Budowa bazy serwisowej dla morskich farm wiatrowych w Łebie

11 godzin temu
  • W I etapie zostaną wyburzone budynki, a teren przygotowany do dalszych prac
  • Dobiega końca przetarg na wykonanie pozostałych robót budowlanych
  • Baza operacyjno-serwisowa ma być oddana do użytku w I połowie 2026 r.

Prace na obszarze starej stoczni

Kontrakt obejmuje wyburzenie istniejących budynków oraz uprzątnięcie terenu i przygotowanie go pod dalsze prace budowlane. Wykonawca wszedł już na plac budowy.

Baza operacyjno-serwisowa powstaje w porcie w Łebie na zrewitalizowanym terenie starej stoczni. Zaplanowano, jak informuje Equinor, nowoczesne, przyjazne dla środowiska i ludzi przestrzenie biurowe, centrum zdalnego sterowania i kontroli morskich farm, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek.

64 mld zł na rozwój sieci przesyłowej do 2034 r. Plany PSE


Praca dla kilkudziesięciu specjalistów

Obiekt ma być oddany do użytku w I połowie 2026 r. Będzie obsługiwał morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Pracę znajdzie kilkudziesięciu specjalistów.

Dobiega końca przetarg na wykonanie pozostałych robót budowlanych i wyposażenie bazy serwisowej w Łebie.

Wykonawcą I etapu prac jest firma Erbud. Projekt kompleksu budynków zaprojektowała we współpracy z inwestorem gdańska pracownia architektoniczna B-C Architekci.

W Łebie jest też Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię – czytamy w komunikacie.

Trzy morskie farmy wiatrowe

Spółki realizują trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk o łącznej mocy do 3000 MW. Elektrownie Bałtyk 2 i Bałtyk 3 (po 720 MW) będą wybudowane w ramach pierwszej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Obie znajdą się w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwszy prąd ma popłynąć do sieci przesyłowej w 2027 r., a wejście w fazę komercyjną zaplanowano na 2028 r. Projekt Bałtyk 1 (do 1560 MW) weźmie udział w tegorocznej aukcji.

Przeczytaj także: Ponad 60 mld zł na budowę elektrowni jądrowej w Polsce? Projekt ustawy

Idź do oryginalnego materiału