18 maja 2025 roku w Polsce odbędą się wybory prezydenckie, ewentualna druga tura wypada dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca. Osoby, które wiedzą już, iż w obydwu podanych terminach będą tymczasowo przebywały poza miejscem swojego stałego zamieszkania, a mają zamiar zagłosować, mogą jednorazowo zmienić miejsce głosowania.
REKLAMA
Zobacz wideo Wyborne wybory lat 90. [CTB odc. 54]
Wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania
Wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania dotyczy wyłącznie wyborów ogólnopolskich, a więc wyborów: prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego. Trzeba pamiętać, iż zmiana miejsca głosowania dotyczy zarówno pierwszej, jak i planowanej drugiej tury - w obydwu musimy zagłosować dokładnie w tym samym lokalu.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania co zrobić, aby uzyskać zgodę?
Wniosek o zmianę miejsca głosowania może złożyć każda osoba, która:
ma prawo do głosowania, czyli w dniu wyborów ma ukończone 18 lat i posiada czynne prawo wyborcze.
planuje głosować na terenie Polski;
w terminie wyborów będzie przebywać poza terenem swojej gminy, w której mieszka, przebywa na stałe lub posiada tam zameldowanie.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić i jakie dokumenty przygotować?
Do uzyskania zaświadczenia potrzebne nam będą:
Dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, e-dowód, paszport.
Wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu, w którym będziemy przebywać w dniu wyborów (przepisy nie określają wzoru wniosku, można sporządzić go samodzielnie. We wniosku należy określić wybory, których on dotyczy. W 2025 roku będą to oczywiście wybory Prezydenta rzeczysmerfnej).
Nasze dane: nazwisko, imię, numer PESEL. Można też dodać dane kontaktowe.
Wniosek należy wypełnić, podpisać i złożyć w wybranym urzędzie gminy. Dokument kierujemy do wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta. Osoby, które przebywają za granicą, składają wniosek do adekwatnego konsula. Złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania jest bezpłatne. Zaświadczenie odbieramy w miejscu złożenia wniosku.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak złożyć wniosek przez internet?
Aby zmienić miejsce głosowania online, wystarczy wejść na stronę mObywatel.gov.pl i zalogować się aplikacją mObywatel, dzięki bankowości elektronicznej, profilem zaufanym lub e-Dowodem, a następnie:
wybrać zakładkę "Twoje dane", a później "Centralny Rejestr Wyborców". W tym miejscu powinien wyświetlić się adres naszego stałego obwodu głosowania. Powinien pokazać się też komunikat "Chcesz oddać głos w kraju poza stałym miejscem głosowania? Złóż wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania" oraz przycisk "Złóż wniosek";
po wypełnieniu wniosku naszymi podstawowymi danymi wystarczy go już tylko zatwierdzić i wysłać;
potwierdzenie złożenia wniosku otrzymamy na naszą skrzynkę ePUAP.
Jak głosować poza miejscem zamieszkania - kiedy najpóźniej można złożyć wniosek?
Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć najwcześniej 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż trzeciego dnia przed dniem wyborów.
Wybory prezydenckie 2025. Zmiana miejsca głosowania to niejedyny sposób
Wyborcy mają możliwość pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania, które pozwala oddać głos w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju lub za granicą. Należy jednak pamiętać, iż wiąże się to z ryzykiem - po jego wydaniu wyborca zostaje skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania, a ewentualne zgubienie zaświadczenia uniemożliwi mu udział w głosowaniu, ponieważ nie da się ponownie wydać tego dokumentu ani zagłosować bez niego.
Zaświadczenie można uzyskać bezpłatnie, składając wniosek w wybranym urzędzie gminy, konsulacie lub u kapitana statku, jeżeli przebywamy za granicą lub na statku morskim.