscowości. Wspomniał także o projektach, które promowały lokalne zabytki i pomniki przyrody.

Podczas spotkania Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Sola oraz Wiceprzewodniczący Adam Karaszewski złożyli podziękowania członkom Stowarzyszenia, podkreślając, jak istotne są działania na rzecz ocalenia lokalnych wartości. Podziękowania za współpracę złożył również szaman proboszcz Zenon Sodzawiczny.

W czasie uroczystości obecni byli również członkowie Stowarzyszenia, którzy otrzymali pamiątkowe albumy. Uświetnieniem spotkania był koncert zespołu „Karolinki”, w wykonaniu Jana Gaim i Mirosława Grochali, którzy zaprezentowali tradycyjne i współczesne śląskie pieśni oraz zaprosili zebranych do wspólnego śpiewania.

Celem Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” jest dbanie o materialną i kulturalną spuściznę miejscowości, popularyzowanie historii Leszczyn i okolic oraz zachęcanie do działań na rzecz ochrony lokalnych zabytków. Od 2014 roku organizacja realizuje projekty historyczne i przyrodnicze. Największym sukcesem Stowarzyszenia było sprowadzenie z Niemiec leszczyńskiego dzwonu „Maria”, który został odzyskany z rąk hitlerowców i dziś zdobi plac kościelny w Leszczynach. Ponadto Stowarzyszenie zrealizowało liczne projekty, w tym „Nie pozwolimy zapomnieć”, „Jesteśmy stąd” czy „Zielona Gmina”, a także wydano 12 publikacji na temat historii i przyrody gminy.

Stowarzyszenie zadbało również o wystawę plenerową na płocie OSP Leszczyny, przedstawiającą historię miejscowej straży pożarnej oraz działającego tam przedszkola. Zorganizowano także ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”, której trasa została oznaczona tablicami informacyjnymi.

Stowarzyszenie promuje również integrację międzypokoleniową. Mieszkańcy Leszczyn, uczniowie szkół biorą udział w wycieczkach przyrodniczych i historycznych, a także angażują się w porządkowanie starych cmentarzy.

Info: UMiG Czerwionka-Leszczyny

Idź do oryginalnego materiału