Biogazownia chce zwiększyć moc

3 dni temu

Działająca od prawie dwóch lat biogazownia w Turowcu (gmina Wojsławice) chce zwiększyć ilość i rozszerzyć listę przerabianych odpadów. Ta zmiana wiąże się z koniecznością pozyskania nowej decyzji środowiskowej. Gmina wyda ją niebawem. Mieszkańcy nie mają zastrzeżeń.

Biogazownia w Turowcu była pierwszą biogazownią w powiecie chełmskim i pierwszą biogazownią w Polsce wybudowaną przez firmę Green Genius, litewskiego dewelopera odnawialnych źródeł energii. Rozpoczęła swoją działalność wiosną 2023 r.

Od pewnego czasu właściciel biogazowni zabiega o możliwość zwiększenia mocy przerobowych oraz rozszerzenia katalogu przetwarzanych odpadów. W tym celu wystąpił o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia.

– Mamy już pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. w tej chwili strony mogą zapoznać się z aktami sprawy, uzyskać wyjaśnienia i zgłosić swoje uwagi. Jak dotąd nikt z mieszkańców nie wniósł żadnych zastrzeżeń – mówi wójt Wojsławic Henryk Gołębiowski.

Biogazownia w Turowcu produkuje rocznie 8 200 MWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu ponad 4 000 gospodarstw domowych. Do produkcji biogazu wykorzystuje głównie kiszonkę z kukurydzy oraz odpady z przemysłu spożywczego, takie jak wysłodki buraczane, plewa czy wywar pogorzelniany. Proces fermentacji trwa 60 dni, po czym wytworzony gaz służy jako paliwo do silnika produkującego prąd i energię cieplną. Produktem ubocznym jest poferment – ekologiczny nawóz, który może być suszony i granulowany.

Do tematu wrócimy. (w)

Idź do oryginalnego materiału